Jan Dziedziczak apeluje o solidarność z Ukrainą w 1. rocznicę rosyjskiej agresji

Jan Dziedziczak apeluje o solidarność z Ukrainą w 1. rocznicę rosyjskiej agresji

Jan Dziedziczak, Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą, wystosował apel do Polonii, w którym prosi o solidarność z walczącą Ukrainą w 1. rocznicę rosyjskiej agresji (24 lutego). Zapowiedział także, że z okazji rocznicy zorganizowane zostaną trzy akcje: „Wieczór polsko-ukraińskiej przyjaźni”, „Błękitno-żółty gołąbek pokoju w szkołach” oraz  „Minuta ciszy za ofiary rosyjskiej agresji na Ukrainę”. 

Jan Dziedziczak i apel o solidarność z walczącą Ukrainą

.”Drodzy Rodacy! Rok temu, 24 lutego, Rosja zaatakowała Ukrainę. Do tej chwili nie wyobrażaliśmy sobie, że w XXI wieku w Europie może wybuchnąć wojna, a ludzkie życie, poszanowanie pokoju, suwerenności i integralności granic może być tak brutalnie zniszczone przez imperialną Rosję, która – za cenę powrotu do polityki międzynarodowej – postanowiła sprzeniewierzyć wszystkie głoszone do tej pory publicznie ideały i bestialsko zniszczyć Naród ukraiński” – napisał Jan Dziedziczak w apelu do Polonii.

Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą podkreślił, że “umiłowanie niepodległości, wolności i demokracji sprawiło jednak, że bohaterska Ukraina skutecznie stawiła czoła najeźdźcom. W tej walce ogromną rolę odegrała Polska – przyjmując miliony uchodźców, przekazując sprzęt i uzbrojenie oraz inicjując sankcje wobec Rosji – a także cała wspólnota międzynarodowa. Można powiedzieć, że dzięki Polsce świat przejrzał na oczy i zrozumiał, że celem Rosji nie jest pokój i dobrobyt, ale wojna i zniszczenie”.

Jan Dziedziczak przypomniał również, że na jego zeszłoroczny apel o solidarność z Ukrainą “Polonia z całego świata odpowiedziała licznymi akcjami protestacyjnymi, zbiórkami i solidarnością”. Jak podkreślił, “ze swej strony zrealizowaliśmy ogromne programy pomocy naszym Rodakom, posiadaczom Karty Polaka, którzy schronili się w Polsce i tym, którzy na Ukrainie pozostali”.

“Dziś, w rocznicę brutalnej rosyjskiej agresji, wzywam Państwa ponownie! Nie możemy zapomnieć – ani my, ani świat – że WOJNA NADAL TRWA, codziennie giną ludzie, niszczone są budynki, infrastruktura, miasta i wsie” – napisał Pełnomocnik Rządu.

“Tylko jedność świata w potępieniu Rosji, a także pomoc Ukrainie i solidarność z jej Narodem będzie w stanie zakończyć okrutną zbrodnię” – podkreślił.

Akcje rocznicowe

.W rocznicę napaści rosyjskiej na Ukrainę (24 lutego) zorganizowane zostaną akcje solidarnościowe, mające podkreślić pamięć Polaków o tym, że walka Ukraińców z Rosją nadal trwa. Jan Dziedziczak zapowiedział w swoim apelu trzy przedsięwzięcia: „Wieczór polsko-ukraińskiej przyjaźni”, „Błękitno-żółty gołąbek pokoju w szkołach” oraz  „Minuta ciszy za ofiary rosyjskiej agresji na Ukrainę”. 

W oficjalnym Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej dostępne są dokładniejsze informacje na temat akcji „Wieczór polsko-ukraińskiej przyjaźni”. Jak czytamy:

“24 lutego, w rocznicę rosyjskiego ataku na Ukrainę, zaprośmy ukraińskich przyjaciół do swojego domu lub Domu Polskiego. Ugośćmy ich zgodnie z polską tradycją, otoczmy ciepłem i pokojem, podzielmy się radością. Spędźmy razem #WieczórzUkrainą – wieczór solidarności z walczącymi, wieczór polsko-ukraińskiej przyjaźni”.

“Bardzo chciałbym, choć wirtualnie, uczestniczyć w Państwa spotkaniach, dlatego będę wdzięczny za podzielenie się ze mną zdjęciami. Opatrzcie je hasztagiem #WieczórzUkrainą i prześlijcie na adres: polonia@kprm.gov.pl  umieścimy je na stronie internetowej” – pisze Jan Dziedziczak.

Szczegóły pozostałych dwóch akcji zostaną opublikowane w najbliższych dniach na stronie Pełnomocnika Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą oraz na profilu facebookowym Jana Dziedziczaka.

Jan Dziedziczak: Polonia jest naszą ogromną siłą

.”Rola Polonii to trzy podstawowe zadanie: dbanie o dobro Polski, budowanie propolskiego lobbingu i przekazywanie polskości następnym pokoleniom” – pisze Jan DZIEDZICZAK we “Wszystko Co Najważniejsze”.

Wszystko zaczyna się od świadomości swojej tożsamości, do czego skłania wiele osób już samo mieszkanie za granicą kraju. Polskość w Polsce jest trochę jak powietrze – tak oczywista, że jej nie zauważamy. Gdy jednak jesteśmy za granicą, zaczynamy dostrzegać tę swoją polską tożsamość, pewien polski kod kulturowy.

“Wspólnota historii, kultury, tradycji, języka. Jesteśmy w gronie tych uprzywilejowanych narodów, które nie używają cudzego języka jako własnego, ale nasz własny język buduje naszą tożsamość. Podobnie tradycja czy kultura, mocno zakorzeniona w wierze chrześcijańskiej. Bo czyż nie jest tak, że bez względu na wyznawaną wiarę dla wszystkich Polaków najważniejszym wieczorem w roku jest Bożonarodzeniowa wieczerza wigilijna?” – pisze Jan Dziedziczak.

SerwisRzeczypospolitejPolskiej/WszystkoCoNajważniejsze/PP

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 22 lutego 2023