Japonia przeznaczy miliard dolarów na pomoc uchodźcom z Ukrainy

Ilu jest w Polsce uchodźców?

Japonia przeznacza miliard dolarów na pomoc krajom sąsiadującym z Ukrainą; pieniądze mają wspomóc uchodźców z Ukrainy – powiedział japoński minister finansów Shunichi Suzuki.

Miliard dolarów na pomoc uchodźcom z Ukrainy

.Suzuki poinformował o tym przedstawicieli mediów po przybyciu do położonego na północ japońskiego miasta Niigata, gdzie będzie przewodniczyć rozpoczynającemu się w czwartek trzydniowemu spotkaniu liderów finansowych z grupy państw G7 – poinformował portal Sky News.

Uczestnicy spotkania będą między innymi debatować nad tym, w jaki sposób zapobiegać obchodzeniu przez Rosję sankcji nałożonych na ten kraj w związku z inwazją na Ukrainę.

Japońska pomoc Ukrainie

.Analityk polityki i historii Japonii, Agnieszka PAWNIK, na łamach „Wszystko co Najważniejsze” twierdzi, że: „Kiedy 25 lutego 2022 roku ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow zaapelował do rządu japońskiego o pomoc Japonii dla Ukrainy, minister obrony Nobuo Kishi miał polecić swojemu departamentowi, by „sprawdzić, co da się zrobić” – czyli co można wysłać Ukraińcom, aby spełniać wymogi ograniczeń prawnych dotyczących obrotu bronią, wprowadzonych w latach 60. i 70. ub. wieku. Kruczkiem prawnym, który umożliwił rozpoczęcie dostaw sprzętu niezwiązanego ze wsparciem humanitarnym, było uznanie faktu, że Ukraina jest ofiarą agresji wymierzonej w prawo międzynarodowe”. 

„Po dodaniu tego kluczowego zdania do japońskiego prawa o obrocie bronią przesłano pierwsze dostawy kamizelek kuloodpornych oraz hełmów Japońskich Sił Samoobrony na Ukrainę, a do końca roku przekazano także drony, zimowe stroje bojowe, namioty i ekwipunek medyczny. Japońskie wsparcie finansowe na rzecz Ukrainy przekroczyło w grudniu 600 mln dolarów, przekazano także 17 mln na promocję eksportu ukraińskich zbóż” – pisze Agnieszka PAWNIK w tekście „Japonia nie może pomagać Ukrainie wprost, może czynić to za pośrednictwem Polski„.

Cywilizacyjny obowiązek

.Profesor zwyczajny nauk humanistycznych, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, Piotr GLIŃSKI, zaznacza w tekście „Pomoc dla Ukrainy jest naszym cywilizacyjnym obowiązkiem„, że: „Polacy, jak mało który naród, znają rosyjską cywilizację śmierci i zniszczenia i potrafią ocenić rozmiar rosyjskich zbrodni. Wiemy też, jak cenna jest wolność i niepodległość kraju. Dlatego od 24 lutego 2022 r. nieustająco staramy się wspierać tych, którzy w imię wolności i niepodległości ponoszą dziś ofiarę najwyższą. Szacuje się, że w różne formy pomocy dla Ukrainy zaangażowało się 70 proc. polskiego społeczeństwa. Polski naród w obliczu zagrożenia udowodnił, że potrafi się zjednoczyć, a praca wykonana przez wolontariuszy, służby, pracowników instytucji państwowych, samorządowych i kościelnych oraz obywateli, którzy włączyli się w ratowanie życia Ukraińców, zapisze się na trwałe na kartach historii”.

„Wobec bezpodstawnej rosyjskiej agresji na Ukrainę naszym obowiązkiem jest sprzeciw i bezinteresowna solidarność, a szeroko zakrojona pomoc dla Ukraińców jest warunkiem sine qua non przywrócenia bezpieczeństwa i pokoju w naszej części świata. To nasz cywilizacyjny obowiązek wobec naszych sąsiadów i wobec przyszłych pokoleń, ale także wobec naszej kultury, której dziś broni stawiająca opór barbarzyńskiej Rosji Ukraina” – pisze prof. Piotr GLIŃSKI.

PAP/WszystkocoNajważniejsze/eg

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 11 maja 2023