Inwestorzy apelują do gigantów internetowych o etyczne wykorzystywanie technologii rozpoznawania twarzy

Amazon i Facebook zostali wezwani przez grupę 50 inwestorów z Londynu, zarządzających aktywami o wartości ponad 4,5 biliona dolarów, do etycznego wykorzystywania technologii rozpoznawania twarzy. Według nich może ona rodzić zagrożenie naruszania prywatności.

.Grupa inwestorów zrzeszona w ramach spółki Candriam, stwierdziła w oświadczeniu, że technologia rozpoznawania twarzy może naruszać prawa jednostki do prywatności, biorąc pod uwagę brak zgody osób, które zostały zidentyfikowane, oraz brak oficjalnego nadzoru. Obrońcy praw człowieka twierdzą, że technologia rozpoznawania twarzy, której można używać do odblokowywania smartfonów lub weryfikacji kont bankowych, może być również wykorzystywana przez rządy do śledzenia obywateli i tłumienia sprzeciwów politycznych. Za liderów w dziedzinie rozpoznawania twarzy uważani są: Amazon, Facebook i azjatyckie firmy technologiczne Alibaba i Huawei.

Rosa van den Beemt, analityk BMO Global Asset Management, jednego z inwestorów, powiedziała: „Aby inwestorzy mogli wywiązać się z własnego obowiązku przestrzegania praw człowieka, wzywamy firmy do proaktywnej oceny, ujawniania, łagodzenia i naprawiania zagrożeń związanych z prawami człowieka w kwestii usług rozpoznawania twarzy.”

Rynek technologii rozpoznawania twarzy ma wzrosnąć do około 10 miliardów dolarów w 2020 r., informuję Candriam w raporcie opublikowanym w marcu, powołując się na badanie przeprowadzone w 2018 r. przez Allied Market Research.

.Obecnie nie istnieją globalne ramy regulujące gromadzenie i wykorzystywanie danych biometrycznych. Europejska Rada Ochrony Danych (EROD) podkreśliła w kwietniu, że technologia powinna zostać zakazana w Europie ze względu na jej „głęboką i niedemokratyczną ingerencję” w prywatne życie ludzi.

Oprac. Natalia Pacho
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 8 lutego 2021