Hubble zobrazował galaktykę w gwiazdozbiorze Warkocz Bereniki
Naukowcy za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a uchwycili galaktykę oznaczoną jako Messier 85, znajdującą się gwiazdozbiorze Warkocz Bereniki.
.Jak tłumaczą astronomowie z NASA, obraz z Teleskopu Hubble’a przedstawia galaktykę o nazwie Messier 85, znajdującą się około 50 milionów lat świetlnych od Układu Słoneczne, w gwiazdozbiorze Warkocz Bereniki. Po raz pierwszy została odkryta przez kolegę Charlesa Messiera, astronoma Pierre’a Méchaina w 1781 roku i znajduje się w katalogu obiektów niebieskich Messiera.
.Zdaniem badaczy Messier 85 jest szczególnym obiektem – jego właściwości leżą gdzieś pomiędzy galaktyką soczewkowatą a eliptyczną i wydaje się on oddziaływać z dwoma swoimi sąsiadami – niezwykłą galaktyką spiralną NGC 4394 (niewidoczną na obrazie), oraz małą galaktyką eliptyczną MCG 3-32-38 (również poza kadrem).
Galaktyka ta zawiera około 400 miliardów gwiazd, z których większość jest bardzo stara. Astronomowie uważają, że powstały one w wyniku późnego wybuchu formowania się gwiazd, prawdopodobnie wywołanego połączeniem Messier 85 z inną galaktyką ponad cztery miliardy lat temu. Messier 85 ma jeszcze jedną potencjalnie odróżniającą cechę – naukowcy uważają, że prawie każda galaktyka posiada supermasywną czarną dziurę w swoim centrum, ale na podstawie pomiarów prędkości gwiazd w tym obiekcie nie jest jasne, czy Messier 85 zawiera w sobie tak gęsty obiekt.
Warkocz Bereniki jest gwiazdozbiorem nieba północnego, 42. co do wielkości i był znany od starożytności. W połowie XVI w. uczynił go gwiazdozbiorem holenderski kartograf Gerardus Mercator. Jest widoczny w Polsce od zimy do lata, a liczba gwiazd widoczna w nim gołym okiem wynosi około 50. Najjaśniejszą gwiazdą konstelacji jest β Comae Berenices. Badacze twierdzą, że ten rejon nieba nie obfituje w gwiazdy, ale za to obecne jest w nim wiele galaktyk. Znajduje się w nim osiem obiektów z katalogu Messiera.
.Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.
Oprac. EG