Izrael przekaże Ukrainie rakiety Patriot

rakiety Patriot

Izrael udzielił Ukrainie pomocy wojskowej – jej siły zbrojne otrzymały rakiety Patriot, które izraelska armia otrzymała od Stanów Zjednoczonych Ameryki (USA) na początku lat 90. – poinformował 9 maja portal Suspilne, cytując słowa ambasadora Izraela Michaela Brodskiego.

Izraelskie rakiety Patriot dla Ukrainy

.”Systemy Patriot, które kiedyś otrzymaliśmy od Stanów Zjednoczonych, znajdują się teraz na Ukrainie. To izraelskie systemy, które były na wyposażeniu Izraela na początku lat 90. Zgodziliśmy się je przekazać Ukrainie. I niestety, niewiele się o tym mówiło. Ale gdy ktoś twierdzi, że Izrael nie udzielił pomocy wojskowej, to nieprawda” – powiedział Michael Brodsky w autorskim programie „W łóżku” Mariczki Dowbenko, cytowanym przez portal.

Brodsky zauważył, że zawsze starał się budować dialog ze swoimi kolegami w kwestii wojny na Ukrainie, choć był krytykowany w Izraelu za zbyt przychylne nastawienie do Ukrainy. Ambasador ma nadzieję, że pokój zostanie osiągnięty przed końcem jego misji dyplomatycznej. W maju 2024 roku informowano, że armia Izraela rezygnuje z używania amerykańskich systemów obrony przeciwlotniczej Patriot. Wówczas ogłoszono, że zostaną one zastąpione uzbrojeniem opartym na bardziej zaawansowanych technologiach.

System Patriot – pogromca rosyjskich rakiet Kindżał

.W styczniu 2025 roku Stany Zjednoczone wysłały około 90 rakiet Patriot z magazynu w Izraelu do Polski w celu dalszej dostawy do Ukrainy – powiadomił portal Axios, powołujący się na trzy „dobrze poinformowane” źródła. Ukraina wielokrotnie zwracała się do partnerów z prośbą o przekazanie systemów Patriot do obrony przed rosyjskimi zmasowanymi atakami. Systemy te wykazały wysoką skuteczność, szczególnie w przechwytywaniu rosyjskich rakiet „Kindżał”.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w kwietniu 2025 roku oświadczył, że Ukraina jest gotowa kupić od USA dziesięć systemów Patriot za 15 miliardów dolarów, a partnerzy europejscy zadeklarowali gotowość do współfinansowania zakupu. W maju 2025 roku The New York Times podał, że system Patriot, który był rozmieszczony w Izraelu, zostanie wysłany do Ukrainy po modernizacji. „W łóżku” to autorski program Mariczki Dowbenko. „W łóżku, gdzie dopadła nas wojna i straciliśmy spokój, rozmawiamy o tym, co nie pozwala nam zasnąć w nocy” – czytamy w opisie autorki na YouTube.

Dawid demokracji kontra Goliat autorytaryzmu

.Biblijna historia o Dawidzie i Goliacie przedstawia starcie pomiędzy silną i słabą jednostką, które kończy się jednak w nieoczekiwany sposób. Tak samo nieoczekiwany był i wciąż jest ukraiński opór wobec rosyjskiej agresji – twierdzi prof. Serhij PŁOCHIJ w tekście „Dawid demokracji kontra Goliat autorytaryzmu.

Starotestamentowy Dawid pokonał Goliata za pomocą procy i pięciu kamieni. Tymczasem ukraińskie kamienie występują w różnych formach i pochodzą z różnych miejsc. Niektóre z nich są produkowane na Ukrainie, tak jak drony morskie, a inne pochodzą z zagranicy, jak to jest chociażby w przypadku amerykańskich i brytyjskich pocisków rakietowych. Sama proca została jednak wykonana na Ukrainie i kontynuując tę metaforę, powiedziałbym, że składa się ona głównie z ukraińskich przekonań oraz przywiązania do idei wolności, niepodległości oraz demokracji.

To właśnie demokracja jest kluczową wartością, której Ukraińcy bronią. Wielu z nas było przekonanych, że historia dobiegła końca wraz z upadkiem Muru Berlińskiego – jeśli nie w rozumieniu Francisa Fukuyamy – interpretującego to wydarzenie jako triumf demokracji liberalnej będącej formą nowego dominującego porządku politycznego – to w znaczeniu zakończenia rywalizacji wielkich mocarstw, opierającej się na inwazjach i szeroko zakrojonych działaniach militarnych, po których następowały aneksje terytorialne. Już wcześniej jednak istniały wyraźne oznaki zupełnie odmiennego trendu. Tymi oznakami były wojna w Czeczenii, wojna w dawnej Jugosławii, a następnie Afganistan i Irak. Woleliśmy jednak je ignorować.

.Wzrost populizmu i autorytarnych reżimów czy tendencje autorytarne w krajach demokratycznych również sugerowały podobieństwa do lat 30. XX wieku. Ale i te przesłanki były ignorowane. Upadek ZSRR był daleki od powszechnego triumfu demokracji – jak to sobie wyobrażano w 1991 roku. Okazał się on zwycięstwem różnego rodzaju nacjonalistów, demokratów. Charakter i ideologia nowych partii przejmujących władzę w dawnych postsowieckich państwach różniły się znacząco między sobą w zależności od każdej byłej republiki. W niektórych z nich do władzy dochodziły najbardziej konserwatywne elementy elity byłego ZSRR, które konsolidowały władzę.

LINK DO TEKSTU: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/prof-serhij-plochij-dawid-demokracji-kontra-goliat-autorytaryzmu/

PAP/MJ/

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 9 czerwca 2025