
Ilu cudzoziemców płaci w Polsce składki ZUS?

Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych już ponad milion cudzoziemców płaci w Polsce składki ZUS na ubezpieczenie emerytalne. To o 10 tys. więcej niż w lutym tego roku oraz o 403 tys. wobec lutego 2020 r.
.Składki ZUS płaci w Polsce bardzo duża liczba cudzoziemców, która powiększa się z każdym miesiącem.
Rośnie liczba pracowników, zleceniobiorców i przedsiębiorców. Spada liczba bezrobotnych z prawem do zasiłku, zgłoszonych przez urzędy pracy. Dane są znacznie lepsze niż przed wybuchem epidemii. Nie przeszkodziła temu inflacja ani wojna na Ukrainie – mówi prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
Z danych ZUS wynika, że rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. „Jeszcze w 2008 r. w bazie ZUS było jedynie około 16 tys. cudzoziemców. Dziś jest to już ponad 1 mln. To pokazuje, jaką drogę przeszliśmy jako kraj. Mamy coraz bardziej atrakcyjny rynek pracy w oczach cudzoziemców” – podkreśliła szefowa ZUS.
Jak zauważyła, udział cudzoziemców w ogólnej liczbie ubezpieczonych w Polsce stale rośnie. „Warto jednak przypomnieć, że co prawda obcokrajowcy są uprawnieni do świadczeń, ale to jest zaledwie 1 proc. wydatków, które ponosi Fundusz Ubezpieczeń Społecznych” – wskazała prof. Uścińska.
Według danych ZUS na koniec pierwszego kwartału 2023 roku liczba cudzoziemców w ubezpieczeniu emerytalnym wyniosła 1,07 mln osób. To o 10 tys. więcej niż w lutym tego roku oraz o 403 tys. wobec lutego 2020 r. W ubezpieczeniu zdrowotnym liczba ta wyniosła 1,15 mln osób (wzrost o 11 tys. m/m oraz o 448 tys. wobec lutego 2020 r.).
Dane ZUS pokazują, że w marcu liczba płatników składek w ubezpieczeniu emerytalnym wyniosła 2,65 mln. To o 12 tys. więcej niż miesiąc wcześniej oraz o 161 tys. wobec lutego 2020 r. Natomiast liczba ta o ubezpieczeniu zdrowotnym wyniosła w marcu 2,9 mln, i była wyższa o 13 tys. niż miesiąc wcześniej oraz o 194 tys. wobec lutego 2020 r.
Liczba ubezpieczonych w ubezpieczeniu emerytalnym wyniosła 15,83 mln osób (wzrost o 38 tys. wobec lutego oraz o 350 tys. wobec lutego 2020 r.).
Składki ZUS a emigranci z Ukrainy
.Choć sam ZUS nie podaje tych danych w swoim komunikacie, można szacować, że wśród płacących w Polsce podatki i składki ZUS cudzoziemców największą grupę stanowią obywatele Ukrainy. To oni już przed wybuchem wojny stanowili największy odsetek mieszkających w Polsce migrantów. Łącznie od początku wojny czyli od 24 lutego 2022 r. do kwietnia 2023 r. polską granicę przekroczyło ponad 11 milionów Ukraińców, zaś największą grupę tych, którzy osiedli u nas na dłużej, stanowią kobiety i dzieci. Eksperci szacują, że po wybuchu wojny zmienił się tez profil Ukraińców pracujących w Polsce: przed wojną byli to przeważnie mężczyźni (65 proc.) pracujący w sektorze rolnym i budowlanym, zaś po wybuchu wojny większość stanowią dobrze wykształcone Ukraińskie kobiety.
Zdaniem wielu badaczy zjawiska imigracji choć duże napływy migrantów są dla krajów je goszczących dużym wyzwaniem, stanowią równocześnie także wielką szansę na rozwój gospodarczy gospodarzy. Zjawisko to opisuje na łamach „Wszystko co Najważniejsze” prof. Dany BAHAR, pracownik programu Global Economy and Development w Brookings Institution. Podając przykłady różnych fal migracji i imigracji pokazuje, że pozytywny wpływ uchodźców może być długotrwały. „Przykładem jest badanie dotyczące napływu 1,2 miliona greckich uchodźców prawosławnych do Grecji po wojnie grecko-tureckiej w latach 1919–1922. Spowodowało to wzrost liczby ludności Grecji o 20 proc. Badanie pokazuje, że dziś te same miejscowości w Grecji, które przyjęły więcej uchodźców, cieszą się wyższym poziomem zamożności gospodarstw domowych, wyższym poziomem wykształcenia oraz większym sektorem finansowym i produkcyjnym” – pisze prof. Bahar.
PAP/Karolina Kropiwiec/WszystkocoNajważniejsze/ad