Ile dała Polska Ukrainie? Najwięcej ze wszystkich krajów

Nasz kraj zajmuje pierwsze miejsce wśród wszystkich państw, które kiedykolwiek zaangażowały się w pomoc Ukrainie. „Polskie wsparcie jako pierwsze dotarło na ukraiński front w znaczących ilościach. To my przekazaliśmy największą liczbę ciężkiego uzbrojenia. Polska jest też w czołówce państw, które – w liczbach bezwzględnych – przyjęły najwięcej uchodźców” – podaje Kancelaria Prezydenta RP.
Inne kraje mogą brać przykład z tego, jakie wsparcie zaoferowała Polska
.Polska przekazała już Ukrainie ok. 15 mld złotych pomocy militarnej. Aktualnie trwają także rozmowy na kolejnym, 46. pakietem wsparcia. Prezydent Polski i jego kancelaria zaznaczają, że to Rzeczypospolita jako pierwsza zareagowała na agresję Rosji na Ukrainę, wtedy, gdy jeszcze wiele krajów nie było do końca świadomych zagrożenia. „W pierwszych, decydujących miesiącach wojny staliśmy się niekwestionowanym liderem wsparcia Ukrainy w dostarczaniu broni. Nasza postawa wzmocniła militarnie Ukrainę, co wpłynęło na kolejne fazy tego konfliktu” – podkreśla Kancelaria Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Jeżeli zsumuje się wydatki na wsparcie dla walczącej Ukrainy oraz pomoc dla ukraińskich uchodźców względem Produktu Krajowego Brutto, Rzeczypospolita zajmuje pierwsze miejsce wśród wszystkich państw, które zaangażowały się w pomoc Ukrainie.

.Wprawdzie dokładnie porównywanie skali pomocy udzielanej Ukrainie przez państwa Europy utrudnia brak oficjalnych pełnych (ze względów bezpieczeństwa) danych oraz przekazanie części sprzętu wojskowego dla przez niektóre kraje, na razie pozostające wciąż w sferze deklaracji. Faktem jest, że Polska jako pierwsza zaczęła dostarczać Ukrainie ciężkie uzbrojenie na masową skalę, to Polska zainicjowała „koalicję czołgową”. „Byliśmy w gronie pierwszych państw, które przekazały Ukrainie samoloty bojowe. Pierwsi zgłosiliśmy też dowództwo do unijnej misji szkoleniowej” – przypomina Kancelaria Prezydenta RP.

.Co więcej, z prawie 800 czołgów, jakie otrzymała Ukraina, ponad 350 zostało przekazanych przez Polskę. Do Kijowa trafiło więcej czołgów, należących do naszego kraju, niż przekazał Waszyngton, Berlin, Madryt czy Oslo.
W dyspozycji ukraińskiej armii oddano m.in. 14 nowoczesnych czołgów Leopard 2A4 oraz maszyny starszej konstrukcji: 60 czołgów PT–91 oraz 280 T72M, T72M1, T72M1R.
– „By wzmocnić obronę przed rosyjską agresją, przekażemy Ukrainie kompanię nowoczesnych czołgów Leopard” – oświadczył Andrzej Duda podczas wizyty we Lwowie, zachęcając inne kraje do przyłączenia się do „czołgowej koalicji”. – „Mam nadzieję, że w szeregu z kolejnymi kompaniami czołgów Leopard oraz innych, które zostaną przez inne państwa przekazane, taka pomoc w niedługim czasie będzie mogła wzmocnić obronę Ukrainy. W każdym razie w Polsce decyzja w tej sprawie w Polsce już zapadła” – zaznaczył.
Należy pamiętać, że pierwszą partię czołgów T–72 Polska dostarczyła Ukrainie już w pierwszej połowie 2022 roku. Prezydent RP zwrócił na to uwagę w rozmowie z niemieckim dziennikiem „Bild”: – „Wysłaliśmy na Ukrainę ponad 240 czołgów i to takich, które ukraińska armia potrafi obsługiwać. To posowieckie czołgi pozostające w dyspozycji naszej armii”.

.Ośrodek Studiów Wschodnich monitoruje też liczbę przekazanych transporterów opancerzonych. Polska wsparła Ukrainę, wysyłając 250 bojowych wozów piechoty BWP–1, 100 transporterów opancerzonych KTO Rosomak, 9 pojazdów rozpoznawczych BRDM 2, ponad sto dział samobieżnych i ponad 30 wyrzutni rakietowych BM–21 Grad.
Z kolei siły powietrzne Ukrainy wsparło 14 polskich samolotów MiG–29 (najwięcej ze wszystkich państw) oraz 12 śmigłowców Mi–24. Jeżeli chodzi o śmigłowce, to więcej od Polski przekazały tylko Stany Zjednoczone.

.Nasz kraj pomaga także Ukrainie w kwestiach innych niż militarnie. Polskie władze współfinansowały zakwaterowanie i wyżywienie dla uchodźców z Ukrainy – do 30 czerwca 2024 r. z tego rozwiązania skorzystały ponad dwa miliony obywateli tego kraju. Z danych MSWiA wynika, że koszty utrzymania uchodźców wojennych z Ukrainy objętych ochroną tymczasową w 2022 r. wyniosły 4,9 mld zł i były najwyższe wśród krajów członkowskich OECD. W 2023 r. ta suma wyniosła 2,5 mld zł.
Gdy Rosja najechała Ukrainę pomoc uchodźcom z Ukrainy zaangażowała się znacząca większość polskiego społeczeństwa. Jak wynika z badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego, było to 77 proc. Polaków. Pomoc ta przybierała różne formy – od wsparcia finansowego i rzeczowego, przez różnego rodzaju działania wolontariackie, aż po udostępnianie własnych domów i mieszkań osobom potrzebującym. Aż 7 proc. Polaków przyjęło uchodźców pod własny dach.


Fot. KPRP
Źródło: Kancelaria Prezydenta RP/MB