Jak pandemia wpłynęła na ludzkie szczęście? Wyniki World Happiness Report
Mimo ogromnego cierpienia, które wywołała pandemia, wrastają społeczne wsparcie i życzliwość, a to bezpośrednio przekłada się na nasze szczęście – wynika z najnowszego raportu World Happiness Report.
.World Happiness Report, przygotowany po raz dziesiąty przez Gallup World Poll wraz z Sustainable Development Solutions Network (SDSN) to największe na świecie badanie prezentujące poziom szczęścia wśród ponad 150 państw. To, co szczególnie uwidacznia raport to fakt, że mimo ogromnego cierpienia, które wywołała pandemia, wzrasta społeczne wsparcie i życzliwość. Tegoroczne badanie jest o tyle istotne, że pojawia się w trakcie pandemii COVID-19, która doprowadziła do kryzysu życia na całym świecie.
W 2021 r. na całym świecie odnotowaliśmy niezwykły wzrost wszystkich trzech aktów dobroci monitorowanych w ramach Światowego Sondażu Gallupa. Pomaganie nieznajomym, wolontariat i darowizny w 2021 roku znacznie wzrosły we wszystkich częściach świata, osiągając poziom o prawie 25% wyższy, niż przed pandemią. Ten gwałtowny wzrost życzliwości, który był szczególnie duży w przypadku pomocy nieznajomym, stanowi mocny dowód na to, że ludzie reagują, aby pomóc innym w potrzebie, tworząc w ten sposób więcej szczęścia dla beneficjentów, dobre przykłady do naśladowania dla innych i lepsze życie dla siebie, komnetuje John Helliwell, profesor Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej.
Twórcy raportu opublikowali ponadto listę krajów na świecie, w których szczęście narodów jest najwyższe. Piąty rok z rzędu Finlandia zajmuje pierwsze miejsce. W tym roku jej wynik znacznie wyprzedził inne kraje z pierwszej dziesiątki. Dania nadal zajmuje drugie miejsce, a Islandia awansowała z 4. miejsca w zeszłym roku na 3. w roku 2022. Szwajcaria zajmuje czwarte miejsce, a za nią plasują się Holandia i Luksemburg. Pierwszą dziesiątkę zamyka Szwecja, Norwegia, Izrael i Nowa Zelandia.
Kolejne pięć to Austria, Australia, Irlandia, Niemcy i Kanada. Oznacza to znaczny spadek dla Kanady, która była piąta dziesięć lat temu. Reszta pierwszej dwudziestki to Stany Zjednoczone na 16. miejscu (wzrost z 19. w zeszłym roku), Wielka Brytania i Czechy nadal na 17. i 18. miejscu, a następnie Belgia na 19. i Francja na 20. Polska znalazła się na 48 pozycji na 146 państw uwzględnionych w raporcie.
Na samym dole rankingu znajdują się społeczeństwa, które cierpią z powodu konfliktów i skrajnego ubóstwa, w konsekwencji okazuje się, że mieszkańcy Afganistanu oceniają jakość swojego życia na zaledwie 2,4 na 10. Stanowi to surowe przypomnienie materialnych i niematerialnych szkód, jakie wojna wyrządza swoim licznym ofiarom, oraz fundamentalne znaczenie pokoju i stabilności dla ludzkiego dobrobytu, dodaje Jan-Emmanuel De Neve, dyrektor Centrum Badań nad Dobrem Samopoczucia na Uniwersytecie Oksfordzkim.
World Happiness Report 2022 jest dziesiątą odsłoną badań na temat ludzkiego szczęścia. Raporty, które ukazały się w poprzednich latach dotyczyły powiązań między zaufaniem ludzi do rządu i instytucji, a szczęściem. Płynące z nich wioski pokazują, że społeczności o wysokim poziomie zaufania są szczęśliwsze i bardziej odporne w obliczu szerokiej gamy kryzysów.
Z raportu World Happiness Report od lat wynika, że wsparcie społeczne, wzajemna szczodrość i uczciwość w rządzeniu mają kluczowe znaczenie dla dobrobytu. Światowi przywódcy powinni wziąć to pod uwagę. Polityka powinna być ukierunkowana tak, jak dawno temu nalegali wielcy mędrcy: na dobrobyt ludzi, a nie na władzę władców, dodaje Jeffrey Sachs, prezes Sustainable Development Solutions Network.
Cały raport znajduje się na stronie World Happiness Report. [LINK]