Hiperrealistyczna rzeźba Jezusa z Całunu Turyńskiego
Trójwymiarowe i hiperrealistyczne dzieło sztuki, przedstawiające ciało Chrystusa zostało wystawione w katedrze w Salamance. Rzeźba Jezusa z Całunu Turyńskiego stanowi część wystawy podróżującej przez pięć kontynentów.
.Niecodzienne dzieło sztuki, które stanowi hiperrealistyczna rzeźba Jezusa z Całunu Turyńskiego, zostało wystawione w katedrze w Salamance. Jak podaje Vatican News prace nad rzeźbą zajęły hiszpańskim artystom 15 lat. Wystawa pt. „The Mystery Man”, która została otwarta 13 października zajmuje powierzchnię 600 metrów kwadratowych. Ekspozycja opowiada o męce i śmierci Chrystusa. Głównym punktem wystawy jest model przedstawiający, jak mogło wyglądać ciało Jezusa z Nazaretu, zgodnie z danymi historycznymi i naukowymi, zawartymi w całunie.
Kurator wystawy, Alvaro Blanco, komentuje, że grupa artystów starała się stworzyć postać jak najbardziej podobną do tego, co jest przedstawione na Całunie Turyńskim.
Jesteśmy przed dziełem wykonanym w technice hiperrealistycznej, w którym wprowadzono wszystkie szczegóły, które pojawiają się na Całunie, chociaż były pewne wcześniejsze badania. To, co musimy zrozumieć, to fakt, że wizerunek Jezusa jest najbardziej reprezentowanym obrazem w całej historii – mówi Alvaro Blanco.
Alvaro Blanco pytany o autentyczność całunu, mimo sceptycznego podejścia, stara się wierzyć w jego prawdziwość.
Każdy większy wizerunek Jezusa Chrystusa, który powstał przez ostatnie 1500 lat, był bezpośrednio lub pośrednio inspirowany Całunem Turyńskim. Wyjaśnia to podobieństwa widoczne między przedstawieniami Chrystusa powstałymi po IV. wieku, a całunem, w tym na starożytnych ikonach i monetach z chrześcijańskiego Rzymu.
Wystawa
.“The Mystery Man” to hiperrealistyczna praca, oparta na studiach nad wizerunkiem człowieka na Całunie Turyńskim. Została stworzona na podstawie badań 3D, w tym wyników różnych prac przeprowadzonych do tej pory, takich jak analiza śladów krwi, ran, oraz pomiarów i pozycji ciała. Wystawa składa się z czterech części. Przewodnik audio towarzyszy zwiedzającym poszczególne pomieszczenia, a projekcja wideo podkreśla dodatkowo szczegóły całej wystawy. Ekspozycja zawiera również salę immersyjną z artystycznym przedstawieniem twarzy Jezusa. W ostatnim pokoju znajduje się hiperrealistyczna rzeźba Jezusa z Całunu Turyńskiego, odtworzona zgodnie z zawartymi na nim informacjami.
Wystawa dokumentuje prawdopodobną drogę Całunu, od jego pierwszego pojawienia się w Edessie, za czasów króla Abgara, do podróży do Konstantynopola, gdzie zaginął podczas splądrowania miasta przez krzyżowców. Pojawił się ponownie później, w rękach szlachetnej rodziny Charny. Następnie został przekazany królewskiemu rodowi Savoy, który podarował go katedrze w Turynie.
Organizatorzy wystawy mają nadzieję, iż w najbliższych latach wystawa trafi do innych krajów. Wedle zapowiedzi będzie obecna w Lizbonie na Światowych Dniach Młodzieży w 2023 roku oraz w Rzymie w 2025 roku w ramach Jubileuszu Miłosierdzia. Wystawa pozostanie w Salamance do grudnia, po czym rozpocznie swoją podróż po pięciu kontynentach.
Oprac. Emil Gołoś