Jacek Sutryk pokieruje Związkiem Miast Polskich

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został we wtorek 18 czerwca nowym prezesem Związku Miast Polskich. Delegaci wyznaczyli nowemu zarządowi siedem priorytetów.

„Jacek Sutryk jest samorządowcem z krwi i kości”

.Jacek Sutryk był jedynym kandydatem, zgłosiła go w imieniu grupy Niezależnych prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

„Jacek jest samorządowcem z krwi i kości. Pracował w bardzo różnych obszarach odpowiedzialności miasta – od polityki społecznej, bo z tego się wywodzi, poprzez kolejne szczeble kariery, aż do – po raz drugi – bezpośredniego wyboru na prezydenta Wrocławia” – mówiła Dulkiewicz, rekomendując kandydaturę Sutryka. Jak podkreślała, prezydent Wrocławia był w ubiegłej kadencji członkiem Zarządu Miast Polskich.

„Jacek jest osobą, która potrafi rozmawiać z każdym. Będzie umiał zbudować zarząd, który będzie reprezentował interesy polskich miast na zewnątrz, w relacjach z rządem i instytucjami centralnymi, ale także, co bardzo, bardzo ważne (…) będziemy musieli dogadywać się z innymi korporacjami samorządowymi, po to, żeby rzeczywiście ten wspólny front w trosce przede wszystkim o samorząd, o finanse samorządu utrzymać” – zaznaczyła.

Sam Sutryk podkreślił, że z samorządem związany jest od prawie 20 lat. „Dobra wiadomość jest taka, że nawet jeżeli państwo mnie wybierzecie, to będzie moja pierwsza i ostatnia kadencja jako prezesa Związku Miast Polskich” – zadeklarował. „Stoimy dzisiaj w momencie bardzo dużych wyzwań i takiej niepowtarzalnej szansy na zrobienie czegoś wyjątkowego dla polskiego samorządu. Mam na myśli tę dobrze układającą się, rozwijającą się współpracę z rządem, po której sobie jeszcze więcej obiecujemy” – mówił.

Jak zaznaczył, jest „duża aktywność, duża energia całego środowiska samorządowego”. „Wyzwanie jest bardzo duże, bo Zygmunt (Frankiewicz) po prostu podniósł poprzeczkę niemożliwie. Będzie trzeba teraz próbować chociaż dorównać albo nie popsuć tego wszystkiego, co zostało dotychczas zrobione” – dodał.

Jacek Sutryk – kariera polityczna

.Na Jacka Sutryka zagłosowało 195 delegatów, 8 było przeciw, 7 się wstrzymało.

Sutryk, zanim został prezydentem stolicy Dolnego Śląska, był dyrektorem Departamentu Spraw Społecznych wrocławskiego magistratu. Jest absolwentem socjologii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Po studiach związał się z organizacjami pozarządowymi. Później był dyrektorem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu i przez siedem lat dyrektorem Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego. W 2018 r. wygrał wybory prezydenckie w pierwszej turze, zdobywając 50,2 proc. głosów. W tym roku w drugiej turze uzyskał 68,29 proc. poparcia.

Zgromadzenie Ogólne Związku Miast Polskich przyjęło we wtorek uchwałę w sprawie priorytetów na pierwszy rok kadencji. Są nimi: 1. Nowa ustawa o dochodach JST, zapewniająca odbudowę dochodów własnych miast i adekwatne do zakresu finansowanie zadań własnych i zleconych, a także realizację polityki rozwoju. Należy uwzględnić konieczność uzupełnienia obniżonych dochodów we wpływach budżetu państwa z podatku PIT przed wprowadzeniem nowych rozwiązań, zwłaszcza w roku 2024. 2. Ustawa o zrównoważonym rozwoju miast, uwzględniająca możliwość współdziałania w miejskich obszarach funkcjonalnych. 3. Transformacja energetyczna gospodarki miejskiej, umożliwiająca budowanie samodzielności energetycznej miast, z wykorzystaniem wytwarzanej przez podmioty gospodarki komunalnej taniej energii odnawialnej w ramach zamówień wewnętrznych. 4. Wsparcie miast członkowskich we wdrażaniu reformy planowania przestrzennego i strategicznego. 5. Zwiększenie nakładów na edukację publiczną, docelowo do poziomu 3 proc. PKB. 6. Uporządkowanie gospodarki odpadami (w tym niebezpiecznymi) oraz gospodarki wodociągowo-kanalizacyjnej. 7. Nowa ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej.

Polityka społeczna priorytetem niepodległej Polski

.”Widzę dzisiaj politykę społeczną jako masterplan, który koordynuje wiele innych polityk, a nie tylko próbuje radzić sobie z ich niedociągnięciami czy reagować na zaistniałe sytuacje kryzysowe” – pisał we „Wszystko co Najważniejsze” Jacek Sutryk przy okazji 100-lecia niepodległości Polski.

„Każdy kraj konstruuje filary swojej polityki i wyznacza jej priorytety. Zwykło się uważać, że najważniejszymi ich elementami, kluczowymi dla przetrwania państwa, są polityka zagraniczna i obrona narodowa. One w największej mierze odpowiadają za realizację racji stanu państw. Jednak dzisiaj, w 100-lecie odzyskania niepodległości, szczęśliwie żyjemy w kraju bezpiecznym i niepodległym. Grzechem zaniedbania byłoby tego historycznego czasu nie wykorzystać. To, jak będą wyglądały nasze miasta i wioski, jak wyglądała będzie Polska, za kilkanaście i kilkadziesiąt lat, zależy od priorytetów, jakie już dzisiaj nadamy naszemu myśleniu o Polsce. Myślę, że powinniśmy zdefiniować nową rację stanu także dla naszych miast i dodać do wymienionych wcześniej polityk jeszcze jedną. Tym nowym elementem jest budowanie mądrej i perspektywicznej polityki społecznej.”

„Musimy dzisiaj spojrzeć na politykę społeczną nie jak na zwykłe rozwiązywanie problemów, ale jak na budowanie szans. Nie jak na pomoc charytatywną, ale jak na inwestycję. I nie jak na wstydliwą konieczność, ale jak na element racji stanu. Racji stanu naszych lokalnych wspólnot i racji stanu Polski. To, jak sądzę, byłoby godne polityczne wyzwanie na 100-lecie niepodległości. Tak tę nowoczesną politykę społeczną będziemy się starali nadal wdrażać we Wrocławiu.”

Wrocław „twierdzą” Solidarności

.”Kiedy myślimy o historycznym Wrocławiu, zawsze gdzieś w naszej pamięci pojawia się słowo 》twierdza《. Myślę, że ma dwa korzenie. Pierwsze niemieckie, z końca wojny. Festung Breslau, twierdza Wrocław, broniła się dłużej od Berlina, za co zapłaciła olbrzymimi zniszczeniami i śmiercią setek tysięcy osób. Ta druga zapisana w naszej historii twierdza, to lata osiemdziesiąte i stawianie czynnego oporu komunizmowi, gdy Wrocław stanowiła 》twierdzę《 Solidarności.”

„Otwarty Wrocław dla nas wszystkich jest zadaniem dla nas wszystkich. Musimy o niego dbać, by wciąż był miastem z naszych marzeń – nawet, jeśli wciąż trochę mu do ideału brakuje. Ale jedyne 》skończone《 miasta na świecie, to te bezludne. My nie chcemy bezludnego Wrocławia.”

PAP/Wszystko co Najważniejsze/JT

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 18 czerwca 2024