Jak wejść do Wenecji? Nowe zasady i wymóg rejestracji

Jak wejść do Wenecji?

Czwarty maja jest dziesiątym dniem obowiązywania nowych zasad wstępu do Wenecji. W ramach tego systemu w wyznaczonych dniach konieczna jest rejestracja wizyty w historycznym centrum i opłata w wysokości 5 euro w przypadku pobytu bez noclegu.

Jak wejść do Wenecji?

.Wprowadzając te nowe reguły, co jest bezprecedensowym krokiem na świecie, władze miasta chcą ograniczyć napływ tzw. jednodniowych turystów, którzy nie zatrzymują się na noc, oraz usprawnić zarządzanie ruchem turystycznym. Eksperyment ten będzie trwał w niektóre dni do 14 lipca. Wymóg rejestracji i opłaty dotyczy wyłącznie osób przybywających w godzinach: 8.30-16.00.

Jak podkreślił burmistrz Wenecji Luigi Brugnaro, w kolejnym dniu tego pilotażowego programu, „celem wprowadzenia opłaty za wstęp jest to, by miasto było lepszym miejscem do życia dla mieszkańców, pracowników, studentów i turystów”.

Masowy napływ turystów

.Podczas dwóch długich weekendów począwszy od 25 kwietnia, od kiedy obowiązują nowe przepisy, zanotowano masowy napływ turystów. Po kilkanaście tysięcy osób dziennie zapłaciło 5 euro za wstęp do miasta nad Canal Grande. Z opłaty tej zwolnieni są ci, którzy tam nocują; płacą oni bowiem miejski podatek za pobyt w hotelu.

Władze miasta poinformowały, że 3 maja za wstęp do historycznego centrum zapłaciło ponad 18,5 tysiąca osób. W hotelach i innych strukturach noclegowych nocowało 56 tys. osób. Wymóg rejestracji wizyty i opłaty obowiązywać będzie także w niedzielę, a następnie 11, 12, 18, 19, 25, 26 maja, 8, 9, 15, 16, 22, 23, 29, 30 czerwca i 6, 7, 13 oraz 14 lipca.

Każdego dnia kontrolowanych jest kilkanaście tysięcy osób. Trzeba okazać kod QR, potwierdzający rejestrację, dokonanie wpłaty lub zwolnienie z niej. 75 kontrolerów czuwa w 16 punktach w Wenecji, między innymi w rejonie stacji kolejowej i parkingu przy Piazzale Roma. Za brak wymaganej opłaty przewidziane są kary w wysokości od 50 do 300 euro.

Notatnik wenecki – Biennale Arte

.Na temat tego czym jest Biennale Arte w Wenecji na łamach „Wszystko co Najważniejsze” pisze Piotr SENDECKI w tekście „Notatnik wenecki. Biennale Arte 2017 i inne wrażenia (cz. III)„.

„Biennale Arte w Wenecji to wydarzenie niemal nie do ogarnięcia: mnogość wystaw zgromadzonych w głównych miejscach ekspozycyjnych — w Giardini i Arsenale — jest zwielokrotniona przez wystawy rozrzucone po Wenecji. W zabytkowych kamienicach, galeriach i muzeach, położonych w weneckich dzielnicach — od Cannaregio po Castello, od Croce po San Marco, od Dorsoduro i Zattere po Giudecca i San Giorgio, Murano, Burano i Lido — urządzono wystawy, które są obwieszczane wywieszonymi na elewacjach banerami z logo Biennale”.

„Liczne pałace, stanowiące same w sobie obiekty warte obejrzenia, otwierają swoje podwoje dla wystaw zorganizowanych oficjalnie w ramach Biennale Arte lub towarzyszących temu wydarzeniu. Wśród tych ostatnich są umieszczone na liście wydarzeń Biennale oraz z nim niezwiązane, chociaż zorganizowano je w tym samym czasie i z pewnością w nawiązaniu do tej największej wystawy na świecie”.

„Wydarzenia artystyczne w Wenecji w okresie od maja do listopada w latach nieparzystych, gdy odbywa się Biennale Arte, to przedsięwzięcie przeogromne. W latach parzystych nie jest jednak inaczej: wtedy zwiedzamy Biennale Architettura, a jeszcze organizowane są Biennale Cinema (słynny Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji, w 2017 r. już 74. edycja), Biennale Musica, Biennale Teatro. W Wenecji artystyczny puls bije nieustająco.”

.”Nie sposób opisać wszystkich pawilonów składających się na Biennale Arte 2017. Trzeba dokonać wyboru — oczywiście subiektywnego, kierując się tym, co najgłębiej utkwiło w pamięci. Nie można też obronić się przed porównaniami z lat poprzednich: siłą przyzwyczajenia idziemy zobaczyć, co pokazywane jest w tych pawilonach, które przyciągały uwagę przed laty” – pisze Piotr SENDECKI.

PAP/Sylwia Wysocka/WszystkocoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 4 maja 2024