„Immaculata” na wystawie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Uznawana za zaginioną podczas II wojny światowej, a odnaleziona w 2018 r. wrocławska barokowa rzeźba „Immaculata”, po renowacji trafiła na wystawę stałą „Sztuka śląska XVI-XIX w.” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

Autor tego dzieła jest nieznany

.„Immaculata”, czyli „bez skazy”, „niepokalana” to wykształcony w sztuce baroku motyw ikonograficzny przedstawiający Maryję zgodnie z przekonaniem o obdarzeniu jej łaską niepokalanego poczęcia, bez winy grzechu pierworodnego. Rzeźbiarskie przedstawienia „Immaculaty” często wieńczyły kolumny maryjne fundowane od XVII w. na terenie monarchii habsburskiej, które pełniły jednocześnie funkcję kolumn morowych – wotów dziękczynnych za uchronienie od zarazy.

Wrocławska „Immaculata” pierwotnie wieńczyła kolumnę maryjną ufundowaną przez opata premonstratensów Gottfrieda Czeleschowsky’ego (1687-1692). Została ustawiona w 1699 r. na kolumnie przy kaplicy Hochberga przy kościele pw. św. Wincentego i św. Jakuba. Autor rzeźby jest nieznany. Rzeźba została usunięta z kolumny przed 1945 r.

Jak odnaleziono rzeźbę „Immaculata”?

.Dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu Piotr Oszczanowski podkreślił we wtorek podczas prezentacji figury, że przez wiele lat panowało przekonanie, że XVII-wieczna rzeźba bezpowrotnie zaginęła. „A dziś mamy przyjemność obcować z tym niezwykłym dziełem sztuki. To dzieło, które bardzo mocno jest wpisane w historię i kontekst Wrocławia” – mówił dyrektor.

Rzeźba została odnaleziona dzięki Oszczanowskiemu. Dyrektor wrocławskiego muzeum zidentyfikował ją w kolekcji Muzeum Rzeźby im. X Dunikowskiego w Królikarni (oddział Muzeum Narodowego w Warszawie). Do tego czasu figura, przekazana do zbiorów warszawskich w 1946 r., była określana jako wizerunek św. Małgorzaty i przypisywana czeskiemu rzeźbiarzowi Matthiasowi Bernhardowi Braunowi.

Renowację rzeźby zakończono w 2023 r. i po 80 latach figura powróciła do Wrocławia. Zwiedzający Muzeum Narodowe we Wrocławiu mogą ją zobaczyć na wystawie „Sztuka śląska XVI-XIX w.”.

Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA

.Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Sztuka wyraża nasze estetyczne potrzeby. Prowokuje do myślenia, pobudza kreatywność, wyzwala emocje. Pozwala poczuć się wyjątkowo, a co najważniejsze, wzbogaca nas samych. Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Przedstawiamy premiery kinowe, a także filmy dostępne na platformach streamingowych dla tych, którzy wolą rozkoszować się kulturą w domowym zaciszu. Przypominamy o klasykach, wracamy do pozycji, które zdobyły największe nagrody filmowe i wywarły wpływ na pokolenia oraz do których nawiązuje współczesna kinematografia – i nie tylko.

Nie zapominamy również o koncertach czy płytach. Muzyka pełni tu ważną rolę. Dzięki „Kulturze Najważniejszej” nie ominie Państwa absolutnie żadne wartościowe wydarzenie. 

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, bezpłatnego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/MB

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 15 kwietnia 2025