Henry Kissinger w Davos przedstawia swoje zdanie w sprawie Ukrainy. O 180 stopni inne od tego, które głosił rok wcześniej

W grudniu 2022 r. Henry Kissinger napisał w tygodniku „The Spectator”, że zbliża się czas negocjacji pokoju na Ukrainie, aby zredukować ryzyko kolejnej wojny. „Zbliża się czas, aby oprzeć się na strategicznych zmianach, które już zostały osiągnięte i włączyć je do nowej struktury, prowadzącej do osiągnięcia pokoju poprzez negocjacje”. Strona ukraińska skrytykowała słowa, które wypowiedział Henry Kissinger o Ukrainie, nazywając je próbą „obłaskiwania rosyjskiego agresora”.
.Teraz zmienia zdanie. „Przed wojną na Ukrainie byłem przeciwny członkostwu tego kraju w NATO, bo bałem się, że uruchomi to proces, który teraz obserwujemy. Jednak koncepcja neutralnej Ukrainy nie ma dłużej sensu; po rozmowach pokojowych NATO powinno dać Kijowowi gwarancje członkostwa” – powiedział Henry Kissinger w rozmowie z profesorem Uniwersytetu Harvarda Grahamem Allisonem podczas Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos w styczniu 2023 r.
Henry Kissinger w latach 60. i 70. ubiegłego wieku zajmował stanowiska doradcy prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego oraz sekretarza stanu. Był jednym z architektów zbliżenia Waszyngtonu i Pekinu w czasie prezydentury Richarda Nixona. W maju skończy 100 lat.
Rozbiór Rosji w jaki sposób?
.„Zniszczenie Rosji jako państwa, które może prowadzić własną politykę, otworzy ogromny obszar jej 11 stref czasowych na konflikt wewnętrzny i na interwencję zewnętrzną, podczas gdy na jej terytorium znajduje się co najmniej 15 tys. sztuk broni jądrowej” – ocenił Henry Kissinger.
Henry Kissinger o Ukrainie, która powinna wejść do NATO
.Henry Kissinger podkreślił jednak, że dialog z Rosją powinien być kontynuowany, aby powstrzymać eskalację wojny, a sankcje i inne środki nacisku na Kreml powinny być utrzymane do momentu osiągnięcia ostatecznego rozstrzygnięcia. Zachód osiągnął bowiem wiele strategicznych punktów: pokazano Putinowi, że potrafi się zjednoczyć w wyniku agresji, a także, że Rosja nie osiągnie swoich celów konwencjonalnymi środkami. Henry Kissinger podkreślił jednocześnie, że Stany Zjednoczone powinny wspierać militarnie Ukrainę, a w razie konieczności zintensyfikować to wsparcie, do momentu zawarcia zawieszenia broni.
Wciąż jest szansa na „rosyjskie nawrócenie”
.Według Henryego Kissingera jednocześnie ważne jest, aby nie eskalować konfliktu pomiędzy Rosją i Zachodem. „Być może spowoduje to, że Rosja zredefiniuje swoje historyczne stanowisko, które było mieszanką pociągu do kultury europejskiej i strachu przed dominacją Europy” – stwierdził.
Henry Kissinger – enfant terrible geopolityki?
.”W Polsce zdajemy sobie sprawę z historycznego momentu, w jakim znajduje się cały kontynent. Dlatego też naszym zadaniem jest wybudzić Europę z jej drzemki. Kluczowe jest to, abyśmy nie ustawali w wysiłkach w nakładaniu na Rosję kolejnych sankcji i w dostarczaniu Ukrainie broni, aby mogła przetrwać i wygrać” – pisał Mateusz Morawiecki na łamach „Wszystko co Najważniejsze”, aby odnieść się do wypowiedzi Henry’ego Kissingera z Davos rok wcześniej, w 2022:
„Henry Kissinger, który niedawno był obecny na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, radził Ukrainie, by pozbyła się swoich terytoriów, aby powrócić do polityki równowagi. Nie mam wątpliwości, że gdyby Kissinger pojawił się w sierpniu 1980 roku w Gdańsku, to nakłaniałby protestujących do powrotu do swoich suwnic i warsztatów. „Nie porywajcie się z motyką na słońce!” – mówiłby. My także mieliśmy wówczas swoich „Kissingerów”, którzy woleli powoli dochodzić do porozumienia z komunistami, niż z determinacją pozbyć się ich historycznej spuścizny, która po dziś dzień kładzie się cieniem na naszych szansach rozwojowych” – napisał Mateusz Morawiecki.
Henry Kissinger – kiedy więc się myli?
.Wcześniejsze twierdzenia 100-letniego doradcy prezydenta USA ds. bezpieczeństwa prowadziły do pojawienia się niemałych konsternacji. Tak było, gdy namawiał do zawieszenia broni i uznania imperialnych planów Rosji. Pisał o tym w tekście „Dlaczego Kissinger się myli?” także George Friedman na łamach miesięcznika opinii „Wszystko co Najważniejsze”.
George Friedman przypomniał wystąpienie Kissingera w 2022 r., także w Davos: „Henry Kissinger wystąpił na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos 2022, gdzie wygłosił dwa znaczące oświadczenia. Po pierwsze stwierdził, że Ukraina musi być przygotowana na oddanie Rosji części swojego terytorium w celu zawarcia traktatu pokojowego, umożliwiając w ten sposób prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi utrzymanie swojej pozycji. Po drugie powiedział, że nie należy dopuścić, aby Tajwan stał się głównym obszarem sporu między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, sugerując przy tym, że to Stany Zjednoczone robią z tej kwestii problem – a zatem, jak wnioskuję, zajęcie Tajwanu przez Chiny nie powinno wywołać reakcji Stanów Zjednoczonych.
Henry Kissinger uważa, że w obu przypadkach dostosowanie się do przeciwnika leży w interesie Waszyngtonu. Twierdzi, że głównym celem Ameryki powinna być globalna stabilność, która wymaga uwzględnienia interesów państw pragnących zmiany regionalnego układu sił. Innymi słowy, stabilność byłego Związku Radzieckiego, włącznie z politycznym przetrwaniem Putina, ustabilizuje region i zwiększy globalną stabilność. Podobnie oddanie Tajwanu Chinom ustabilizuje sytuację na zachodnim Pacyfiku i znowu: ustabilizuje sytuację międzynarodową.
PAP/Marcin Furdyna/AJ