Jakub Kumoch rezygnuje z funkcji sekretarza stanu i szefa biura polityki międzynarodowej

Jakub Kumoch rezygnuje z funkcji sekretarza stanu i szefa biura polityki międzynarodowej

Szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch przekazał w czwartek, że – na własną prośbę i za zgodą prezydenta Andrzeja Dudy – kończy sprawowanie funkcji sekretarza stanu i szefa Biura Polityki Międzynarodowej. Na stanowisku zastąpi go Marcin Przydacz.

.Jakub Kumoch nawiązał do środowej wizyty prezydentów Polski Andrzeja Dudy i Litwy Gitanasa Nausedy we Lwowie, w której towarzyszył prezydentowi. Przywódcy Polski, Ukrainy i Litwy spotkali się we Lwowie na szczycie prezydentów Trójkąta Lubelskiego.

“Wizyta we Lwowie była zaplanowana jako mój ostatni projekt w służbie dla Pana Prezydenta. Dziś na własną prośbę, za zgodą Szefa i zgodnie z naszymi ustaleniami sprzed paru miesięcy po półtora roku bardzo intensywnej pracy kończę sprawowanie funkcji Sekretarza Stanu i Szefa Biura Polityki Międzynarodowej” – napisał Kumoch.

Kulisy rezygnacji

.”Mogę też już – również uzyskałem na to zgodę – zdradzić kulisy. W październiku, w czasie wizyty na Malcie zwróciłem się do Pana Prezydenta o pozwolenie na powrót do służby zagranicznej. Do wykonania pozostawał jednak szereg zadań, w tym najważniejsze – Lwów. Pozostawało też znalezienie osoby, która mnie zastąpi” – dodał.

Stwierdził też, że początek roku oraz czwartkowe noworoczne spotkanie prezydenta z Korpusem Dyplomatycznym, to “właściwy moment na ogłoszenie zmiany i wprowadzenie następcy”.

Jakub Kumoch został powołany przez prezydenta na stanowisko Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP i szefa Biura Polityki Międzynarodowej 14 lipca 2021 r.

Kumoch jest orientalistą i politologiem, ekspertem od stosunków zewnętrznych Unii Europejskiej. Zasiadał w Sekcji Spraw Zagranicznych Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP. Jest absolwentem Instytutu Stosunków Międzynarodowych oraz Instytutu Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego, w 2015 r. uzyskał stopień doktora nauk społecznych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Należy do grupy ekspertów Komisji Europejskiej zajmujących się analizą procesów wyborczych i brał udział w kilkunastu Misjach Obserwacji Wyborów UE i OBWE.

Od października 2016 r. do marca 2020 r. pełnił funkcję ambasadora RP w Szwajcarii i Liechtensteinie, a od marca 2020 do lipca 2021 – w Turcji. Mówi biegle po turecku, angielsku, francusku, chorwacku, hiszpańsku, rosyjsku, niemiecku i włosku. Posługuje się również m.in. ukraińskim i arabskim.

Na stanowisko sekretarza stanu – szefa Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta – Andrzej Duda powołał Marcina Przydacza, który obejmie stanowisko 13 stycznia.

Jakub Kumoch we “Wszystko Co Najważniejsze”

.Jako ambasador Jakub KUMOCH pisał na łamach “Wszystko Co Najważniejsze” jak ważną wartością była i jest dzisiaj niepodległość dla Polaków w tekście “Polska jest niepodległością“.

“Widzicie więc teraz, że dla nas niepodległość ma inną wagę. Niepodległość dla Polaków nie jest stylem życia, szacunkiem dla ich kultury. Niepodległość to prawo człowieka, sens egzystencji, religia, przedmiot kultu. Niepodległość, to życie”.

.”Dla Polek, niepodległość oznaczała prawo głosu, wprowadzone w pierwszym dniu nowego państwa w 1918 roku. Dla naszych przodków, była to pierwsza okazja, by wziąć udział w wolnych i równych wyborach, by móc decydować o naszej przyszłości” – pisze Jakub KUMOCH.

PAP/Wiktoria Nicałek/WszystkoCoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 12 stycznia 2023