Ile Polacy wydają na aktywność fizyczną?

Ile Polacy wydają na aktywność fizyczną?

Ponad jedna czwarta Polaków inwestuje w skali roku do 200 zł rocznie na produkty i usługi związane z uprawianą dyscypliną sportu, a jedna piąta ponad 1000 zł – wynika z badania nt. aktywności fizycznej Polaków. Preferowaną formą wysiłku jest spacer i nordic walking.

.Dokładnie 23 proc. respondentów przyznaje, że ma wykupione ubezpieczenie na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń, takich jak kontuzja czy uraz. 40 proc. ankietowanych, by chronić się przed kontuzjami i urazami, zakłada na czas treningów specjalistyczną odzież i obuwie sportowe. „Podobna grupa badanych zawsze stara się korzystać z bezpiecznego sprzętu sportowego i dbać o jego regularne przeglądy i konserwację” – stwierdzono w badaniu przeprowadzonym przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych. Jednymi z ulubionych aktywności fizycznych Polaków są spacer i nordic walking.

Aktywność fizyczna Polaków

.Zgodnie z badaniem, 62 proc. pytanych wiosną zwiększy aktywność fizyczną, a co drugi zadba o zbilansowaną dietę i odpowiednią suplementację. Ponad 40 proc. zgadza się z twierdzeniem, że w tym czasie pójdzie na badania profilaktyczne. „Jedna piąta z kolei zamierza włączyć się w wydarzenia sportowe organizowane w ich mieście” – stwierdzono. „Blisko 20 proc. Polaków deklaruje, że zdaję się na los i nie stosuje żadnej dodatkowej ochrony, która mogłaby zminimalizować ryzyko urazu lub wesprzeć ich później w przypadku jego wystąpienia” – zaznaczono.

Spacer i nordic walking

.Jedna czwarta badanych podejmuje aktywność fizyczną kilka razy w tygodniu, jedna piąta robi to codziennie, a 20 proc. raz lub dwa razy. Co dziesiąty ankietowany – zauważono – wskazuje, że nie podejmuje działań w tym zakresie. Preferowaną formą wysiłku przez Polaków jest spacer i nordic walking, na co wskazało blisko 60 proc. respondentów. „Dużą popularnością wśród ankietowanych cieszy się także jazda na rowerze – dyscyplina ta jest praktykowana przez co drugiego respondenta” – przekazano. 18 proc. pytanych wybrało siłownię, 16 proc. pływanie, a 15 proc. bieganie.

Treningi przy pomocy smartwatcha

.Blisko jedna trzecia badanych – przekazano – chętnie ogląda w internecie i kanałach społecznościowych filmy instruktażowe oraz plany treningowe. 18 proc. deklaruje, że trenuje przy pomocy smartwatcha z aplikacją, która rejestruje ich postępy. „Co drugi uczestnik realizuje treningi bez dodatkowego wsparcia, a jedna szósta szuka go w osobie trenera personalnego” – poinformowano.

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Nationale-Nederlanden przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych w dniach 17-20 marca 2023 r. W ramach badania ilościowego przeprowadzono wywiady przy użyciu techniki CATI, na grupie 1000 dorosłych Polaków.

Zdrowa dieta kluczem do zdrowia

.Na temat tego jak powinna wyglądać zdrowa i zbilansowana dieta, służąca zdrowiu oraz samopoczuciu, na łamach „Wszystko Co Najważniejsze” pisze Agnieszka MIELCZAREK w tekście „W poszukiwaniu energii życia„. Autorka porusza w nim również kwestię stresu oksydacyjnego.

„Dzięki odpowiedniej diecie organizm broni się sam. To co jemy nie tylko wpływa na nasze zdrowie ale także na kondycję naszej skóry i młody wygląd. Starzenie się to proces naturalny i nieuchronny. Możemy go jednak spowolnić i wcale nie jest nam do tego potrzebny chirurgiczny skalpel ani strzykawka z wypełniaczami”.

„Antyoksydacja, czyli usuwanie z organizmu szkodliwych związków występujących w postaci wolnych rodników, to jeden z naturalnych procesów biologicznych. Jeśli rozpatrujemy starzenie się jako istotne zmniejszenie zdolności organizmu do neutralizowania procesów oksydacyjnych, to ich drastyczny spadek notuje się między 45. a 50. rokiem życia. Stąd tak istotne w tym momencie jest dostarczenie organizmowi naturalnych antyoksydantów. Dieta bogata w te związki to jedyna droga, by dłużej zachować młodość”.

„Rodniki tlenowe nie zawsze są naszymi wrogami. Bywają potrzebne, ponieważ organizm wykorzystuje je do walki z bakteriami, wirusami i innymi patogenami. Zabierając elektrony ich białkom i DNA, neutralizują je i w ten sposób pozbywamy się chorób. W prawidłowych warunkach w zdrowym ciele istnieje równowaga pomiędzy utleniaczami a przeciwutleniaczami. Jednak w wyniku nadmiernego działania rodników tlenowych lub spadku aktywności antyoksydacyjnej równowaga ta zostaje zakłócona i dochodzi do tak zwanego stresu oksydacyjnego.  Jest to biochemiczna reakcja organizmu opisana już w 1956 roku przez amerykańskiego gerontologa Denhama Harmana jako destrukcyjne działanie utleniających molekuł na organizm ludzki, czego efektem jest proces starzenia się”.

.”Przyczyny stresu oksydacyjnego: alkohol, dieta bogata w wysoko przetworzone produkty, tłuszcze i białka zwierzęce, chemioterapia, stres, zbyt intensywny wysiłek fizyczny, selen i jego nieorganiczne związki, kontakt z metalami ciężkimi (ołów, kadm, rtęć) oraz z tlenkami azotu poprzez zanieczyszczenie środowiska, leki, nikotyna, niektóre choroby o podłożu genetycznym, pestycydy, nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne” – pisze Agnieszka MIELCZAREK.

PAP/WszystkoCoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 25 marca 2023