I Virtuosi della Scala w Filharmonii Narodowej w Warszawie

Koncert karnawałowy składać się będzie z dzieł znanych i cenionych oraz kompozycje z udziałem marimby solo. Wspólny mianownik jest jednak jeden – iście karnawałowa energia i kolorystyka

I Virtuosi della Scala, orkiestra kameralna z Włoch, prowadzona przez Massimiliano Caldiego, przedstawi utwory Giacomo Pucciniego oraz Ottorino Respighiego podczas niedzielnego koncertu w Filharmonii Narodowej, który odbywa się w ramach 28. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena.

Upamiętnienie 100. rocznicy śmierci Pucciniego

.W programie koncertu znalazły się m.in. Coro a bocca chiusa z opery „Madame Butterfly” Giacomo Pucciniego w aranżacji na orkiestrę smyczkową; kwartet smyczkowy D-dur SC 50 również w aranżacji na smyczki oraz Crisantemi SC 65.

Repertuar poświęcony Pucciniemu przypomina o przypadającej w tym roku 100. rocznicy śmierci operowego mistrza.

Ottorino Respighi, którego III suita – Antiche arie e danze – zostanie wykonana w finale koncertu, należy do bardzo ważnych postaci włoskiej muzyki instrumentalnej początku XX wieku.

I Virtuosi della Scala – kameralny zespół

.Po trzy pulpity w smyczkach, jeden kontrabas, pojedyncza obsada instrumentów dętych drewnianych i waltorni tworzą skład I Virtuosi della Scala. Ten kameralny zespół jest wspólnym przedsięwzięciem muzyków orkiestr Teatr alla Scala i Filarmonica della Scala.

Orkiestrę poprowadzi Massimiliano Caldi, zwycięzca Konkursu Dyrygenckiego im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach w roku 1999. Maestro pochodzi z Mediolanu i – jak sam mówi – „to z powodu częstych wizyt w La Scali zdecydował się obrać zawód muzyka”.

28. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, trwa do 29 marca w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA

.„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.

Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/Anna Bernat/Wszystko co Najważniejsze/JT

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 24 marca 2024