Japończycy powracają do hucznych obchodów Nowego Roku

Japończycy powracają do hucznych obchodów Nowego Roku

Pod koniec grudnia 2022 roku Japończycy masowo wyruszyli do swoich rodzinnych domów, by świętować Nowy Rok – najważniejsze święto w kraju. Japończycy powracają do hucznych obchodów Nowego Roku, które od trzech lat były ograniczone ze względu na obostrzenia związane z zakażeniami Covid-19. 

.Ze względu na to, że Japończycy powracają do hucznych obchodów Nowego Roku, niektóre linie kolei Shinkansen ogłosiły, że liczba chętnych pasażerów przekracza ich możliwości przewozowe o ponad połowę.  Większość lotów japońskich linii lotniczych z Tokio i Osaki jest zapełnionych – ok. 3 milionów osób wykupiło bilety na okres noworoczny. Wielu Japończyków stoi także w wielokilometrowych korkach, starając się opuścić Tokio oraz inne duże miasta.

2023 r. Japończycy zaczną pod chińskim zodiakiem królika. Nowy Rok to dla Japończyków największe święto, które wiąże się z wieloma tradycjami – w tym z tzw. Hatsumode, masowymi wizytami w świątyniach w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia. W 2022 roku wiele tradycyjnych obchodów zostało odwołanych z powodu fali zakażeń Covid-19. Jedna ze świątyń umożliwiła wtedy wiernym odwiedzanie świątyni, a tym samym świętowanie Nowego Roku aż do marca. 

W tym roku część japońskich świątyń zdecydowała dalej ograniczać liczbę odwiedzających. Mnisi w świątyni Chion-in w Kioto wpuszczą zaledwie tysiąc osób, które wcześniej zarezerwowały specjalne wejściówki. 

Obchody Nowego Roku Pałacu Cesarskim

.W tym roku obostrzenia są znacznie łagodniejsze w porównaniu z ostatnimi trzema latami. Przygotowania do obchodów Nowego Roku trwają nie tylko w świątyniach, ale także w Pałacu Cesarskim w Tokio, rezydencji pary cesarskiej Naruhito i Masako oraz byłego cesarza Akihito i jego małżonki Michiko. 

W 2020 roku cesarz tradycyjnie złożył Japończykom noworoczne życzenia – za pomocą nagrania online, a w 2021 roku życzenia przekazał z balkonu rezydencji (występując za szklaną, ochronną szybą). W tym roku ma osobiście powitać zgromadzony w ogrodach cesarskich tłum. Tak, jak przed pandemią. Po raz pierwszy ma też publicznie wystąpić jego córka, Aiko. 

Turyści, zarówno japońscy, jak i zagraniczni, wrócili w tym roku także do Shibuyi, dzielnicy w Tokio, w której jeszcze w 2016 roku świętowało ponad 100 tys. osób. W ubiegłym roku imprezy i wydarzenia były odwołane. Wraz ze zniesieniem obostrzeń związanych z podróżami w październiku 2022 roku, już w listopadzie liczba zagranicznych turystów wyniosła więcej niż milion osób. 

Sosna, cytrusy i ciastka ryżowe 

.Nowy Rok jest obchodzony w Japonii 1 stycznia dopiero od połowy XIX wieku, kiedy to wprowadzono kalendarz gregoriański. Wcześniej korzystano z kalendarza księżycowego. Tradycyjnie Japończycy świętują przez trzy dni, w czasie których sprzątają gruntownie swoje domy, spotykają się w świątyniach i korzystają z omikuji – wróżb na kolejny rok. 

W różnych miejscach w Japonii można zobaczyć tradycyjne dekoracje świąteczne, zrobione z gałęzi sosny i bambusa. O północy Japończycy odwiedzają świątynie shintoistyczne i buddyjskie, w których słuchają 108 uderzeń dzwonów symbolizujących 108 ludzkich pragnień.

Oprac.: Agnieszka Pawnik

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 31 grudnia 2022