Jak Polska wspiera inwestycje na Ukrainie?
Polska wspiera inwestycje na Ukrainie; Warsaw Enterprise Institute uruchamia biura Serwisu Odbudowy Ukrainy w tym kraju. Współpraca w tej dziedzinie była tematem seminarium we Lwowie z udziałem pełnomocnika rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej Jadwigi Emilewicz.
Inwestycje na Ukrainie
.Nigdy stosunki społeczne polsko-ukraińskie nie były tak dobre jak dzisiaj i byłoby grzechem, gdybyśmy z tego nie skorzystali. Chcemy pokazywać naszą dużą gotowość i determinację do realizacji wspólnych projektów” – oświadczyła Emilewicz.
Wiceszefowa Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej wyjaśniła, że dla bezpieczeństwa polskich inwestorów, którzy chcą uczestniczyć w powojennej odbudowie Ukrainy przygotowywane są instrumenty, zabezpieczające ich działalność w tym kraju.
„Chodzi przede wszystkim o przygotowanie instrumentów ubezpieczeniowych i kredytowych dla polskich firm. To pozwoli nam być obecnym w tym procesie na takim poziomie, na jaki wskazuje potencjał polskiej gospodarki” – powiedziała Emilewicz.
Adam Eberhardt, dyrektor Centrum Studiów Strategicznych Warsaw Enterprise Institute poinformował, że biura Serwisu Odbudowy Ukrainy będą funkcjonowały m.in. w Kijowie, Lwowie, Łucku i Winnicy.
„Chcemy być na miejscu, aby wspierać polskich przedsiębiorców w nawiązywaniu kontaktów oraz monitorować potrzeby inwestycyjne. Tworzymy platformę dialogu biznesu polskiego z biznesem ukraińskim, ale również platformę dialogu z udziałem instytucji rozwojowych, władz państwowych i samorządowych. Obecność na miejscu, nie tylko w Kijowie ale i obwodach Ukrainy, może być polską przewagą konkurencyjną” – podkreślił.
Działania Polski na Ukrainie
.W poniedziałkowym seminarium we Lwowie z udziałem minister Emilewicz uczestniczyli m.in. szef Lwowskiej Wojskowej Administracji Obwodowej Maksym Kozycki, mer Lwowa Andrij Sadowy oraz przedstawiciele polskich i ukraińskich firm i organizacji biznesowych, zainteresowanych współpracą.
„Dla mnie najważniejsze jest przywództwo. Polska po raz kolejny pokazuje, że jest przywódcą nie tylko na międzynarodowych forach wsparcia Ukrainy, ale również w odbudowie naszego kraju” – oświadczył Maksym Kozycki.
Podczas dwudniowej wizyty na Ukrainie minister Emilewicz spotyka się z władzami Lwowa i Łucka, by rozmawiać z nimi o planowanych projektach inwestycyjnych w zachodniej Ukrainie „pod kątem możliwości udziału w nich polskich przedsiębiorców” – poinformowało MFiPR.
Podczas tych spotkań omawiane są możliwości współpracy firm z władzami samorządowymi i obwodowymi czy potencjalne partnerstwa polskich firm z firmami ukraińskimi w projektach związanych z odbudową w tym regionie.
Resort przekazał, że w planie wizyty w Łucku jest też złożenie przez wiceminister Emilewicz kwiatów w hołdzie ofiarom Rzezi Wołyńskiej.
Pomoc Ukrainie
.Profesor zwyczajny nauk humanistycznych i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr GLIŃSKI, na łamach „Wszystko co Najważniejsze” twierdzi, że: „W centrum Europy, tuż za wschodnią granicą Polski, Ukraina toczy walkę o wolność i suwerenność. Musimy mieć jednak świadomość, że Ukraina walczy nie tylko o swój byt, o swoją integralność czy wreszcie o prawo do godnego życia swoich obywateli. Ukraińcy, opierając się agresji rosyjskiej, stanęli w obronie cywilizacji i kultury europejskiej, w obronie wartości całego cywilizowanego świata. Rosja, atakując Ukrainę, złamała podstawy naszej cywilizacji, odrzuciła jej zdobycze – bo czymże innym jest zabijanie cywilów i dzieci, bombardowanie szpitali, szkół, konwojów humanitarnych, łamanie międzynarodowych konwencji”.
„Polacy, jak mało który naród, znają rosyjską cywilizację śmierci i zniszczenia i potrafią ocenić rozmiar rosyjskich zbrodni. Wiemy też, jak cenna jest wolność i niepodległość kraju. Dlatego od 24 lutego 2022 r. nieustająco staramy się wspierać tych, którzy w imię wolności i niepodległości ponoszą dziś ofiarę najwyższą. Szacuje się, że w różne formy pomocy dla Ukrainy zaangażowało się 70 proc. polskiego społeczeństwa. Polski naród w obliczu zagrożenia udowodnił, że potrafi się zjednoczyć, a praca wykonana przez wolontariuszy, służby, pracowników instytucji państwowych, samorządowych i kościelnych oraz obywateli, którzy włączyli się w ratowanie życia Ukraińców, zapisze się na trwałe na kartach historii” – pisze prof. Piotr GLIŃSKI w tekście w tekście „Pomoc dla Ukrainy jest naszym cywilizacyjnym obowiązkiem„.
PAP/Jarosław Junko/WszystkocoNajważeniejsze/eg