"Powinniśmy więcej miejsca poświęcać Polsce. Jest potęgą logistyczną, wojskową i polityczną" - twierdzi holenderski dziennik NRC

"Powinniśmy więcej miejsca poświęcać Polsce. Jest potęgą logistyczną, wojskową i polityczną" - twierdzi holenderski dziennik NRC

Holandia powinna poświęcać Polsce więcej uwagi – twierdzi dziennik „NRC” wskazując, że Polska jest obecnie „potęgą logistyczną, wojskową i polityczną”. Od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę lepiej rozumiemy Polskę i słuchamy jej obaw – twierdzi holenderska gazeta. Holendrzy o Polsce piszący to kolejny z wielu, bardzo wielu podobnych głosów w ostatnim czasie w mediach europejskich. Brytyjczycy, Francuzi, Hiszpanie, Włosi, a teraz także Holendrzy są pod wrażeniem działań Polaków.

Polska ostrzegała przed Rosją, dziś jest w pierwszej linii wsparcia

.Według holenderskiego dziennika „NRC” przez lata Zachód traktował Polskę jako kraj przewrażliwiony na punkcie rosyjskiego niebezpieczeństwa, ale to się zmieniło po tym, jak Rosja zaatakowała Ukrainę i zagroziła krajom Zachodu. Okazało się, że Polacy – i inne narody Europy Centralnej – alarmując, mieli racje.

„Polska jest teraz na pierwszej linii frontu: broń, uchodźcy, pomoc humanitarna” – wylicza „NRC”. Dziennik wskazuje, że w Polsce aktualna jest doktryna Jerzego Giedroycia i zgodnie z nią „Polska musi zrobić wszystko, aby jej wschodni sąsiedzi byli niepodlegli, stabilni i demokratyczni, aby zagwarantowane było jej własne bezpieczeństwo” – przypomina „NRC”.

Holendrzy o Polsce: myślenie o przyszłości wzmacniającej Europę

.Holenderski dziennik podkreśla, że Polska wybiega daleko w przyszłość i przypomina słowa premiera Mateusza Morawieckiego, który powiedział w tym tygodniu, że powinna powstać nowa wspólnota gospodarcza w Europie Środkowo-Wschodniej z udziałem Ukrainy.

„Są też tacy, którzy chcą iść dalej i chcą unii między Polską a Ukrainą. To mniej szalone niż się wydaje. Od XVI wieku Polska tworzyła z Litwą przez 200 lat ogromną Rzeczpospolitą, do której należały duże obszary Ukrainy” – czytamy w „NRC”.

Jednocześnie unia polsko-ukraińska mogłaby pomóc Ukrainie przystąpić do UE bez długiego oczekiwania, tak jak to się stało z NRD dzięki zjednoczeniu Niemiec zaraz po upadku muru berlińskiego – przypomina holenderski dziennik argumenty z artykułu słowackiego politologa Dalibora Rohaca w ostatnim numerze magazynu „Foreign Policy”.

Unię polsko-ukraińska porównuje holenderski dziennik do zjednoczenia Niemiec

Zdaniem „NRC” krajom Europy Zachodniej raczej nie spodobałby się pomysł tak ogromnego państwa polskiego, bo to zaburzyłoby równowagę sił w Europie. „Dużych, zjednoczonych Niemiec też nikt nie mógł sobie wyobrazić w 1989 roku, a jednak powstały” – czytamy w gazecie.

PAP/Andrzej Pawluszek/AJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 1 kwietnia 2023
Fot. Robert Neumann / Forum