Jak walczyć z rosyjską dezinformacją? Morawiecki pisze do Zuckerberga

Jak walczyć z rosyjską dezinformacją? Morawiecki pisze do Zuckerberga

Czterech premierów: Kaja Kallas – Estonia, Krišjānis Kariņš – Łotwa, Ingrida Šimonytė – Litwa i Mateusz Morawiecki – Polska napisali do szefów największych firm informatycznych: szefów Facebooka, Twittera i Google. Piszą o długotrwałej i dobrze udokumentowanej kampanii dezinformacyjnej, mająca na celu stworzenie podatnego gruntu dla rosyjskiej inwazji oraz jej fałszywego usprawiedliwienia.

Jak walczyć z rosyjską dezinformacją? Można to zrobić tylko z największymi firmami sektora mediów społecznościowych. Według premierów państw Europy Centralnej, platformy internetowe zrobiły dużo, ale “nie zrobiły wystarczająco dużo. Rosyjska dezinformacja była tolerowana na platformach internetowych przez lata; obecnie są one wykorzystywane w zbrodniczej wojnie napastniczej, którą rząd rosyjski prowadzi przeciwko Ukrainie i wolnemu światu”.

Teraz nadszedł czas na zdecydowane działania.

Premierzy Estonii, Łotwy, Litwy i Polski wzywają szefów Big Techu do natychmiastowego podjęcia następujących kroków:

1. Proaktywne zawieszanie kont zaangażowanych w negowanie, gloryfikowanie lub usprawiedliwianie wojen napastniczych, zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości. Przygotowywanych jest obecnie kilka apeli do prokuratora generalnego Międzynarodowego Trybunału Karnego w sprawie wojny Rosji z Ukrainą, zbrodni przeciwko ludzkości i zbrodni wojennych popełnionych na jej terytorium. Państwa własne, a także niezależne możliwości sprawdzania faktów pozwalają już teraz na wykorzenienie treści o takim charakterze.

2. Zawieszenie oficjalnych kont rosyjskich i białoruskich instytucji rządowych, mediów kontrolowanych przez państwo, a także kont osobistych przywódców tych krajów i ich bliskich współpracowników, które konsekwentnie rozpowszechniają dezinformację na temat sytuacji na Ukrainie. Nasi eksperci są gotowi pomóc w identyfikacji i ocenie wielu z tych kont, które są nadal dostępne na platformach internetowych.

3. Przestrzeganie ograniczeń wprowadzonych przez krajowe organy regulacyjne wobec rosyjskich mediów kontrolowanych przez państwo oraz uniemożliwienie im korzystania z Państwa usług w celu obejścia tych ograniczeń. Dotyczy to m.in. zasobów mediów społecznościowych i kanałów internetowych RT, Sputnik, RTR Rossija, Rossija 24 i innych kanałów. Szczegółowe informacje i oceny prawne można uzyskać od właściwych organów regulacyjnych.

4. Współpraca z miejscowymi inicjatywami zajmującymi się weryfikacją faktów w celu znalezienia wolontariuszy, którzy mogliby pomóc we wzmocnieniu monitoringu treści, zwłaszcza w językach rosyjskim i ukraińskim, aby szybko reagować na budzące wątpliwości zachowania, nielegalne treści oraz dezinformację. Obecnie w niektórych przypadkach działania weryfikacyjne są utrudniane przez niedopracowane procedury monitoringu.

5. Natychmiastowe podjęcie działań, w tym dostosowanie algorytmów wyszukiwania i rekomendacji, aby pomóc użytkownikom w znalezieniu wiarygodnych informacji na temat wojny na Ukrainie oraz ostrzegania użytkowników narażonych na dezinformację.

6. Całkowita i natychmiastowa demonetyzacja wszystkich kont szerzących dezinformacje, sterowanych przez rządy Rosji i Białorusi.

7. Opieranie się naciskom rządu rosyjskiego, aby cenzurować lub ograniczać dostęp obywateli rosyjskich, społeczeństwa obywatelskiego i niezależnych mediów do Państwa platform na terytorium Rosji.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Jak walczyć z rosyjską dezinformacją?
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 28 lutego 2022