Izrael będzie kontynuował negocjacje z Hamasem - Benjamin Netanjahu

Netanjahu -

Izrael będzie kontynuował negocjacje na temat Strefy Gazy, domagając się uwolnienia 11 zakładników. Kancelaria Benjamina Netanjahu poinformowała, że decyzja została podjęta po spotkaniu przedstawicieli izraelskiego rządu i wojska pod przewodnictwem premiera, które odbyło się wieczorem w sobotę – poinformowały media.

Benjamin Netanjahu popiera dalsze negocjacje z Hamasem

.Premier Izraela Benjamin Netanjahu polecił swoim negocjatorom kontynuowanie rozmów ze stroną palestyńską na temat zakończenia działań wojennych w Strefy Gazy, żądając jednocześnie uwolnienia 11 zakładników przetrzymywanych w enklawie. Poinformowała o tym kancelaria szefa izraelskiego rządu. Zgodnie z jej oświadczeniem, decyzja ta została podjęta po spotkaniu wieczorem 15 marca, które zostało zwołane po tym, jak dzień wcześniej przedstawiciele radykalnego ruchu palestyńskiego Hamas ogłosili gotowość uwolnienia jednego zakładnika i przekazania ciał czterech innych zakładników.

„Premier Benjamin Netanjahu przeprowadził dziś wieczorem dogłębną dyskusję na temat zakładników z udziałem zespołu negocjacyjnego oraz szefów sił zbrojnych. Po zakończeniu dyskusji premier polecił przygotować się do kontynuowania negocjacji zgodnie z odpowiedzią pośredników na propozycję (specjalnego wysłannika prezydenta USA) Witkoffa o natychmiastowym uwolnieniu 11 zakładników i przekazaniu zwłok zabitych zakładników” – oświadczyła kancelaria izraelskiego premiera.

Według najnowszych danych strony izraelskiej Hamas przetrzymuje w Strefie Gazy 24 zakładników oraz ciała 35 zabitych, porwanych 7 października 20213 roku podczas ataku na południowy Izrael. Hamas zadeklarował, że zgadza się na przedłużenie rozejmu, a także uwolnienie izraelsko-amerykańskiego zakładnika Edana Alexandra oraz wydanie ciał czterech innych porwanych o podwójnym obywatelstwie. Tymczasem w wyniku sobotnich izraelskich nalotów w Strefie Gazy zginęło 9 dziewięć osób. Na początku marca skończyła się pierwsza faza zawieszenia broni. Chociaż regularne walki nie zostały wznowione, strony nie mogą dojść do porozumienia w sprawie przedłużenia rozejmu.

Wojna Izraela z Hamasem

.Na temat wojny Izraela z Hamasem, która rozpoczęła się 7 października 2023 r., na łamach „Wszystko co Najważniejsze” pisze prof. Jacek HOŁÓWKA w tekście „To wojna czy powstanie?„.

„Cicha wojna bywa bardziej niebezpieczna niż otwarty spór. Konflikt polityczny łatwo się zamienia wtedy w uporczywe drobne utarczki między rozmaitymi grupami ludności, coraz silniej skłóconymi. Tak się stało w Izraelu. Arabskie samobójczynie wysadzały w powietrze siebie i żydowskich klientów w supermarketach, izraelscy żołnierze wykręcali ręce palestyńskim wyrostkom noszącym butelki z podejrzanym płynem. Na zachód od rzeki Jordan, na terenie, który oficjalnie nie podlegał izraelskiej administracji, powstawały izraelskie osiedla chronione i patrolowane przez wojsko. Jednocześnie w Strefie Gazy budowano podziemne tunele mające wyjścia po stronie Izraela, które z czasem złożyły się na podziemny labirynt zakamarków wykorzystywanych przez Hamas na skład broni i rakiet. Dla Izraela było to zagrożenie, którego nie wolno było ignorować. Jednak bez wywołania silnych protestów na świecie Izrael nie mógł wprowadzić swego wojska na teren Gazy, zarządzić okupacji całej strefy i totalnie zdominować lokalnej ludności”.

.”Teraz, po ataku przeprowadzonym przez Hamas na początku października 2023 r., sytuacja jest zupełnie inna. Trzeba się liczyć z rozmaitymi groźnymi konsekwencjami. Izrael może zlikwidować z trudem wypracowany status autonomicznej Strefy Gazy i może pogodzić się z oskarżeniem, że podejmuje działania do złudzenia przypominające atak Rosji na Ukrainę (z tą różnicą, że Ukraińcy nie dopuścili się żadnej prowokacji). Być może konieczne okaże się zaangażowanie jakichś znacznych sił rozjemczych w Strefie Gazy. Wtedy zapewne w sferze publicznych i akademickich dyskusji powróci sytuacja z późnego okresu wojny w Wietnamie. Rozwinie się dyskusja na temat tego, czy istnieją wojny sprawiedliwe, czy w sytuacji poważnego zagrożenia okrucieństwa popełniane przez silnie zmotywowanych żołnierzy stają się nieuniknione, kiedy zwodzenie polityczne staje się zdradą, jak powstrzymać sojuszników zagrożonej strony przed użyciem broni nuklearnej lub przed innym masowym odwetem” – pisze prof. Jacek HOŁÓWKA.

LINK DO TEKSTU: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/prof-jacek-holowka-wojna-powstanie-masakra/

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 16 marca 2025