Hiszpania uznaje działania aktywistów klimatycznych za akty terroru
Prokuratura generalna Hiszpanii w opublikowanym za 2023 r. raporcie w sprawie zagrożeń dla bezpieczeństwa publicznego uznała działania aktywistów klimatycznych za akty terroru. Władze tych dwóch organizacji domagają się sprostowania.
Działania aktywistów klimatycznych uznane za akty terroru
.W raporcie dotyczącym zagrożeń występujących na terytorium Hiszpanii prokuratura umieściła działania aktywistów klimatycznych z dwóch organizacji, Futuro Vegetal oraz Extinction Rebellion, w rozdziale dotyczącym terroryzmu. Wskazała, że oba podmioty „stanowią zagrożenie”.
Po proteście aktywistów klimatycznych prokuratura wyjaśniła, że sformułowanie zawarte w raporcie nie jest równoznaczne z uznaniem obu podmiotów za organizacje terrorystyczne.
Zgodnie z hiszpańskim kodeksem karnym za organizację przestępczą uznawana jest grupa co najmniej dwóch osób, która w sposób „trwały i nieograniczony w czasie podejmuje skoordynowane działania służące popełnieniu przestępstwa”.
Odpowiedź organizacji
.Tymczasem w poniedziałek 4 grudnia władze Futuro Vegetal poinformowały, że czworo jej aktywistów zostało zatrzymanych i oskarżonych „o przynależność do organizacji przestępczej”. W odpowiedzi w nocy z poniedziałku na wtorek aktywiści klimatyczni zorganizowali protesty w kilku miastach przed budynkami przedstawicielstw hiszpańskiego rządu.
Manifestacje odbywały się pod hasłem „Jeśli walka o życie jest przestępstwem, to ja również jestem przestępcą”.
„Sprzeciwiamy się, aby ruch ekologiczny traktować w kategoriach działalności przestępczej” – napisały w oświadczeniu władze Futuro Vegetal, której członkowie w tym roku dopuścili się w całym kraju licznych aktów wandalizmu.
Nadchodzi katastrofocen
.Na świecie powstaje coraz więcej organizacji, których misją staje się walka ze zmianami klimatycznymi. Według australijskiego profesora Juliana CRIBBA stoimy w rozkroku między dwiema erami. „Dobra wiadomość jest taka, że antropocen dobiega już końca. Będzie to najkrótsza epoka geologiczna w całej historii Ziemi. Zła wiadomość brzmi zaś: zaczyna się katastrofocen” – pisze.
„Będzie to era współoddziaływania dziesięciu katastrofalnych zagrożeń, które, jak ostrzega wielu naukowców, mogą przyśpieszyć koniec ludzkiej cywilizacji i potencjalnie doprowadzić do wyeliminowania naszego gatunku z nienadającej się do zamieszkiwania Ziemi” – przestrzega prof. Julian Cribb.
„Holocen, stabilny klimatycznie okres, który umożliwił ludziom rozwój rolnictwa i miast, jest już za nami. Trwał on mniej więcej 11 650 lat, od ostatniej epoki lodowcowej do połowy XX wieku. Teraz znajdujemy się w zupełnie innym świecie, nazwanym w 2000 roku przez holenderskiego laureata Nagrody Nobla Paula Crutzena «antropocenem» – epoką, w której człowiek stał się prawdziwie geologiczną siłą, przekształcającą i zmieniającą całą planetę, jej atmosferę, oceany, ziemię i samo życie. Według obecnych wskazań antropocen ma trwać nie więcej niż sto czy dwieście lat” – wyjaśnia profesor.
PAP/Marcin Zatyka/WszystkocoNajważniejsze/AB