Hiszpania przekaże pół miliona szczepionek na małpią ospę
Hiszpańskie ministerstwo zdrowia oświadczyło 27 sierpnia, że przekaże 20 proc. zapasów szczepionki przeciwko małpiej ospie, co będzie równać się liczbie pół miliona szczepionek, które posłużą zwalczaniu epidemii w Afryce, poinformowała agencja Reutera.
Hiszpania wspomoże Afrykę w walce z małpią ospą
.Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że małpia ospa stanowi globalne zagrożenie dla zdrowia publicznego, po tym jak epidemia w Demokratycznej Republice Konga rozprzestrzeniła się na sąsiednie kraje, a nowa forma wirusa, klad Ib, wywołała obawy ekspertów dotyczące szybkości przenoszenia wirusa.
Komisja Europejska ogłosiła natomiast, że przekaże 215 tys. szczepionek. Uważa się, że do opanowania obecnej sytuacji potrzebnych jest około 10 mln dawek. Rząd Hiszpanii wezwał również Komisję Europejską do rozszerzenia na wszystkie państwa członkowskie inicjatywy przekazania 20 proc. europejskich zapasów szczepionek w celu zaradzenia epidemii.
Wschodnia i południowa Afryka najbardziej dotknięte małpią ospą
.Oenzetowska Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) zaapelowała 21 sierpnia o 18,5 mln dolarów na pomoc w zapewnieniu opieki zdrowotnej osobom dotkniętym epidemią małpiej ospy w krajach wschodniej i południowej Afryki.
„Rozprzestrzenianie się małpiej ospy na wschodzie i południu Afryki, jak i w Rogu Afryki, stanowi poważny problem, zwłaszcza dla bezbronnych migrantów, wysoce mobilnych populacji i społeczności przesiedlonych, często pomijanych w takich kryzysach. (…) Musimy działać szybko, aby chronić osoby najbardziej zagrożone i złagodzić wpływ tej epidemii na region” – oświadczyła dyrektor generalna IOM Amy Pope.
Do tej pory odnotowano 3101 potwierdzonych i 15 636 niepotwierdzonych przypadków małpiej ospy w 12 państwach Unii Afrykańskiej. W Afryce z powodu tego wirusa zmarło już 541 osób, co oznacza, że wskaźnik śmiertelności wynosi 2,89 proc. – poinformowały w sobotnim oświadczeniu Afrykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).
Najbardziej dotkniętym krajem jest Demokratyczna Republika Konga z 1005 przypadków i 24 zgonami zgłoszonymi w ciągu jednego tygodnia. W tym kraju nowy szczep Klad Ib został po raz pierwszy wykryty we wrześniu 2023 r. Małpia ospa obecna jest we wszystkich 26 prowincjach niemal 100-milionowej DRK.
Sztuczna inteligencja w medycynie
.Na temat wykorzystywania nowych technologii w medycynie, takich jak sztuczna inteligencja, robotyka chirurgiczna czy też neuroprotetyka, na łamach “Wszystko Co Najważniejsze” pisze prof. Michał KLEIBER w tekście “Nowe technologie w ochronie zdrowia“. Autor zwraca również uwagę na fundamentalne znaczenie kwestii odpowiedniego finansowania publicznej opieki zdrowotnej.
“Wykorzystywanie sztucznej inteligencji (SI). SI w ochronie zdrowia oznacza wykorzystywanie zaawansowanego oprogramowania naśladującego poznawcze zdolności człowieka do analizy danych medycznych i sugerowanie na tej podstawie diagnozy i ewentualnych działań leczniczych. Innymi słowy, SI jest zdolnością komputerowych algorytmów do formułowania przydatnych dla lekarzy opinii w złożonych problemach medycznych. Zastosowania SI różnią się istotnie od tradycyjnych metod medycyny możliwością pozyskiwania wielkiej liczby informacji, ich przetwarzania i podejmowania na tej podstawie działań. Fundamentalną cechą stosowanych algorytmów jest ich zdolność do uczenia się na drodze rozpoznawania cech charakteryzujących przetwarzane dane i tworzenia na tej podstawie opinii na temat analizowanego problemu”.
.“Ważnym efektem stosowania SI w ochronie zdrowia jest możliwość dostarczania analiz opisujących relacje między diagnozą i zastosowaną terapią a najbardziej prawdopodobnym rezultatem leczenia. Dysponujemy dzisiaj terabajtami danych pochodzących z badań klinicznych, szeroko rozumianej praktyki medycznej, firm ubezpieczeniowych oraz aptek, dotyczących wszelkich dręczących ludzi dolegliwości. Naukowcy i praktykujący lekarze korzystają oczywiście od zawsze z takich informacji, ale możliwości ich pełnej analizy przez najlepiej nawet przygotowanych badaczy są ze względu na ilość danych, ich złożoność i brak wypracowanej struktury z natury rzeczy bardzo ograniczone. W sukurs przychodzi właśnie sztuczna inteligencja” – pisze prof. Michał KLEIBER.
PAP/WszystkocoNajważniejsze/MJ