Hubble uchwycił galaktykę nieregularną w gwiazdozbiorze Panny
Astronomowie z za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali galaktykę nieregularną oznaczoną jako UGC 8091, znajdującą się w gwiazdozbiorze Panny.
.Jak tłumaczą naukowcy z NASA, obraz z Teleskopu Hubble’a przedstawia galaktykę znaną jako UGC 8091. Leży ona około 7 milionów lat świetlnych od Układu Słonecznego w gwiazdozbiorze Panny. W przeciwieństwie do innych galaktyk, których gwiazdy mają bardziej uporządkowany wygląd, UGC 8091 została sklasyfikowana przez astronomów jako galaktyka nieregularna – ponieważ gwiazdy w niej bardziej przypominają plątaninę światełek niż galaktykę.
.Badacze uważają, że niektóre galaktyki nieregularne przybrały taki kształt przez burzliwą aktywność wewnętrzną, podczas gdy inne powstały w wyniku interakcji z sąsiednimi strukturami. Rezultatem jest klasa galaktyk o różnych rozmiarach i wyglądzie.
UGC 8091 jest karłowatą galaktyką nieregularną, która zawiera tylko około miliarda gwiazd. To, jak zaznaczają badacze, ogromna liczba świateł, ale nie jak na galaktykę – astronomowie uważają, że galaktyka Drogi Mlecznej zawiera ich ponad 100 miliardów, a inne tego typu struktury mogą mieć ich nawet biliony. Galaktyki karłowate często krążą wokół większych obiektów, a ich niska masa sprawia, że są podatne na zakłócenia i pochłanianie przez większe sąsiednie galaktyki, w wyniku czego powstają nieregularne galaktyki karłowate, takie jak UGC 8091.
Naukowcy zakładają, że ten typ galaktyk ma podobne cechy do niezwykle starych i odległych struktur, które astronomowie obserwują na zdjęciach wykonanych w głębokim kosmosie. Badacze przewidują, że lepsze poznanie składu galaktyk karłowatych i ich gwiazd, w szczególności ich niskiej metaliczności, pomoże odkryć ewolucyjne powiązania między tymi starożytnymi obiektami a bardziej współczesnymi, takimi jak Droga Mleczna.
W tym celu astronomowie dokładnie zbadali gwiazdy UGC 8091. Różne cechy galaktyki można wyodrębnić za pomocą filtrów, które analizują światło wpadające do instrumentów Hubble’a do bardzo określonych zakresów długości fal.
Jak opisują naukowcy, przefiltrowane obrazy można następnie ponownie połączyć, aby uzyskać obraz w pełnym kolorze – dwanaście filtrów łączy się, aby uzyskać zdjęcie, ze światłem od ultrafioletu do czerwonego końca widma widzialnego. Plamy czerwieni reprezentują światło emitowane przez wzbudzone cząsteczki wodoru w gorących, energetycznych gwiazdach, które powstały niedawno. Pozostałe iskry widoczne na obrazie to mieszanka starszych gwiazd.
Panna (łac. Virgo) jest gwiazdozbiorem zodiakalnym, który był już znany w starożytności. Rozciąga się po obu stronach równika niebieskiego, między Lwem i Wagą. Jest to największy gwiazdozbiór zodiakalny i drugi co do wielkości gwiazdozbiór na niebie (mniejszy tylko od Hydry). W Polsce jest widoczny wiosną. Liczba gwiazd możliwych do zobaczenia w nim gołym okiem wynosi około 95. W gwiazdozbiorze Panny znajduje się najwięcej galaktyk na całym niebie.
.Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.
Oprac. EG