Inteligentny mebel grający Chopina stanął w Budapeszcie

inteligentny mebel

Przez połączenie grającej ławki z rozbudowaną konstrukcją postawiliśmy w Budapeszcie pierwszy tego typu na świecie inteligentny mebel uliczny, grający utwory Frderyka Chopina i Ferenca Liszta – powiedziała dyrektor Instytutu Polskiego w Budapeszcie Joanna Urbańska podczas czwartkowych uroczystości w ramach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

.Inteligentny mebel został umiejscowiony w ruchliwej części stolicy Węgier na wschodnim brzegu Dunaju, niedaleko popularnego i lubianego parku miejskiego (Varosliget) oraz placu Bohaterów, jednej z najważniejszych atrakcji turystycznych Budapesztu. Już dzień przed oficjalną prezentacją cieszyła się ona dużym zainteresowaniem mieszkańców.

Inteligentny mebel uliczny w Budapeszcie

.„Park miejski przyciąga rzesze turystów i mieszkańców Budapesztu. Dlatego nie mogliśmy wyobrazić sobie lepszego usytuowania ławki” – stwierdziła Urbańska. Na ekranie dotykowym można wybrać kilka utworów Chopina i Liszta w wykonaniu Gabora Farkasa, który znany jest również z wykonywania dzieł Chopina podczas koncertów w Warszawie.

Ponadto inteligentny mebel uliczny, zasilany bateriami ładowanymi przez panele słoneczne, monitoruje poziom UV, jakość powietrza, wilgotność, temperaturę i ciśnienie barometryczne. Daje też możliwość naładowania telefonu i podłączenia się do WiFi. „W trudnym okresie wojny ta uroczystość jest znakiem, że staramy się budować i wzmacniać mosty pomiędzy naszymi narodami” – powiedział w przemówieniu ambasador RP w Budapeszcie Sebastian Kęciek.

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

.Inteligentny mebel został opracowany przez firmę Kuube Hungary Kft., węgierski start-up w dziedzinie inteligentnych mebli ulicznych. „Mebel zostaje w posiadaniu państwa polskiego, ale został przekazany do użytku naszym węgierskim przyjaciołom” – powiedziała dyrektor Urbańska. „Miejmy nadzieję, że będzie im służył przez dziesięciolecia” – dodała.

W uroczystościach wzięła udział delegacja polskiego parlamentu, przebywająca w Budapeszcie z okazji Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, przedstawiciele władz węgierskich, a także liczne media węgierskie i polonijne. Deklaracja o ustanowieniu 23 marca Dniem Przyjaźni obu narodów została przyjęta 12 marca 2007 roku na mocy decyzji węgierskiego parlamentu. Kilka dni później podobną uchwałę przyjął Sejm RP.

Patriotyczna muzyka Fryderyka Chopina

.Na temat tego, iż twórczość Fryderyka Chopina miała rys patriotyczny na łamach „Wszystko Co Najważniejsze” pisze Artur SZKLENER w tekście „Fryderyk Chopin – poeta polskiej wolności„.

„Muzyka Fryderyka Chopina wzbudzała patriotyczne skojarzenia, jeszcze zanim jego partytury opuściły prasy drukarskie. Już jako syn właściciela jednej z najlepszych pensji w Warszawie wieczorami improwizował dla kolegów na tematy historyczne, a goście jego salonu w Paryżu mogli słyszeć całe poematy, których jedynie fragmenty przelewał na papier. Narodowy, patriotyczny rys jego twórczości był czytelny nie tylko dla Polaków. Zauważył go już Robert Schumann, pierwszy międzynarodowy recenzent młodego Chopina (to on zakrzyknął o chopinowskich Wariacjach op. 2: „Panowie, czapki z głów, oto geniusz”). W recenzji koncertów fortepianowych tak oto charakteryzuje Chopina w kontekście powstania listopadowego: „Stanął więc, zaopatrzony w najgłębszą znajomość swej sztuki, świadom swej siły i stąd uzbrojony w odwagę, kiedy w 1830 r. odezwał się potężny głos ludów. Setki młodzieńców wyczekiwały tej chwili: lecz Chopin był pierwszy na wałach […]. Na spotkanie nowego czasu i nowych stosunków los przygotował coś jeszcze: wyróżnił Chopina i uczynił go interesującym przez jego wyrazistą, oryginalną narodowość, mianowicie polską […]. Gdyby samowładny monarcha [car] wiedział, jaki w dziełach Chopina, w prostych melodiach jego mazurków, zagraża mu niebezpieczny wróg, zakazałby tej muzyki. Utwory Chopina to armaty ukryte w kwiatach”. Echa powstańczej pieśni Litwinka Kurpińskiego (op. 49) czy „heroiczne” przetworzenia poloneza (op. 53) były czytelne natychmiast po wysłuchaniu”.

„Sam Chopin pozostawił też liczne dowody patriotycznego zaangażowania. Wybuch powstania w 1830 r. stał się momentem przełomowym w jego stylu muzycznym. To wtedy – gdy przyjaciele niemal siłą powstrzymali go od powrotu i walki – pisał, że nocami „piorunuje na fortepianie”, wtedy zaczął wprowadzać ciemne brzmienia, gwałtowne kontrasty i liczne przebiegi chromatyczne rozkładające klasyczną prostotę stylu dur-moll. To wtedy powstały – zgodnie z rodzinnym przekazem – Etiuda c-moll zwana Rewolucyjną czy gwałtowne Scherzo h-moll, a nawet szkic Preludium d-moll, wydanego wiele lat później w cyklu op. 28, nawiązującym do bachowskiego Das Wohltemperierte Klavier„.

.”Chopin był też dobrze zorientowany w sytuacji geopolitycznej, czego najlepszym dowodem list do Juliana Fontany z kwietnia 1848, w którym pisze m.in.: „Zbierają się nasi w Poznaniu. Czartoryski pierwszy tam pojechał, ale Bóg wie, jaką to drogą wszystko pójdzie […]. Nie obejdzie się to bez strasznych rzeczy, ale na końcu tego wszystkiego jest Polska świetna, duża, słowem: Polska” – pisze Artur SZKLENER.

PAP/Marcin Furdyna/WszystkoCoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 24 marca 2023