Ile polskich firm działa na Ukrainie?

Ile Polskich firm działa na Ukrainie?

Ponad 600 polskich firm działa na Ukrainie, nasze fabryki notują tam zwiększone zamówienia – mówiła w Programie III Polskiego Radia pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej Jadwiga Emilewicz.

Ile Polskich firm działa na Ukrainie?

.„Polscy przedsiębiorcy nie czekają na traktat pokojowy. Polscy przedsiębiorcy byli na Ukrainie przed wojną, są tam teraz i prowadzą działalność gospodarczą – ponad 600 firm rzeczywiście na Ukrainie działa” – wskazała podczas piątkowej audycji w Programie III PR pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej oraz wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Jak dodała Jadwiga Emilewicz, anegdotycznie można powiedzieć, że „wchodząc na Ukrainie do mieszkania w 90 proc. będziemy chodzić po podłodze wyprodukowanej w polskiej fabryce na Ukrainie, skorzystamy z toalety wyposażonej w całości w sprzęt wyprodukowany w polskich zakładach tamże i prawdopodobnie siądziemy na kanapie czy fotelu wyprodukowanym w polskiej firmie”.

Polscy przedsiębiorcy

.Wiceszefowa resortu funduszy zaznaczyła, że polskie fabryki działające na Ukrainie „rejestrują wzrost zainteresowania, zwiększone zamówienia”.

Według Emilewicz nasi przedsiębiorcy „chcą zwiększyć swoją obecność na Ukrainie, chcą uczestniczyć w projektach odbudowy”. W jej ocenie oznacza to szanse na nowe relacje gospodarcze, szansa na obecność na nowym rynku – w taki sposób to traktujemy”.

W opublikowanym ostatnio Katalogu Polskich Spółek zainteresowanych odbudową Ukrainy, który przygotowała Polska Agencja Inwestycji i Handlu wraz z Ministerstwem Rozwoju i Technologii, zarejestrowało się ok. 2 tys. firm reprezentujących m.in branże: budowlaną, energetyczną, rolno-spożywczą, farmaceutyczną, IT.

Gospodarka Polski

.Sekretarz Generalny Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), Mathias CORMANN, na łamach „Wszystko co Najważniejsze” twierdzi, że: „Od mniej więcej trzech dekad Polska cieszyła się ogromnym wzrostem wydajności. PKB na mieszkańca potroił się od początku lat 90. i osiągnął około 80 proc. średniej OECD. Cyfryzacja gospodarki mogłaby dodatkowo zwiększyć wzrost produktywności, pomagając uwolnić przedsiębiorczy potencjał polskich firm w kraju i na rynkach globalnych. Stopień wykorzystania technologii cyfrowych w firmach, szczególnie tych małych i średnich, jest w Polsce stosunkowo niski. Cyfryzację można ułatwić, zwiększając wsparcie techniczne w zakresie podnoszenia świadomości i pomocy menedżerom we wdrażaniu nowych technologii cyfrowych. W Polskim Ładzie dąży się do tego poprzez wprowadzanie nowych ulg podatkowych dla badań i rozwoju oraz inwestycji w robotyzację. W celu dalszego pobudzenia innowacji rząd mógłby również zwiększyć nakłady na bezpośrednie finansowanie technologii informacyjno-komunikacyjnych oraz badań i rozwoju”.

„Polskiej gospodarce dobrze służyły solidne ramy polityczne i korzystne warunki prowadzenia działalności gospodarczej, co pozwoliło jej zbliżyć się pod względem standardu życia do bardziej zamożnych gospodarek, a także poradzić sobie z ogromnymi wstrząsami, których kraj doświadczył w ostatnich latach. Zakończenie wojny w Ukrainie i zawarcie sprawiedliwego pokoju zgodnego z prawem międzynarodowym byłoby obecnie najbardziej skutecznym sposobem na zwiększenie perspektyw globalnego wzrostu. Do tego czasu potrzebujemy środków, które pozwolą nam w dalszym ciągu radzić sobie z najpilniejszymi problemami, a jednocześnie kontynuować wprowadzanie reform w celu rozwiązania długoterminowych wyzwań strukturalnych. Potrzebujemy dobrze opracowanych i skoordynowanych reakcji politycznych. OECD będzie nadal wspierać państwa członkowskie i społeczność globalną, dostarczając dane i analizy polityczne oraz udzielając porad w kwestii najlepszych praktyk politycznych. Będziemy również dalej ułatwiać dialog i rozwiązywanie problemów w oparciu o fakty. Skala dzisiejszych wyzwań jest ogromna. Reagowanie na nie poprzez rozsądne, dobrze przemyślane działania polityczne jest drogą ku lepszej i jaśniejszej przyszłości. Rolą OECD jest współpraca z Polską w budowaniu silnych podstaw gospodarczych” – pisze Mathias CORMANN w tekście „Polska może stworzyć podstawy silnego ożywienia gospodarczego na wysokim poziomie“.

PAP/Magdalena Jarco/WszystkocoNajważniejsze/eg

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 7 lipca 2023