Odkrycie nieznanego obrazu Hokusaia

hokusai

Nieznany wcześniej obraz, którego autorem jest najprawdopodobniej Katsushika Hokusai, został odnaleziony w Stanach Zjednoczonych. Przedstawia kobietę pod drzewem kwitnącej wiśni.

Hokusai Katsuhshiki

.Obraz jest podpisany jednym z wielu pseudonimów Hokusai Katsuhshiki, który tworzył na przełomie XVIII i XIX wieku. Artysta uważany za jednego z najwybitniejszych twórców drzeworytów ukiyo-e, stylu „płynącego świata”. Jego dzieła można znaleźć w japońskich paszportach oraz na banknotach 10 tys. jenowych.

Hokusai zasłynął dziełami takimi jak „Wielka fala w Kanagawie” i serią 36 widoków na górę Fudżi. Jego sztuka inspirowała i nadal inspiruje twórców na całym świecie, w tym europejskich impresjonistów. To właśnie od 15 tomów szkiców i rysunków artysty zatytułowanych „Manga” wzięła się nazwa współczesnego komiksu japońskiego.

Odnalezione dzieło

.Odnaleziony właśnie obraz ma 79.1 centymetrów długości i 27.1 cm szerokości. Wpisuje się w jeden z nurtów ukiyo-e związanym z portretami pięknych kobiet „bijin-ga” i został wykonany w charakterystycznym stylu Hokusaia. 

Odkrycie jest tym bardziej znaczące, że (obraz) jest w doskonałym stanie – tłumaczy historyk sztuki Tadashi Kobayashi z uniwersytetu Gakushuin – wygląda, jakby artysta dopiero co skończył tworzyć.

Nietrwałość i ulotność

.Wśród założeń stylu ukiyo-e jest nietrwałość i ulotność. Współcześni Hokusaiowi twórcy często korzystali z roślinnych barwników, które szybko płowiały. Odkryty teraz obraz najprawdopodobniej był oprawiony w ramę i powieszony na ścianie, co pozwoliło mu zachować oryginalny koloryt.

Dokładna historia portretu nie jest znana. Mógł trafić do prywatnych kolekcji jeszcze w XIX wieku, kiedy wielu obcokrajowców odwiedziło Japonię po otwarciu jej granic. Wiele japońskich dzieł i obrazów zostało wtedy wywiezionych z Japonii, w czasie szczytu japonizmu i wysokiego popytu na japońską sztukę.

Więcej informacji o odkryciu zostanie opublikowane we wrześniu 2023 roku w magazynie „Kokka” wydawnictwa Asahi Shimbun.

Styl ukiyo-e wiąże się z przedstawieniami natury, zwłaszcza kwiatów, zwierząt i krajobrazów, scen rodzajowych, przedstawień znanych sztuk kabuki oraz portretami pięknych kobiet. Najczęściej kojarzony jest z drzeworytami, które pozwoliły na masowe tworzenie kopii dzieł. Takie obrazy Hokusaia znajdują się m.in. w krakowskiej kolekcji Feliksa Jasieńskiego wśród zbiorów Muzeum Narodowego. Jasieński był zafascynowany twórczością artysty i właśnie na jego cześć przyjął swój pseudonim – „Manggha”

Agnieszka Pawnik

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 26 marca 2023