Im więcej Europejczycy włożą w NATO, tym więcej otrzymają od Ameryki

Hegseth

Obecność wojsk USA wzmacnia nasze wspólne bezpieczeństwo – podkreślił wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, odnosząc się do spotkania z sekretarzem obrony USA Petem Hegsethem. Podziękował mu również za wizytę w Polsce. W trakcie konferencji Pete Hegseth podkreślił, że więzi USA z Polską są niezachwiane.

Więzi USA z Polską są niezachwiane – Pete Hegseth

.”Wojskowa współpraca Polski i Stanów Zjednoczonych to konkretne zadania, które realizują nasi żołnierze na misjach, ćwiczeniach i służąc w międzynarodowych dowództwach. To także baza obrony przeciwrakietowej w Redzikowie, wysunięte dowództwo V Korpusu, Brygada Lotnictwa Bojowego, Batalionowa Grupa Bojowa czy Kompleks Magazynowania i Napraw Sprzętu w Powidzu, który dziś razem odwiedziliśmy” – napisał na platformie X Władysław Kosiniak-Kamysz. Spotkanie miało miejsce w składzie warsztatowo-magazynowym APS, mieszczącym się na terenie 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu.

Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz sekretarz obrony USA Pete Hegseth po przybyciu do obiektu rozmawiali z polskimi i amerykańskimi żołnierzami oraz oglądali zgromadzony w hali sprzęt. Na zakończenie wizyty, w geście podziękowania żołnierzom za ich służbę i współpracę, sekretarz obrony uhonorował żołnierzy coinami – pamiątkowymi medalami. Wcześniej, bo w piątek sekretarz obrony USA również spotkał się w Warszawie z wicepremierem Władysławem Kosiniakiem–Kamyszem, a później z prezydentem Andrzejem Dudą.

Podczas konferencji po spotkaniu z szefem MON Pete Hegseth podkreślił, że więzi USA z Polską są niezachwiane, a USA postrzegają Polskę jako „modelowego sojusznika na kontynencie europejskim, który chce inwestować nie tylko w swoją obronność, ale również we wspólną obronność i obronę również całego kontynentu”. Jak mówił, Europa musi wydawać więcej środków, by lepiej chronić swoje terytorium.

Ameryka jest w pełni zaangażowana w realizację zadań NATO

.Pytany, czy Stany Zjednoczone wzięłyby pod uwagę zmniejszenie liczby żołnierzy amerykańskich w Europie Wschodniej, sekretarz obrony USA podkreślił, że Ameryka jest w pełni zaangażowana w realizację zadań Sojuszu Północnoatlantyckiego. Zaznaczył jednak, że słowa o konieczności zwiększania przez państwa członkowskie NATO wydatków na zbiorową obronę „nie są sugestią, ale bezpośrednią prośbą, której będziemy pilnować jako odzwierciedlenia ich chęci faktycznej obrony własnego podwórka”.

Władysław Kosiniak-Kamysz przekazał z kolei, że podczas rozmowy w cztery oczy i rozmów delegacji poruszono kwestię wspólnego sojuszu i NATO. Jak dodał, sojusz polsko-amerykański nigdy nie był tak silny jak teraz. Natomiast prezydent Duda po rozmowie z Petem Hegsethem poinformował, że poruszono tematy związane z bezpieczeństwem, budowaniem relacji militarnych polsko-amerykańskich oraz z sytuacją w Sojuszu Północnoatlantyckim.

Polska z największą armią UE

.Na temat tego, iż jeśli Polska spełni ambitne plany modernizacji i zwiększenia siły własnej armii, to będzie dysponowała największą armią lądową w całej Unii Europejskiej, na łamach “Wszystko co Najważniejsze” pisze Alexandre MASSAUX w tekście “Największa siła militarna Unii Europejskiej“.

“Warszawa uchwaliła nowe prawo obronne w 2022 roku. Jak podaje polski rząd, polska armia liczy obecnie ok. 111,5 tys. żołnierzy zawodowych i 32 tys. żołnierzy wojsk obrony terytorialnej. Na mocy nowych przepisów polska armia zostanie docelowo zwiększona do ok. 300 tys. żołnierzy – 250 tys. żołnierzy zawodowych i 50 tys. żołnierzy wojsk obrony terytorialnej. Jeśli te liczby zostaną osiągnięte, polska armia przewyższy 200-tysięczną armię francuską, która jest obecnie największą armią w UE”.

”Dzięki stale rosnącemu budżetowi obronnemu, zwiększonemu zaangażowaniu w misje UE i NATO, korzystnym czynnikom geopolitycznym oraz dużemu potencjałowi rekrutacyjnemu Polska ma dobrą pozycję, aby nadal wzmacniać swoje siły zbrojne. Świadczą o tym zresztą ostatnie zakupy. W ostatnich latach Polska dokonała szeregu poważnych zakupów broni w celu modernizacji i wzmocnienia swoich sił zbrojnych. W 2016 roku zamówiła w niemieckiej firmie Krauss-Maffei Wegmann 100 czołgów najnowszej generacji Leopard 2A5. Z kolei od polskiej firmy WZM zakupiła transportery opancerzone Rosomak, które służą do transportu oddziałów i wsparcia logistycznego na polu walki. W 2018 roku Polska zawarła umowę z amerykańską firmą Raytheon na zakup systemu Patriot, najnowocześniejszego systemu obrony przeciwlotniczej”.

.”Zakup ten był jednym z największych zakupów obronnych w historii Polski i został wyceniony na 4,75 mld dolarów. Polska kupiła także samoloty myśliwskie F-35 od amerykańskiej firmy Lockheed Martin – zamówiła 32 myśliwce z tej serii, które zastąpią wysłużone myśliwce MiG-29 i Su-22. Zamówiono również wojskowe drony, w tym drony MQ-9 Reaper produkowane przez amerykańską firmę General Atomics. Od 2022 roku zakupy te znacznie przyspieszają. W Korei Południowej Polska kupiła 288 systemów wielokrotnych wyrzutni rakietowych K239 Chunmoo i 1000 czołgów K2 od Hyundai Rotem. W USA Warszawa zamówiła 116 nowych czołgów Abrams. Dla porównania – Francja, Niemcy i Wielka Brytania mają obecnie podobno po 200 czołgów” – pisze Alexandre MASSAUX.

LINK DO TEKSTU: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/alexandre-massaux-najwieksza-sila-militarna-unii-europejskiej/

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 15 lutego 2025