Henry Kissinger we wspomnieniu Marka Brzezinskiego

Henry Kissinger

Po niezwykłych stu latach życia zmarł dyplomata o ogromnym doświadczeniu i wiedzy; miał ogromny wpływ na politykę zagraniczną USA – stwierdził w czwartek ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski, odnosząc się do informacji o śmierci b. sekretarza stanu USA Henry’ego Kissingera.

Mark Brzezinski o Henrym Kissingerze

.„Po niezwykłych stu latach życia zmarł dr Henry Kissinger, dyplomata o ogromnym doświadczeniu i wiedzy. Jako doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych, sekretarz stanu i doradca amerykańskich przywódców w sprawach związanych z relacjami międzynarodowymi, miał ogromny wpływ na politykę zagraniczną USA” – napisał Brzezinski na platformie X (Twitter).

Podkreślił, że Kissinger był autorem wielu książek i mężem stanu, a jego dziedzictwo jest kontynuowane dzięki wielu dyplomatom, którzy biorą z niego przykład i podążają jego śladami. Brzezinski złożył też „Moje kondolencje bliskim doktora Kissingera”.

Były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger zmarł w środę w wieku stu lat – poinformowała jego firma Kissinger Associates.

Według opublikowanego przez firmę oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Urodzony w Niemczech mąż stanu był jednym z najbardziej wpływowych, ale i kontrowersyjnych postaci publicznych w USA. Zasłynął głównie jako doradca prezydenta Richarda Nixona i autor normalizacji stosunków Waszyngtonu z komunistycznymi Chinami.

W 1973 r. wspólnie z północnowietnamskim generałem Le Duc Tho otrzymał pokojową nagrodę Nobla za doprowadzenie do zakończenia wojny w Wietnamie.

Marek Brzezinski o partnerstwie Polski i USA

.We „Wszystko co Najważniejsze” można przeczytać wystąpienie Marka Brzezinskiego na Uniwersytecie Warszawskim dotyczące partnerstwa USA i Polski w kontekście wojny na Ukrainie.

„Stany Zjednoczone dały Ukraińcom to, czego potrzebują do obrony swojego kraju, a także koordynowały wsparcie przekazywane z innych krajów. To prezydent Biden wzbudził w rządach państw sojuszniczych chęć działania. Zapewnił, że artykuł 5 NATO jest wciąż aktualny i że członkowie NATO będą bronić każdego centymetra terytorium Sojuszu, co oznacza także terytorium Polski.

W imieniu prezydenta Joe Bidena ambasador przekazał również podziękowania narodowi polskiemu za ogromne zaangażowanie się w pomoc Ukraińcom, nazywając Polskę „humanitarnym supermocarstwem”.

Dlaczego Henry Kissinger się mylił

.O podejściu Henry’ego Kissingera do wojny na Ukrainie pisze George Friedman. Na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos 2022 były sekretarz stanu twierdził, że „Ukraina musi być przygotowana na oddanie Rosji części swojego terytorium w celu zawarcia traktatu pokojowego, umożliwiając w ten sposób prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi utrzymanie swojej pozycji” oraz że „nie należy dopuścić, aby Tajwan stał się głównym obszarem sporu między Stanami Zjednoczonymi a Chinami”. W obu przypadkach celem miała być stabilizacja sytuacji międzynarodowej.

George Friedman uważa jednak, że Henry Kissinger się mylił – jego zdaniem to Stany Zjednoczone są rosnącą potęgą, która może rozdawać karty, a Rosja i Chiny słabną.

„Dobrze jest przecenić wroga, gdyż dzięki temu jest się gotowym na najgorsze. Ale zbyt duża pomyłka powoduje przeoczenie możliwości i czyni zależnym od działań drugiej strony. Sądzę, że Kissinger bał się popełnić błąd, który popełnili Brytyjczycy i Francuzi, nie dostrzegając potęgi Niemiec przed II wojną światową. Na takim fundamencie opiera się też jego stanowisko wobec oddania terytoriów Ukrainy i Tajwanu Rosji i Chinom.

„Rosja i Chiny to słabnące potęgi, podczas gdy Stany Zjednoczone są coraz silniejsze. To moment, w którym należy zatrzasnąć drzwi przed nosem przeciwnika” – dodaje.

PAP/Wiktoria Nicałek/Wszystko co Najważniejsze/JT

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 30 listopada 2023