Inkluzywne projekcje filmowe w kinach we Francji dla osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi
Zrzeszenie Ciné Relax organizuje w kinach we Francji inkluzywne projekcje filmowe, przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi, kognitywnymi lub innymi zaburzeniami psychicznymi, mogącymi prowadzić do nietypowych reakcji, jak głośne mówienie, śmiech, klaskanie czy chodzenie po sali podczas seansu filmowego.
.Koncept powstał z inicjatywy rodziców, zmartwionych faktem, że nie mogli pójść ze swoimi dziećmi z niepełnosprawnościami intelektualnymi do kina, ponieważ głośne zachowanie wzbudzało krytykę innych i prośby o opuszczenie sali. Starali się oni o to, aby lokalne kina zorganizowały specjalne seanse kinowe, podczas których każdy widz może czuć się swobodnie, nie obawiając się krytyki innych.
Obecnie, zrzeszenie, w którego skład wchodzą przedstawiciele samorządów lokalnych, kina i stowarzyszenia rodziców dzieci z niepełnosprawnościami, proponuje ponad 400 projekcji filmowych rocznie w niemal 90 kinach w całej Francji. Niektóre kina proponują niższą cenę biletów na seanse inkluzywne. Projekcje filmowe, organizowane przez Ciné Relax, przewidziane są dla osób w każdym wieku.
Inkluzywne projekcje filmowe otwarte są dla wszystkich, nie tylko dla osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi, co ma sprzyjać lepszej integracji w społeczeństwie. Średnio osoby z niepełnosprawnościami stanowią około 30 proc. publiczności seansów filmowych, organizowanych przez Ciné Relax. Niektórzy rodzice dzieci bez niepełnosprawności decydują się na udział w inkluzywnym seansie filmowym, aby nauczyć dzieci rzeczywistości, jakiej doświadczają ich rówieśnicy z niepełnosprawnościami. Inni wybierają te projekcje, aby ich dzieci bez niepełnosprawności również czuły się swobodniej niż podczas innych seansów filmowych i mogły bez skrępowania wyrażać swoje emocje podczas oglądania kreskówek w kinie.
Podczas seansów filmowych, organizowanych przez Ciné Relax, zaangażowani są wolontariusze, towarzyszący rodzinom w razie potrzeby. Przed filmem nie są wyświetlane żadne reklamy, a projekcja zaczyna się dokładnie o wskazanej godzinie. Również światło i dźwięk dostosowane są do potrzeb osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi – światło gaśnie przed seansem bardziej stopniowo, a dźwięki są mniej silne niż przy innych projekcjach.
.Inicjatywa inkluzywnych seansów filmowych cieszy się dużą popularnością. Od kilku lat zrzeszenie Ciné Relax proponuje również, w podobnej formie, inne wydarzenia kulturalne i spektakle, m.in. inkluzywne spektakle teatralne, operowe, musicale czy koncerty, w 30 francuskich miastach.
Julia Delanne
Paryż