Japonia ogłasza dodatkowe sankcje wobec Rosji. Unia Europejska ustala kolejny pakiet

Dodatkowe sankcje wobec Rosji

Główny sekretarz japońskiego rządu Hirokazu Matsuno poinformował, że Japonia zastosuje dodatkowe sankcje wobec Rosji za jej atak na Ukrainę, wobec uzgodnionych już przez uczestników szczytu G7 w Hiroszimie. Z kolei Unia Europejska rozmawia o 11. pakiecie sankcji wobec Rosji, który prawdopodobnie w ciągu kilku dni zostanie przyjęty przez kraje członkowskie.

Dodatkowe sankcje wobec Rosji

.Jak powiedział Matsuno na konferencji prasowej, Japonia potępia też decyzję Moskwy rozmieszczenia taktycznej broni nuklearnej na Białorusi jako prowadzącą do dalszej eskalacji sytuacji wokół Ukrainy.

„Jako jedyne państwo, które doświadczyło bombardowań atomowych podczas wojny, Japonia nigdy nie zaakceptuje rosyjskich gróźb nuklearnych, nie mówiąc już o użyciu tej broni” – oświadczył Matsuno.

Zamrożone aktywa – szczegóły sankcji

.Według komunikatu japońskiego MSZ, Japonia zamrozi aktywa 78 rosyjskich firm i organizacji oraz 17 osób, w tym najwyższych rangą oficerów sił zbrojnych oraz zabroni eksportu japońskich towarów do 80 rosyjskich podmiotów, takich jak laboratoria i placówki naukowe powiązane z armią.

Rząd Japonii zabroni teź świadczenia usług budowlanych i inżynieryjnych Rosji – głosi komunikat. Szczegóły tych ostatnich sankcji mają być podane później.

11. pakiet sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji

.11. pakiet sankcji UE wobec Rosji jest w fazie uzgodnień technicznych. W ciągu najbliższych dni powinien zostać przyjęty przez państwa członkowskie – mówi ambasador Polski przy UE Andrzej Sadoś.

„Pewne ostatnie kwestie techniczne wymagają doprecyzowania. Być może uda się je uzgodnić jeszcze w piątek, być może w przyszłym tygodniu” – powiedział.

Dodał, że pakiet odpowiada na szereg polskich postulatów, np. poprzez objęcie restrykcjami osób odpowiedzianych za nielegalne deportacje ukraińskich dzieci do Rosji, ale część z nich nadal nie została zrealizowana, jak chociażby objęcie restrykcjami energii nuklearnej i diamentów.

Wskazał, że Polska jest też zadowolona z uszczelnienia sankcji w transporcie morskim. „Poziom ambicji pakietu nie jest zgodny z naszymi oczekiwaniami, ale stanowi postęp, jeśli chodzi o uszczelnianie systemu sankcyjnego” – wskazał.

Podkreślił, że Polska jest też rozczarowana, że pakietowi nie towarzyszą sankcje wobec Białorusi. „Spodziewamy się jednak, że zostaną w końcu przyjęte” – powiedział.

Polska przedstawia nowy zestaw sankcji

.W połowie kwietnia Polska przedstawiła w Brukseli propozycję nowego zestawu sankcji wobec Rosji za jej agresję na Ukrainę.

W dokumencie, Polska proponuje m.in. nałożenie dalszych sankcji na energetykę (zakaz importu ropy północnym odcinkiem ropociągu Przyjaźń oraz wprowadzenie mechanizmów kompensacyjnych za ropę z Rosji nieobjętą unijnym embargiem), zakaz importu diamentów z Rosji, zakaz świadczenia usług teleinformatycznych podmiotom z Federacji Rosyjskiej oraz zaostrzenie przepisów kontroli eksportu towarów i technologii podwójnego zastosowania.

Skutki sankcji

.Sankcje nałożone przez Zachód doprowadzą do załamania się całego systemu finansowego Rosji oraz zahamowania aktywności gospodarczej w największych aglomeracjach Rosji – w efekcie dotkną one cały kraj. Sankcje najsilniej uderzą w jeden z największych regionów gospodarczych – Moskwę, która odpowiada za 38,5 proc. eksportu całego kraju – pisał na łamach „Wszystko co Najważniejsze” Piotr ARAK.

W tekście pod tytułem „Sankcje na Rosję. Gospodarka doprowadzona do bankructwa?” autor podkreśla, że „dla Władimira Putina inwazja na Ukrainę musiała wyglądać na łatwą – ze względu na przewagę militarną Rosji. Jak można sądzić – plan, który nakreślił władca Kremla, to szybka interwencja zbrojna, zajęcie Kijowa i obalenie rządu Ukrainy. Nie udało się tego jednak szybko osiągnąć, ponieważ waleczni i dozbrojeni Ukraińcy stawili opór”.

PAP/ Łukasz Osiński/ Wszystko co Najważniejsze/ LK

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 26 maja 2023