Jaja dinozaurów odnalezione w Japonii mają 90 milionów lat

Jaja dinozaurów odnalezione w Japonii mają 90 milionów lat

Potwierdzono, że skamieliny – wydobyte prawie 20 lat temu w Mifune w Prefekturze Kumamoto w Japonii – to jaja dinozaurów. To pierwsze tego typu znalezisko na wyspie Kiusiu i pierwsze odkrycie skamielin jaj z późnego okresu kredy (sprzed ok. 100-66 milionów lat).

.Muzeum Dinozaurów w mieście Mifune potwierdziło, że skamieniałe jaja nieznanego gatunku dinozaura mają obecnie wymiary ok. 2 cm długości i 1,5 cm szerokości. 90 milionów lat temu były wielkości piłek tenisowych.   

Jaja zostały odnalezione w trakcie wykopalisk w pobliżu tamy Amagimi w mieście Mifune w 2001 i 2003 roku. Złoże zawiera znacznie więcej skamielin, w tym jaja żółwi. Z tego względu jedno z wykopalisk zostało zarchiwizowane jako skamielina żółwiej skorupy.

Jesienią 2022 roku naukowcy z Muzeum Dinozaurów porównali je z chińskimi znaleziskami z prowincji Zhejiang. Badania wykazały znaczne podobieństwo obydwu skamielin. Wyniki badań zostały przekazane prasie przez Naoki Ikegami oraz John’a Scannellę z Uniwersytetu Stanu Montana 4 lutego 2023 roku.

Muzeum Dinozaurów Mifune zajmuje się zbieraniem i analizą skamielin dinozaurów odnalezionych w regionie. W ich kolekcji znajduje się także ząb o długości 7cm, pierwsze japońskie odkrycie związane z mięsożernymi dinozaurami w regionie, nazywanymi nieformalnie Mifunezaurusami.

Skamieliny dinozaurów zostały odkryte w prawie 40 miejscach w Japonii. Jaja odnaleziono tylko w pięciu miejscach: prefekturach Gifu, Fukui, Ishikawie, Hyogo oraz Yamaguchi. Każde z nich zostało sklasyfikowane jako skamieliny z okresu wczesnej kredy.

.Okres późnej kredy charakteryzował się ocieplaniem się klimatu. Pojawiło się wtedy wiele nowych  gatunków kwitnących roślin i dinozaurów. Odnalezione skamieliny mogą być pomocne w dalszych badaniach zmian ekologicznych na wybrzeżach Wschodniej Azji.

W jaki sposób wyginęły dinozaury?

.Kluczem do odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób wyginęły dinozaury, jest badanie struktury Ziemi, w której tkwią zachowane ślady zderzenia z wielką asteroidą. Odnaleziono kolejny ślad – przybliżający ludzkość do odpowiedzi na to pytanie. Poniżej opis odkrycia.

Opracowanie: Agnieszka Pawnik

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 12 lutego 2023
Fot.: Jaja dinozaura odnalezione na Kiusiu. Mifune Dinosaur Museum/Twitter