Hubble uchwycił niezwykłą galaktykę spiralną z poprzeczką

NGC 5068

Astronomowie za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali galaktykę spiralną z poprzeczką oznaczoną jako NGC 5068, znajdującą się w gwiazdozbiorze Panny.

.Jak tłumaczą naukowcy z NASA, obraz z Teleskopu Hubble’a przedstawia NGC 5068 – galaktykę spiralną z wieloma obszarami gwiazdotwórczymi i dużą ilością pyłu międzygwiazdowego. Po raz pierwszy odkryta przez brytyjskiego astronoma Williama Herschela w 1785 roku, NGC 5068 znajduje się w południowym regionie gwiazdozbioru Panny i jest oddalona od o około 20 milionów lat świetlnych od Układu Słonecznego. Badacze oszacowali, że średnica obiektu wynosi około 45 tysięcy lat świetlnych.

Fot. NASA, ESA, R. Chandar (University of Toledo), and J. Lee (Space Telescope Science Institute)

.W górnej części zdjęcia znajduje się jasny centralny pasek NGC 5068, gęsty region pełen dojrzałych gwiazd. Za nim czai się czarna dziura, która przyciąga gwiazdy do siebie swoim oddziaływaniem grawitacyjnym. Jasne, różowo-czerwone plamy wzdłuż dolnej i bocznej krawędzi obrazu to obszary zjonizowanego gazu wodorowego, które zawierają młode gromady gwiazd. Plamy te znajdują się wzdłuż ramion spiralnych galaktyki, gdzie zwykle tworzą się nowe gwiazdy.

Astronomowie odkryli również co najmniej 110 gwiazd Wolfa-Rayeta w NGC 5068. Jest to typ starych, masywnych obiektów, które tracą masę w bardzo szybkim tempie. Są one zazwyczaj ponad 25 razy cięże od Słońca i do miliona razy jaśniejsze. W galaktyce Drogi Mlecznej znajduje się około 220 gwiazd Wolfa-Rayeta.

Fot. NASA, ESA, R. Chandar (University of Toledo), and J. Lee (STScI)

.NGC 5068 jest trudna do dostrzeżenia ludzkim okiem ze względu na stosunkowo niską jasność powierzchniową. Na szczęście możliwości Hubble’a w zakresie ultrafioletu, światła widzialnego i bliskiej podczerwieni pomogły uchwycić piękno tej galaktyki. Różne obiekty kosmiczne emitują różne długości fal świetlnych – na przykład młode i gorące gwiazdy emitują światło ultrafioletowe, więc teleskop wykorzystuje obserwacje w ultrafiolecie, aby je znaleźć.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Oprac. EG

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 23 grudnia 2024
Fot. NASA, ESA, R. Chandar (University of Toledo), and J. Lee (Space Telescope Science Institute)