Ilu ukraińskich uchodźców jest w UE?

Ilu ukraińskich uchodźców jest w UE

Prawie 4,3 mln Ukraińców posiadało na koniec 2024 roku status ochrony tymczasowej, uruchomiony przez UE w związku z rosyjską agresją na Ukrainę – podał 10 lutego Europejski Urząd Statystyczny. W ciągu miesiąca w Niemczech liczba Ukraińców wzrosła o prawie 9 tys., a w Polsce o ponad 3,7 tys.

Ilu ukraińskich uchodźców jest w UE?

.Chodzi o unijny mechanizm, który pozwala zapewnić zbiorową ochronę osobom uciekającym przed wojną. Uruchomiony przez całą UE, pozwala odciążyć kraje członkowskie i ich systemy azylowe. Według Eurostatu na dzień 31 grudnia 2024 roku prawie 4,3 mln obywateli państw spoza UE, którzy uciekli z Ukrainy, posiadało status ochrony tymczasowej.

Największa liczba Ukraińców z takim statusem znajdowała się w Niemczech (1,161 mln osób), druga pod tym względem była Polska (991 630), a trzecie – Czechy (388 625). W porównaniu z końcem listopada 2024 r. łączna liczba osób objętych tymczasową ochroną w UE na koniec grudnia wzrosła o 25 590, czyli o 0,6 proc.

W których krajach nastąpił wzrost liczby ukraińskich uchodźców?

.Największy wzrost liczby Ukraińców odnotowano w Niemczech (przybyło 8830 osób), Polsce (3705) i Czechach (3435). Ubyło ich z kolei w Danii (o 1995 osób), Włoszech (1310) i Francji (595). UE przyjęła dyrektywę w sprawie statusu ochrony tymczasowej w 2001 r. w związku z napływem uchodźców z terenów byłej Jugosławii. Dotąd została uruchomiona tylko raz – w 2022 r., w związku z agresją Rosji na Ukrainę.

Dnia 25 czerwca 2024 r. Rada Unii Europejskiej przedłużyła do 4 marca 2026 r. tymczasową ochronę dla ponad 4 milionów ukraińskich uchodźców, którzy opuścili Ukrainę po pełnoskalowej rosyjskiej agresji na to państwo. Sam ten mechanizm został wprowadzony nieco ponad tydzień po inwazji Rosji na Ukrainę i obowiązuje od 4 marca 2022 r.

Ukraina może wygrać tę wojnę

.W opublikowanym na łamach „Wszystko co Najważniejsze” tekście „Ukraina może wygrać tę wojnę” amerykańscy eksperci w zakresie polityki zagranicznej i bezpieczeństwa USA Peter ROUGH i Wesley K. CLARK polemizują z krytykami dalszego udzielania pomocy Ukrainie. Analitycy udowadniają w nim, iż Stany Zjednoczone nie popełniły błędu udzielającej dużej pomocy militarnej, finansowej, gospodarczej Ukrainie, gdyż zwycięstwo Kijowa leży w interesie samego Waszyngtonu.

„Celem Putina jest odseparowanie Ukrainy od jej zachodnich pomocników oraz doprowadzenie do starcia jeden na jeden, z którego może wyjść zwycięsko. Częściowo dzięki wsparciu Ameryki Putinowi się to jednak nie udaje. Z pomocą Zachodu Ukraina osłabiła jednego z najważniejszych adwersarzy USA. Do chwili obecnej Ukraińcy zniszczyli 11 638 elementów rosyjskiego sprzętu wojskowego, w tym 2218 czołgów podstawowych, 2535 pojazdów przeciwpiechotnych, 276 dział holowanych, 255 wyrzutni rakietowych, 84 samoloty, 101 śmigłowców oraz 13 okrętów wojennych – i to wszystko bez przelania ani jednej kropli amerykańskiej krwi. Ukraina może wygrać tę wojnę. Jej działania osłabiają rosyjskie siły i logistykę, mocno nadwerężając układ sił w Rosji, czego wynikiem był spektakularny marsz Jewgienija Prigożyna na Moskwę”.

.„Wyzwolenie ukraińskich terytoriów leży w interesie Zachodu. Dotyczy to także powiązanego mocno z Ukrainą Półwyspu Krymskiego, którego odbicie przywróci Ukrainie swobodny dostęp do Morza Czarnego i umożliwi wznowienie wymiany handlowej ze światem zewnętrznym. Bez tego Ukraina stanie się bezbronnym podmiotem uzależnionym na stałe od zachodniej pomocy. Dlatego krajom Zachodu bardziej opłaca się wspierać Ukrainę teraz, niż ponosić dużo większe koszty w przyszłości. Otwarty umysł to wielka wartość, jak słusznie zauważył Mill, a za nim Gfoeller i Rundell. Jednak nikt roztropny nie powinien dopuszczać możliwości istnienia alternatywnego świata, w którym Rosja poniewiera swymi sąsiadami bez żadnych ograniczeń, a amerykańskie obietnice bezpieczeństwa rozpływają się w powietrzu” – piszą Peter ROUGH i Wesley K. CLARK.

LINK DO TEKSTU: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/peter-rough-wesley-k-clark-ukraina-moze-wygrac/

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 10 lutego 2025