Irańskie drony kamikadze i rosyjsko-irańska współpraca wojskowa

irańskie drony

W ostatnich dniach na ukraińskie miasta spadały, kupione przez Rosję irańskie drony kamikaze, . Coraz więcej wskazuje na to, że rosyjsko-irańska współpraca wojskowa, związana z dostawami sprzętu militarnego, pogłębia się.

.Wysoko postawieni irańscy urzędnicy przekazali Reutersowi informację o tym, że Iran oprócz większej liczby dronów obiecał dostarczyć Rosji także pociski rakietowe ziemia–powietrze. Prawdopodobnie zaogni to jeszcze bardziej stosunki Teheranu ze Stanami Zjednoczonymi i pozostałymi zachodnimi państwami. Jak pisze Michael Georgy, umowa w tej sprawie miała zostać zawarta 6. października, kiedy pierwszy wiceprezydent Iranu, Mohammad Mokhber, dwaj wyżsi urzędnicy z Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej oraz polityk z Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Iranu odwiedzili Moskwę w celu przeprowadzenia rozmów z Rosją na temat dostaw broni.

Jeden z irańskich dyplomatów, przytoczony przez Reutersa, podaje, że w czasie spotkania strona rosyjska miała prosić „o większą liczbę dronów” a także „irańskie pociski balistyczne wysokiej celności, zwłaszcza te z rodziny pocisków Fateh i Zolfaghar”.

Fateh-110 i Zolfaghar to irańskie pociski balistyczne krótkiego zasięgu typuziemia–powietrze, które są zdolne do rażenia celów na odległości od 300 km do 700 km. Jak informuje Reuters, irański dyplomata miał odrzucić twierdzenia zachodnich polityków, że tego typu transfery militarne naruszają rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ z 2015 roku. Portal Wion podaje, że pociskiFateh-110 są znane ze swojej wysokiej precyzji i zasięgu osiągającego 300 kilometrów.Z kolei rakiety Zolfaghar są ulepszoną wersją pierwszych wspomnianych pocisków, mogąc razić wybrane cele nawet na odległość 700 km. Parametry tego sprzętu militarnego tym samym czynią go zdecydowanym przydatnym dla rosyjskiej agresji.

O sprawie informował niedawno również The Washington Post. Powołując się na dwóch anonimowych urzędników z kraju „będącego sojusznikiem USA” pisał, że irański przemysł zbrojeniowy przygotowuje pierwszą dostawę rakiet balistycznych krótkiego zasięgu dla Rosji. Informacje te potwierdził amerykański wywiad.

W ciągu ostatniego tygodnia Rosja przeprowadziła dziesiątki ataków na cele związane z cywilną i krytyczną infrastrukturą na terenie całej Ukrainy, w tym przy użyciu dronów-samobójców irańskiej produkcji Shahed-136. Bezpieczna od uderzeń nie była również stolica Ukrainy, gdyż w poniedziałek doszło do rosyjskich ataków przy użyciu tego sprzętu na Kijów, co doprowadziło do strat w cywilach i infrastrukturze. Do uderzenia zostały użyte irańskie drony kamikaze, w liczbie 28, aczkolwiek tylko 5 miało trafić w cele.

Rosja zaprzecza, że używa irańskich dronów-samobójców do ataków na Ukrainę, mimo że w czasie ostatniego ataku na ukraińskie miasta zostały zrobione zdjęcia, które jasno wskazują, iż były to drony pochodzenia irańskiego. Jak podaje Reuters, Dmitrij Pieskow, rzecznik prezydenta Rosji, na ostatniej konferencji prasowej zanegował twierdzenia, że Rosja zaczęła używać irańskiego sprzętu. „Wykorzystywany jest rosyjski sprzęt rosyjskiej marki. Wszystkie dalsze pytania należy kierować do Ministerstwa Obrony”. 

Specjalizujący się w kwestiach militarnych portal FDD’s Long War Journal ocenia, że chociaż bezzałogowe statki powietrzneShahed-136 nie będą miały decydującego wpływu dla przebiegu wojny na Ukrainie, to zwiększą one jednak zdolności Rosji do uderzeń dalekiego zasięgu, ponieważ rodzime rosyjskie magazyny pocisków w ostatnich miesiącach uległy znacznemu uszczupleniu. Drony irańskiej produkcji mają być również bardziej skuteczne pod kątem śmiertelności, niż ich rosyjskie odpowiedniki.

.Strona CNBC powołując się na dwa źródła podaje, że UE rozważa wprowadzenie nowych sankcji na Iran za wspieranie Rosji w jej agresji na Ukrainę. Pakiet nowych sankcji nałożony na Iran ma być gotowy do nałożenia „w przeciągu kilku dni„. Jak informuje portal Politico analogiczny krok rozważa USA, które nie zamierza tolerować stron trzecich sprzedających sprzęt wojskowy Federacji Rosyjskiej. Ponadto Francja i Wielka Brytania ostrzegły, że irańskie dostawy broni do Rosji naruszą zobowiązania tego kraju wynikające z umowy nuklearnej z 2015 r. Negocjacje między Iranem, USA i UE mające na celu wznowienie porozumienia utknęły w martwym punkcie w ciągu ostatnich tygodni.

Oprac. MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 19 października 2022