Jak pandemia zmieniła praktyki katolików w Polsce

Jak pandemia zmieniła praktyki katolików w Polsce

Pierwsze po okresie obostrzeń badania statystyczne pokazują, że pandemia znacząco zmieniła praktyki katolików w Polsce, szczególnie ich uczestnictwo w niedzielnej mszy św. Według ISKK procent tzw. dominicantes wyniósł w 2021 r. 28.3 proc. wobec 36,9 proc. w roku przed pandemią.

.Jeszcze większy odpływ ludzi z kościołów, za to wzrost liczby osób przystępujących do sakramentów, od chrztu po małżeństwo – to główne przejawy tego, jak pandemia zmieniła praktyki katolików w Polsce. Instytut Kościoła Katolickiego przeprowadzał badanie pod koniec września 2021 r. gdy ciągle obowiązywała część obostrzeń dotyczących wiernych: nakaz zakrywania ust i nosa oraz limit uczestników wnoszący połowę miejsc w świątyni. Dlatego badacze podkreślają, że dane nie są do końca miarodajne.

Mimo sytuacji, która jednoznacznie zniekształca wyniki, Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego zdecydował się przeprowadzić badania, aby utrzymać roczny cykl prowadzonych statystyk – czytamy w informacji prasowej opublikowanej przez biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.

Z powodu znacznych obostrzeń dotyczących wiernych w roku 2020 z badania liczebności wiernych całkowicie zrezygnowano.

Przy obostrzeniach obowiązujących w dniu badania czyli 26 września 2021 r., wskaźnik dominicantes (uczęszczających na niedzielną mszę) wyniósł 28,3 proc., zaś communicantes (przystępujących do Komunii św.) 12,9 proc.. Najwyższy poziom wskaźnika dominicantes odnotowano tradycyjnie w diecezji tarnowskiej (59,1%), rzeszowskiej (49,7 proc.) oraz przemyskiej (46,9 proc.). Najwyższy wskaźnik communicantes odnotowano również w diecezji tarnowskiej (21,9 proc.), kolejno w białostockiej (19,2 proc.) oraz drohiczyńskiej (18,4 proc.) – podaje rocznik statystyczny ISKK.

Dla porównania w roku 2019, czyli przed pandemią wskaźnik dominicantes wyniósł 36,9 proc., natomiast wskaźnik communicantes – 16,7 proc. W 2018 roku wskaźnik dominicantes wynosił 38,2 proc., a communicantes – 17,3 proc.

W 2021 roku nastąpił natomiast wzrost liczby udzielanych sakramentów. Sakrament chrztu został udzielony 315 tys. osób, co stanowi wzrost o ponad 1 proc. w porównaniu z rokiem 2020. W 2021 roku wzrosła również liczba osób przystępujących do pierwszej Komunii Świętej i wyniosła 331,7 tys. osób, czyli o 11,3 proc. więcej niż w roku poprzednim. Do bierzmowania przystąpiło 265,7 tys. osób, co również oznacza wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim. Wzrost zaobserwowano także w przypadku liczby udzielonych sakramentów małżeństwa, która wyniosła 103,9 tys.

Pandemia umocniła wiarę?

.Refleksję o tym, jak pandemia mogła zmienić praktyki katolików i jaki miała wpływ na życie religijne ludzi na świecie podjął w 31. numerze miesięcznika “Wszystko co Najważniejsze” Pablo Pérez LÓPEZ, profesor historii współczesnej na Uniwersytecie Nawarry. W tekście “Pandemia, która odrodziła wiarę” [LINK] napisał:

Z perspektywy całego społeczeństwa ograniczenia i pozbawienie pewnych praw stanowią przypomnienie o tym, że największe bogactwo człowieka nie jest natury materialnej, lecz relacyjnej. W tej dziedzinie, jeśli ktoś tylko chce, może sięgnąć tak wysoko, jak tylko zamarzy, bez jakiegokolwiek ograniczenia; może nawet dotknąć nieskończoności. Wszystko zależy od tego, czemu – lub lepiej ujmując, komu – zdecyduje się zaufać.

episkopat.pl/WszystkocoNajważniejsze/ad

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 13 stycznia 2023