Historyk Mariusz Goss pokieruje Centrum Dialogu im. Marka Edelmana
Decyzją prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej dotychczasową dyrektorkę Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi Joannę Podolską z początkiem 2025 r. zastąpi na stanowisku Mariusz Goss – poinformował 30 grudnia Urząd Miasta Łodzi.
Mariusz Goss nowym szefem Centrum Dialogu im. Marka Edelmana
.”Z początkiem 2025 roku, decyzją prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej, na stanowisko p.o. dyrektora Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi zostanie powołany pan Mariusz Goss. Zastąpi on panią Joannę Podolską, która przez wiele lat pełniła funkcję dyrektora, przyczyniając się do rozwoju i promocji Centrum Dialogu jako kluczowego miejsca dyskursu międzykulturowego oraz edukacji historycznej” – przekazano w komunikacie Urzędu Miasta Łodzi z 30 grudnia.
Napisano w nim również, że podczas kadencji, która formalnie kończy się 31. stycznia, Joanna Podolska wykazywała się zaangażowaniem w realizację licznych projektów edukacyjnych, kulturalnych i naukowych, a także w budowanie przestrzeni współpracy i porozumienia między różnymi środowiskami oraz że Centrum Dialogu im. Marka Edelmana pod jej kierownictwem stało się instytucją o międzynarodowej renomie.
Kim jest Mariusz Goss?
.Joanna Podolska kierowała Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi od 2011 roku, a więc niemal od początku istnienia tej miejskiej instytucji kultury stworzonej w 2010 r. Jest autorką bądź współautorką wielu publikacji książkowych, m.in. „Litzmannstadt-Getto – Ślady. Przewodnik po przeszłości”, serii „Spacerowników”, m.in. „Łódź żydowska”, „Rosyjskimi śladami po województwie łódzkim”, autorką scenariusza filmu dokumentalnego „Z głębokości wołam…” oraz kilkunastu wystaw, w tym o Janie Karskim, Andrzeju Bobkowskim, Arturze Szyku.
Podolska została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz dialogu polsko-żydowskiego oraz Odznaką Honorową „Bene Merito” przyznaną przez Ministra Spraw Zagranicznych za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej. W 2017 r. była laureatką Nagrody Polin przyznawanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich.
Nowy p.o. dyrektora Centrum Dialogu Mariusz Goss jest historykiem, menedżerem i animatorem kultury, autorem książek historycznych, redaktorem naczelnym Kroniki Miasta Łodzi i członkiem rady Muzeum Dzieci Polskich – Ofiar Totalitaryzmu. Ostatnio pełnił funkcję pełnomocnika prezydent miasta ds. dziedzictwa Łodzi. Jak podano w komunikacie UMŁ, Mariusz Goss będzie pełnił obowiązki dyrektora Centrum Dialogu do czasu rozstrzygnięcia oficjalnego konkursu na to stanowisko.
Zjazd Miast Piłsudskiego
.”Łódź postrzegana przez Marszałka jako „stolica polskiej pracy” już w 1919 roku na posiedzeniu Rady Miasta nadała mu honorowe obywatelstwo. Mieszkańcy 57 miejscowości, które nadały honorowe obywatelstwo Józefowi Piłsudskiemu lub w szczególny sposób uczciły jego pamięć, poczuwają się do kontynuowania i propagowania wyznawanych przez Marszałka wartości”– piszą na łamach „Wszystko co Najważniejsze” Mariusz GOSS i Krzysztof JARACZEWSKI.
„Ulicami Łodzi pędzi dwukonna bryczka. Obok powożącego dwaj żandarmi i mężczyzna znany w konspiracji jako towarzysz Wiktor. Gdy do jego redakcyjnego mieszkania weszli carscy policjanci właśnie drukował 36. Numer Robotnika. Po całonocnej rewizji i przesłuchaniach mężczyznę podającego się za Józefa Władysława Dąbrowskiego postanowiono przewieźć do więzienia. Aresztant to naprawdę 33-letni Józef Piłsudski, który wtedy nosi konspiracyjny pseudonim Wiktor. Koledzy uważają go za najwybitniejszego wodza ówczesnej Polskiej Partii Socjalistycznej, walczącej o prawa robotników i niepodległość Rzeczypospolitej”.
„Tymczasem bryczka z aresztantem dojechała do ulicy Zachodniej i nagle się zatrzymała, bo na skrzyżowaniu zapaliło się czerwone światło. Dlaczego? Bo to tylko scenka teatralna, która zostaje odegrana we współczesnej Łodzi, a nie prawdziwe aresztowanie Józefa Piłsudskiego. Scenek związanych z pobytem w Łodzi jest przy tej okazji więcej, bo kolejną odgrywają aktorzy w celi carskiego więzienia, gdzie towarzysz Wiktor został odwieziony po wsypie. Spędził tam dwa miesiące w 1900 roku. Dziś jest to miejsce pamięci – Muzeum Tradycji Niepodległościowych”.
.”Okazją jest Zjazd Miast Piłsudskiego, którego gospodarzem jest prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. Wydarzenie organizują Urząd Miasta Łodzi i Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Okazją do Zjazdu jest 150 rocznica urodzin Marszałka. W Zjeździe uczestniczą rekonstruktorzy, historycy, harcerze, organizacje patriotyczne, młodzież szkolna. Piotrkowska w Łodzi zmienia się w ulicę z początków XX wieku. Wśród legionistów, muzyków i animatorów w strojach z epoki powraca klimat czasów Józefa Piłsudskiego. Mieszają się ze sobą elegancja z Belle Epoque, mundury wojskowe z Wielkiej Wojny Światowej i stroje okresu międzywojennego. Można zobaczyć gabinet sekretarki Marszałka Kazimiery Iłakowiczówny, pokaz mody retro, przejechać bicyklem, bryczką, zjeść potrawy według dawnych receptur i spróbować przysmaków Piłsudskiego. Ale także – koncertu z epoki swingu i legionowe piosenki, przemarsz oddziałów legionowych, organizacji piłsudczykowskich i policji państwowej”.
PAP/WszystkocoNajważniejsze/MJ