Jan Paweł II był wielkim polskim patriotą - Antonio Pelayo w 45. rocznicę wyboru papieża Polaka

rocznica wyboru papieża

Święty Jan Paweł II był „wielkim papieżem, wielkim Polakiem, wielkim polskim patriotą, ale przede wszystkim człowiekiem Kościoła i Ducha Świętego” – mówi jeden z nestorów watykanistów, korespondent hiszpańskich mediów ks. Antonio Pelayo w 45. rocznicę wyboru papieża Polaka.

Antonio Pelayo w 45. rocznicę wyboru papieża Polaka

.W rozmowie z dziennikarzami ks. Pelayo przyznał, że wiele razy zastanawiał się, co myślałby św. Jan Paweł II, gdyby teraz żył, o tym, co osiągnął i o swoim dziele. – Sądzę, że byłby bardzo dumny ze swoich słynnych i nadzwyczaj ważnych osiągnięć geopolitycznych. To on doprowadził do upadku komunizmu w Europie Środkowej – zauważa watykanista.

„Uważam, że oprócz dumy i satysfakcji odczuwałby, tak jak wielu innych, pewne rozczarowanie, ponieważ nie sądził, że po upadku komunizmu Europa trochę zatraci to, co nazywał jej duszą. Mówił o tym w swoim słynnym wystąpieniu w Santiago de Compostela w 1982 roku. Apelował tam wtedy, by Europa odkryła na nowo swoją duszę” – przypomniał hiszpański watykanista.

Ks. Pelayo przywołał słowa św. Jana Pawła II: „Kieruję do ciebie, stara Europo, wołanie pełne miłości: Odnajdź siebie samą! Bądź sobą! Odkryj swoje początki. Tchnij życie w swoje korzenie. Tchnij życie w te autentyczne wartości, które sprawiały, że twoje dzieje były pełne chwały, a twoja obecność na innych kontynentach dobroczynna”.

Zauważył, że „niektórzy to żarliwe przemówienie nazwali marzeniem z Santiago de Compostela”.

„Myślę, że pewnym rozczarowaniem musiałoby być dla niego to, że nie spełniło się jego marzenie, że nie jest tak, jak miał nadzieję, że będzie” – stwierdził ks. Pelayo.

Podsumował: „Ale najważniejsze jest to, że był wielkim ewangelizatorem. Odwiedziłem z nim ponad 70 krajów świata; w Ameryce Łacińskiej, Afryce, Azji i oczywiście w Europie. To, co robiło wrażenie to entuzjazm, z jakim był przyjmowany i z jakim ludzie go słuchali. Jego przemówienia były często bardzo długie, ale zawsze wywoływały wielkie zainteresowanie”.

„To był wielki papież, wielki Polak, wielki polski patriota, ale przede wszystkim człowiek Kościoła i człowiek Ducha Świętego” – powiedział ksiądz Antonio Pelayo.

Rocznica wyboru papieża Polaka – autorytetu i przywódcy

.W związku z rocznicą wyboru papieża Jana Pawła II na tron Piotrowy warto podjąć refleksję również nad naturą autorytetu, jakim był na współczesnych ludzi. Jak zauważa na łamach „Wszystko co Najważniejsze” prof. Dominika ŻUKOWSKA-GARDZIŃSKA – czasy współczesne nie lubią słowa „autorytet” i wolą zastępować je słowem „przywództwo”. „Nie ma wątpliwości, że Karol Wojtyła, papież z Polski, był postacią nietuzinkową. W zasadzie wszystko o nim – jego biografia, pisma, wypowiedzi – jest dostępne zgodnie ze współczesną charakterystyką naszych czasów życia w globalnej wiosce. Wszystko – poza jego sumieniem. Naturalne i nawet konieczne ze względu właśnie na poszukiwanie prawdy obiektywnej wydaje się dryfowanie przez różne zawiłości ludzkiej pamięci i jej interpretacji, w tym tej dotyczącej pontyfikatu. Osoba Jana Pawła II i jego dzieło spotkały się już ze szczerym wdrażaniem w życie prawd, które głosił, z próbami dialogu z jego myślą i nauczaniem, ale także ze ślepą i bezrefleksyjną aprobatą dla wszystkiego, co mówił, czy z negacją i krytyką, z unieważnianiem dzieł jego życia.” – pisze prof. Żukowska-Gardzińska. Jej zdaniem wprawdzie możemy w nieskończoność uzupełniać „układankę subiektywnych pamięci o papieżu z Polski”, ale z pewnością refleksja nad tym, jaki wpływ Jan Paweł II wywarł na naszą rzeczywistość, na dzieje świata, „powinna doprowadzić do zastanowienia się nad naszymi własnymi decyzjami i wyborami”.

PAP/Sylwia Wysocka/WszystkocoNajważniejsze/ad

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 16 października 2023