Japonia pierwszym krajem, który używa chatGPT w urzędzie

chatgpt w japonii

ChatGPT nie schodzi z pierwszych stron japońskich gazet. W kwietniu 2023 roku Japonię obiegła wiadomość, że komunikatorowi udało się zdobyć 55% w Państwowym Egzaminie Lekarskim. Zaraz potem urząd miasta Yokosuka ogłosił, że wykorzysta go do pomocy przy sprawach administracyjnych i biurowych.

ChatGPT w Japonii

.ChatGPT został udostępniony internautom w listopadzie 2022 roku. Zdążył już napisać niezliczone studenckie i uczniowskie wypracowania, przysięgi małżeńskie i kazania dla pastorów i rabinów. Od tej pory będzie się zmagał także z pracami biurowymi urzędu miasta Yokosuka w prefekturze Kanagawa w środkowej Japonii.

Jak podaje strona internetowa urzędu miasta Yokosuka, ChatGPT ma „podsumowywać, sprawdzać błędy pisowni, dostarczać inspiracji i lepszych rozwiązań”. Komunikator ma nie mieć dostępu do wrażliwych danych.

Społeczeństwo Japonii

.Rzecznik urzędu miasta Yokosuka przekazał prasie, że główną przyczyną tej decyzji jest japońskie starzejące się społeczeństwo. Miasto Yokosuka jest zamieszkane przez ok. 370 tys. osób. Jego populacja stale maleje. Dlatego urząd miasta ma nadzieję, że ChatGPT pozwoli na sprawniejszą obsługę dokumentacji.

„Nasz zespół będzie mógł się skupić na pracy, którą muszą wykonywać ludzie, walcząc o szczęście i dobrobyt naszych obywateli” – podsumował urząd. W ostatniej linijce tekstu umieścił informację, że „tekst został przygotowany przez ChatGPT i sprawdzony przez zespół”.

ChatGPT jest w Japonii dostępny od 29 marca 2023 roku. W trakcie rozmów nad udostępnieniem komunikatora japońskim internautom polityk Kazuma Nakatan zadał premierowi Kishidzie wygenerowane przez system pytanie o pandemię Covid-19. Później porównano odpowiedzi premiera i ChatGPT. Kishida żartobliwie skomentował, że jego odpowiedź była jednak lepsza.

Znaczenie technologii w Kraju Kwitnącej Wiśni

.W kwietniu 2023 roku Sam Altman, CEO ChatGPT, odwiedził Tokio i porozmawiał z premierem Kishidą o szansach i zagrożeniach płynących z nowej technologii.

„Japonia jest jednym z centralnych punktów świata, w pierwszej kolejności w związku z technologią tworzenia obrazu, a teraz przez ChatGPT” – skomentował. Przekazał także prasie, że komunikator ma już ponad milion regularnych użytkowników w Japonii.

.Japonia szczególnie entuzjastycznie reaguje na ChatGPT. W marcu 2023 roku Włochy wprowadziły tymczasowy zakaz używania komunikatora ze względu na kwestie obrotu danymi wrażliwymi. Podobne rozmowy mają miejsce w Irlandii, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Część japońskich uniwersytetów wprowadziła już zasady ograniczające wykorzystanie komunikatora wśród studentów.

Oprac. Agnieszka Pawnik

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 1 maja 2023