Jak abp Adam Sapieha zorganizował pomoc więźniom Auschwitz
84 lat temu metropolita krakowski abp Adam Sapieha zainicjował pierwszą akcję pomocy więźniom niemieckiego obozu Auschwitz. Z okazji świąt Bożego Narodzenia około 6 tysięcy z nich otrzymało paczki. Docierały one jeszcze po Nowym Roku.
Promyk nadziei w obozie zagłady
.Starania metropolity, a także oświęcimskich księży, którzy organizowali pomoc, opisała w dziele „Kalendarium wydarzeń w KL Auschwitz” nieżyjąca już historyk z Muzeum Auschwitz Danuta Czech. Pod datą 19 grudnia 1940 roku zapisała, że abp Sapieha do parafii w Oświęcimiu przesłał pismo, które kierował do komendantury obozu. Prosił w nim o zgodę na odprawienie w Boże Narodzenie mszy św. dla więźniów wyznania rzymskokatolickiego.
Oświęcimscy księża: Władysław Grohs de Rosenburg i Rudolf Schmidt, z listem metropolity udali się do komendanta KL Auschwitz Rudolfa Hoessa. Niemiec przeczytał list, ale odmówił odprawienia mszy św. Jak uzasadnił, nie przewidywał tego regulamin obozu. Zgodził się natomiast, by wszyscy więźniowie, których było wówczas około 6 tysięcy, otrzymali pocztą 1-kg paczki żywnościowe.
Organizacją pomocy zajęli się księża Grohs de Rosenburg i Schmidt. Zorganizowali zbiórkę pieniędzy oraz darów wśród oświęcimian i mieszkańców okolicy. Fundusze przekazał także abpa Sapieha. Przygotowano paczki, które sukcesywnie przesyłano je do obozu. Niektórzy więźniowie otrzymali je już po Nowym Roku.
Ks. Władysław Grohs de Rosenburg w kolejnych latach był zaangażowany w pomoc więźniom, a także działalność ruchu oporu. Za działalność konspiracyjną był dwukrotnie aresztowany przez gestapo. Był więziony w Auschwitz oraz Mauthausen, gdzie doczekał wolności. Ks. Rudolf Schmidt po wojnie, w latach 1947-1951, był kapelanem i sekretarzem kard. Adama Sapiehy.
Newsletter „Piękno Historii” dla czytelników „Wszystko co Najważniejsze”
Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.
Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.
Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowca, wynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania wpłynęły na świat, jaki znamy dziś.
Zapraszamy do subskrybowania!
Link do zapisów: [Zapisz się].
PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB