Jakie są gwarancje NATO dla Polski?

Jakie są gwarancje NATO dla Polski?

Gwarancje NATO dla Polski są niezachwiane; atak na Polskę, czy jakiegokolwiek innego sojusznika, spowoduje reakcję całego Sojuszu – mówił na dzień przed pierwszą rocznicą napaści Rosji na Ukrainę szef NATO Jens Stoltenberg. Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego – zapewnił.

B9 czyli Bukareszteńska Dziewiątka współpracująca z NATO

.W obecności prezydenta USA oraz sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga odbył się w Warszawie szczyt Bukareszteńskiej Dziewiątki, czyli państw wschodniej flanki NATO: Bułgarii, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji i Węgier. Jest to inicjatywa służąca koordynacji stanowisk oraz wymianie poglądów państw wschodniej flanki NATO na sprawy bezpieczeństwa.

“Gwarancje NATO dla Polski są niezachwiane. To jest zdecydowane zobowiązanie wszystkich sojuszników, aby bronić i chronić każdej części terytorium sojuszników” – zapewnił szef NATO. “Atak na jednego z sojuszników zostanie uznany za atak na wszystkich i wówczas obecne będzie tam całe NATO” – powiedział. “Innymi słowy jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. To czyni NATO najsilniejszym i najskuteczniejszym sojuszem, a NATO chroni Polskę” – dodał. Zadeklarował, że “atak na Polskę, czy jakiegokolwiek innego sojusznika, spowoduje reakcję całego Sojuszu”.

Ile potrwa wojna z Ukrainą? Jak długo będzie trzeba

.Jens Stoltenberg podkreślił też, że głównym wnioskiem ze szczytu przywódców Bukareszteńskiej Dziewiątki i prezydenta USA Joe Bidena jest to, że “będziemy stać ramię w ramię z Ukrainą, tak długo, jak będzie trzeba”. “Musimy zapewnić, że Ukraina wygra tę wojnę i zwycięży jako suwerenny niezależny naród” – mówił Stoltenberg.

Szef NATO zaznaczył, że gdyby zwyciężył Władimir Putin, byłaby to tragedia dla Ukraińców, ale także zagrożenie dla nas. “Ponieważ przekaz do prezydenta Putina i innych autokratów byłby taki, że kiedy używają siły i naruszają prawo międzynarodowe, to mogą uzyskać to, co chcą, osiągają swoje cele” – podkreślił. “To uczyniłoby świat bardziej niebezpiecznym, a nas bardziej wrażliwymi, dlatego musimy zapewniać pomoc Ukrainie” – dodał.

Rozszerzenie NATO

.Jens Stoltenberg ocenił też, że “NATO jest bardziej zjednoczone i silniejsze niż kiedykolwiek”. “Podjęliśmy historyczną decyzję, żeby zaprosić Finlandię i Szwecję do członkostwa w Sojuszu. Jestem przekonany, że wkrótce staną się oni pełnymi członkami NATO” – zaznaczył.

“Wiemy jednocześnie, że Turcja wyraziła pewne zastrzeżenia dotyczące Szwecji. Ważne jest, abyśmy wprowadzili te kraje do NATO najszybciej, jak to możliwe, niekoniecznie w dokładnie tym samym czasie” – podkreślił.

Sekretarz generalny NATO przypomniał jednocześnie, że wszyscy sojusznicy, 30 państw, także Turcja, podjęło historyczną decyzję na zeszłorocznym szczycie Sojuszu, aby zaprosić Finlandię i Szwecję. “Wszyscy sojusznicy uzgodnili protokoły akcesyjne, podpisali je latem i jak dotąd 28 spośród 30 sojuszników ratyfikowało w swoich parlamentach protokoły akcesyjne. To jest bardzo szybki, być może najszybszy, proces akcesyjny w nowoczesnej historii NATO” – zwrócił uwagę Stoltenberg.

Jakie są gwarancje NATO dla Polski?

.Podczas szczytu B9 w Warszawie prezydent USA Joe Biden powiedział, że “artykuł 5. Traktatu Północnoatlantyckiego jest świętym zobowiązaniem, którego podjęły się Stany Zjednoczone”. “Będziemy bronić każdego cala terytorium NATO” – dodał. Przyznał także, że “chodzi nie tylko o wolność Ukrainy, chodzi o wolność w ogóle”.

PAP/Daria Kania, Marcin Jabłoński/AJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 22 lutego 2023