Indoktrynacja jest niemoralna i nie do pogodzenia z dialogiem - papież Leon XIV

Indoktrynacja

Papież Leon XIV powiedział 17 maja podczas audiencji w Watykanie, że „indoktrynacja jest niemoralna” i nie do pogodzenia z dialogiem. Wyraził przekonanie, że należy słuchać głosu ubogich i zepchniętych na margines.

Indoktrynacja jest niemoralna – papież Leon XIV

.Na audiencji w Watykanie Leon XIV przyjął w przeddzień inauguracji swego pontyfikatu członków fundacji Centesimus Annus Pro Pontifice. Jej nazwa pochodzi od tytułu społecznej encykliki Jana Pawła II z 1991 roku, ogłoszonej w setną rocznicę opublikowania encykliki Leona XIII „Rerum novarum”, która jest fundamentem katolickiej nauki społecznej.

Leon XIV mówił w czasie spotkania: „Nauka społeczna Kościoła z jej spojrzeniem antropologicznym chce umożliwiać prawdziwy dostęp do kwestii socjalnych. Nie jest jej zamiarem podnoszenie sztandaru posiadania prawdy, ani w kwestii analizy problemów, ani ich rozwiązywania”. „Ważniejsze jest to, by umieć się zbliżyć niż udzielić pospiesznej odpowiedzi na temat tego, co się stało i jak to przezwyciężyć. Celem jest to, by nauczyć się rozwiązywać problemy, które zawsze są różne, bo każde pokolenie jest nowe, ma nowe wyzwania, nowe marzenia, nowe pytania” – stwierdził papież.

Ubodzy to skarb Kościoła i ludzkości

.Położył nacisk na konieczność budowy „kultury spotkania poprzez dialog i przyjaźń społeczną”. „Ze względu na wrażliwość wielu naszych współczesnych słowo: dialog i słowo: doktryna brzmią jako sobie przeciwne i nie do pogodzenia” – dodał. Dlatego jego zdaniem należy pokazać, że w Kościele synonimem doktryny jako nauki jest wiedza. Tak rozumiana, wyjaśnił, jest „owocem badań naukowych i hipotez, głosów, postępu i niepowodzeń, poprzez które stara się przekazać rzetelną, uporządkowaną i usystematyzowaną wiedzę na określony temat”. „Nie jest ona jednoznaczna z opinią, ale jest wspólną, zgodną i multidyscyplinarną drogą ku prawdzie” – oznajmił.

Leon XIV oświadczył: „Indoktrynacja jest niemoralna, uniemożliwia krytyczny osąd i zagraża świętej wolności szacunku dla swojego sumienia”, „zamyka się na nowe refleksje, bo odrzuca ruch, zmiany oraz ewolucję idei w obliczu nowych problemów”. Do członków fundacji papież zaapelował, by wysłuchali głosu ubogich, których nazwał „skarbem Kościoła i ludzkości”.

Pokój Wam!

.„Niech pokój będzie z wami wszystkimi. Najdrożsi bracia i siostry. Takie było pierwsze pozdrowienie Chrystusa zmartwychwstałego, Dobrego Pasterza, który oddał życie za Bożą owczarnię. Ja także chciałbym, by to pozdrowienie pokoju dotarło do naszych serc, dotarło do waszych rodzin, do wszystkich ludzi, gdziekolwiek się znajdują, do wszystkich ludów, do całej ziemi. Pokój wam!”

„Taki jest pokój Chrystusa zmartwychwstałego. Pokój rozbrojony i pokój rozbrajający, pokorny i wytrwały. Pochodzi od Boga, od Boga, który kocha nas wszystkich, bezwarunkowo. Rozbrzmiewa jeszcze w naszych uszach ten słaby, ale zawsze odważny głos Papieża Franciszka, który błogosławił Rzym. Papież, który błogosławił Rzym, udzielał swego błogosławieństwa światu, całemu światu, w ów wielkanocny poranek. Pozwólcie, że będę kontynuował to samo błogosławieństwo. Bóg nas miłuje, Bóg kocha nas wszystkich, a zło nie przemoże. Wszyscy jesteśmy w ręku Boga. Dlatego bez lęku, zjednoczeni, ręka w rękę z Bogiem i ze sobą nawzajem idźmy naprzód”.”.

„Jesteśmy uczniami Chrystusa. Chrystus idzie przed nami. Świat potrzebuje Jego światła. Ludzkość potrzebuje Go jako pomostu, by mógł do niej dotrzeć Bóg i Jego miłość. Pomóżcie nam również wy, i sobie nawzajem, w budowaniu mostu poprzez dialog, spotkanie, jednocząc się wszyscy, aby być jednym ludem, zawsze w pokoju”

.„Dzięki niech będą papieżowi Franciszkowi. Chcę też podziękować wszystkim braciom kardynałom, którzy wybrali mnie, bym był Następcą Piotra i szedł razem z wami jako Kościół zjednoczony, szukając zawsze pokoju, sprawiedliwości. Starając się zawsze pracować jako ludzie wierni Jezusowi Chrystusowi bez lęku, aby głosić Ewangelię, aby być misjonarzami. Jestem synem św. Augustyna, augustianinem, który powiedział: z wami jestem chrześcijaninem, a dla was biskupem. W tym sensie wszyscy możemy iść razem do tej ojczyzny, którą Bóg nam przygotował” – pisze papież Leon XIV na łamach „Wszystko co Najważniejsze„.

PAP/Sylwia Wysocka/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 17 maja 2025