Jadwiga Emilewicz przygotowuje misje gospodarcze polskich firm na Ukrainie

Emilewicz

Tworzymy katalog inwestycji, które polskie firmy są gotowe realizować na Ukrainie, wkrótce zostanie przekazany stronie ukraińskiej – zapowiedziała wiceszefowa MFiPR Jadwiga Emilewicz. Dodała, że w Londynie premierzy Wlk. Brytanii, Ukrainy i Polski mają podpisać deklarację ws. odbudowy Ukrainy.

Jadwiga Emilewicz o misjach gospodarczych polskich firm na Ukrainie

.„Zależy mi na tym, żeby rodzimych przedsiębiorców kontaktować z ukraińską administracją odpowiedzialną za postępowania przetargowe, ale także z ukraińskimi partnerami biznesowymi” – powiedziała pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej, wiceminister funduszy i polityki regionalnej, która przygotowuje misje gospodarcze na Ukrainę z udziałem polskich przedsiębiorców.

Wiceminister Emilewicz, która niedawno odbyła spotkanie z ambasadorem Ukrainy w Polsce Wasylem Zwaryczem, a w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów spotkała się z ukraińską delegacją pod przewodnictwem wicepremiera Ołeksandra Kubrakowa, wskazała, że rozmowy dotyczyły m.in. planowanej wizyty w Warszawie premiera Ukrainy Denysa Szmyhala. „Chcielibyśmy, aby do takiej wizyty doszło jeszcze w wakacje i aby jej głównym akcentem były kwestie związane z odbudową Ukrainy ze wskazaniem kilkunastu istotnych projektów dla Ukrainy, w których polskie firmy mogłyby uczestniczyć” – dodała.

Odnosząc się do projektów związanych z odbudową Ukrainy wskazała też na „wspólną deklarację, która zostanie podpisana prawdopodobnie w przyszłym tygodniu w Londynie przez premierów Wlk. Brytanii, Ukrainy i Polski w zakresie odbudowy Ukrainy, m.in. w obszarze infrastruktury”.

Ukraiński rynek

.Według wiceminister Emilewicz przeszkodą dla polskich firm, zainteresowanych inwestowaniem na Ukrainie, jest „brak transparentności w prowadzeniu działalności gospodarczej na tamtejszym rynku”. Inna kwestia, jak powiedziała, dotyczy zakazu wywozu gotówki przez firmy z Ukrainy, który został wprowadzony po wybuchu wojny. „To staje się trudne dla Banku Gospodarstwa Krajowego, który kredytuje firmy działające na Ukrainie” – stwierdziła. Zwróciła też uwagę, że kredyty są oferowane zarówno polskim, jak i ukraińskim firmom. „Gdyby firmy wiedziały, że będą mogły spłacać kredyty, czyli wywozić gotówkę, bank mógłby poszerzyć ofertę dla nich” – oceniła Emilewicz.

Poinformowała, że przygotowuje katalog inwestycji, które polskie firmy są gotowe realizować na Ukrainie. „Są to takie projekty, jak np. most, na które jest na Ukrainie zapotrzebowanie, a polska firma jest gotowa go postawić” – wyjaśniła. Wiceminister zapowiedziała, że listę takich projektów przekaże wkrótce stronie ukraińskiej – „ambasada ukraińska w Polsce zobowiązała się ubezpieczać takie inwestycje od strony dyplomatycznej”.

Według wiceminister strona ukraińska wyraziła gotowość do wskazania konkretnych projektów, na które jest na Ukrainie zapotrzebowanie. „Ambasada jest gotowa wspierać realizację tych przedsięwzięć” – stwierdziła.

Gospodarka Polski

.Sekretarz Generalny Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), Mathias CORMANN, na łamach „Wszystko co Najważniejsze” twierdzi, że: „Niesprowokowana, nieuzasadniona i bezprawna napaść Rosji na Ukrainę w istotny sposób wpłynęła na globalne perspektywy gospodarcze oraz na perspektywy gospodarcze Polski. Cena tej wojny jest wysoka i choć jej tragiczne skutki dotykają w największej mierze narodu ukraińskiego, oddziałują również na resztę świata. Konflikt ten powoduje głębokie reperkusje społeczne i gospodarcze. Polacy widzieli wiele z tych skutków na własne oczy, hojnie przyjmując uchodźców i okazując Ukrainie silne wsparcie na każdym kroku. OECD, jako międzynarodowa organizacja skupiająca rynkowe demokracje z całego świata, wspiera naród Ukrainy i jej demokratycznie wybrany rząd oraz się z nimi solidaryzuje. Polska jest silnym głosem w sprawie Ukrainy w OECD, walnie przyczyniając się do kształtowania naszej odpowiedzi na tę wojnę. Między innymi polski rząd zainicjował i wspierał utworzenie Biura Łącznikowego OECD w Ukrainie, które przez ostatnie kilka miesięcy działało w Paryżu, a w tym tygodniu formalnie otworzy swoją placówkę w Kijowie”.

„Ponad 9,5 milionów ukraińskich uchodźców przekroczyło granicę z Polską. Z oficjalnych szacunków wynika, że około 1,6 miliona z nich pozostało w Polsce, co odpowiada 4 procentom populacji tego kraju. Większość uchodźców to kobiety i dzieci. Polacy zapewnili im mieszkania, wsparcie finansowe, dostęp do opieki zdrowotnej i szkolnictwa, a także otworzyli dla nich rynek pracy. Cieszy fakt, że wielu uchodźców podjęło pracę, a ich dzieci uczęszczają do polskich szkół. Od stycznia do listopada 2022 roku polski rząd był szóstym najsilniej wspierającym Ukrainę rządem pod względem udzielonej pomocy o charakterze finansowym, ale nie tylko. Całkowite wsparcie dla Ukrainy w tym okresie wyniosło około 1,5 proc. PKB Polski, co czyni Polaków jednym z najhojniejszych pomocników Ukrainy” – pisze Mathias CORMANN w tekście „Polska może stworzyć podstawy silnego ożywienia gospodarczego na wysokim poziomie„.

PAP/Magdalena Jarco/WszystkocoNajważniejsze/eg

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 18 czerwca 2023