Innowacja jest kobietą - kongres UMCS w Lublinie

Ruszyły zapisy na Międzynarodowy Kongres Marii Curie-Skłodowskiej „Innowacja jest kobietą. Nauka – Biznes – Edukacja”, który rozpocznie się 21 października w Lublinie. W tym roku UMCS obchodzi 80-lecie istnienia.

Kto będzie gościem kongresu UMCS?

.Podczas konferencji prasowej rektor UMCS prof. Radosław Dobrowolski przypomniał, że kongres wpisuje się w tegoroczne obchody 80-lecia uczelni, których kulminacja przypada w październiku. „Rozpoczynamy mocnym akcentem, czyli międzynarodową konferencją dedykowaną naszej patronce Marii Curie-Skłodowskiej. Przypomnę, że jesteśmy jedynym uniwersytetem w Polsce, którego patronką jest kobieta – i to kobieta wybitna, postać wielowymiarowa, stanowiąca wzór do naśladowania” – podkreślił rektor.

Podczas dwóch dni kongresu zaplanowano m.in. panele z udziałem kobiet sukcesu oraz propagatorek nauki i innowacji, immersyjne spotkanie z interaktywnym awatarem Marii Curie-Skłodowskiej oraz pierwszą odsłonę nowatorskiego projektu „Eksploratorium Marii Curie”. List intencyjny w sprawie wdrożenia tego projektu inwestycyjnego podpiszą rektor UMCS, marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski i prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

„Zawsze marzyliśmy o tym, żeby Festiwal Nauki w Lublinie – który obchodzi już jubileusz 20-lecia – był permanentny, trwał cały rok. Stąd koncepcja Eksploratorium Marii Curie – to jest taki lubelski odpowiednik Centrum Nauki Kopernik. Będziemy chcieli zaprezentować ten projekt, namówić wszystkich interesariuszy, aby go wsparli i, aby to eksploratorium powstało. W strategii akademickiego Lublina zapisaliśmy to jako cel do 2030 r.” – powiedział przewodniczący komitetu ds. obchodów 80-lecia UMCS prof. Jan Pomorski.

Odnosząc się do programu zwrócił uwagę na panel, w którym udział wezmą rektorzy z Polski i Europy, m.in. przewodnicząca Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich prof. Bogumiła Kaniewska, rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także pierwsza kobieta – rektor w Polsce, prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow z Uniwersytetu Warszawskiego.

Podczas kongresu nastąpi prezentacja znaczka z okazji 80-lecia UMCS wydanego przez Pocztę Polską. Wśród wydarzeń towarzyszących jest m.in. spektakl o Marii Curie-Skłodowskiej „Pierwiastki życia”, koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus” pod batutą Agnieszki Duczmal.

Kongres odbędzie się w dniach 21-22 października w Lubelskim Centrum Konferencyjnym w Lublinie. W czwartek ruszyły zapisy na wydarzenia poprzez stronę internetową kongres.umcs.pl. Rejestracja jest możliwa do 14 października lub do wyczerpania miejsc.

UMCS został powołany 23 października 1944 r. dekretem Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego, jako uczelnia państwowa z czterema wydziałami: lekarskim, przyrodniczym, rolnym i weterynaryjnym. W kolejnych latach swego istnienia UMCS przeszedł wiele reorganizacji – powstawały nowe wydziały i kierunki studiów, zwiększała się liczba studentów. W 1950 r. wydzielono z uczelni wydziały lekarski i farmaceutyczny, które dały początek Akademii Lekarskiej – obecnie to Uniwersytet Medyczny. Natomiast w 1955 r. wydzielono z UMCS wydziały rolny, weterynaryjny i zootechniczny, z których utworzono Wyższą Szkołę Rolniczą – obecnie to Uniwersytet Przyrodniczy. Od utworzenia uczelni naukę na UMCS ukończyło ponad 267 tys. absolwentów. Obecnie na blisko 90 kierunkach studiuje ok. 17 tys. osób.

Maria dorastała więc w otoczeniu, w którym nauka była na pierwszym miejscu

.Pod koniec 1891 roku Maria Skłodowska przyjeżdża do Paryża i zapisuje się na Wydział Nauk Ścisłych. Podobnie jak robią wszystkie młode dziewczyny z Europy Wschodniej, zmienia imię na francusko brzmiące ‘Marie’. W 1893 roku kończy, z oceną bardzo dobrą, studia licencjackie z fizyki. Dzięki Gabrielowi Lippmannowi otrzymuje stypendium Towarzystwa na rzecz wspierania przemysłu państwowego, zakończone pracą na temat właściwości magnetycznych różnych rodzajów stali. Przy okazji tego stypendium spotyka Pierre’a Curie, fizyka cenionego za swoje prace dotyczące piezoelektryczności (wraz z bratem Jacques’em), opublikowane w latach 1880-1882. Gdy Pierre Curie poznaje Marię jest nauczycielem fizyki w paryskiej Miejskiej Szkole Fizyki i Chemii Przemysłowej (EMPCI).

Latem 1894, Maria Skłodowska zdaje licencjat z matematyki, po czym wraca do Polski, żeby zostać nauczycielką. Otrzymuje wtedy wiele listów od Pierre’a, w których ten zachęca ją do powrotu do Francji. Maria daje się przekonać. 25 lipca 1895, w kameralnym gronie, biorą ślub cywilny w urzędzie miasta Sceaux.

Po narodzinach, 12 września 1897, ich pierwszej córki Ireny, Maria rozpoczyna doktorat na temat właściwości promieniowania uranowego, odkrytego rok wcześniej przez Henry’ego Becquerela (1852-1908). W pracy nad doktoratem Maria może korzystać z atelier udostępnionego młodemu małżeństwu przez EMPCI. Przeprowadza badanie ilościowe „promieni uranowych” przy użyciu bardzo czułego urządzenia, opracowanego przez Pierre’a Curie. Daje tej samoistnej emisji promieniowania nazwę „radioaktywności”. Określa charakter atomowy tego zjawiska i próbuję wykryć go w innych minerałach bogatych w uran, a w szczególności w uraninicie. Ponieważ ten minerał jest bardziej radioaktywny niż sam uran, wysnuwa hipotezę, że zawiera on nieznany pierwiastek chemiczny. 12 kwietnia 1898, prace Marii przedstawione są przez Gabriela Lippmanna na posiedzeniu Akademii Nauk.

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 27 września 2024