Japonia wystrzeliła rakietę z lądownikiem księżycowym

Japonia wystrzeliła rakietę z lądownikiem księżycowym 7 września 2023 roku, rano po trzykrotnym odkładaniu startu z powodu złej pogody. Lądowanie urządzenia na Księżycu zaplanowano na początek 2024 roku.
Japonia wystrzeliła rakietę – lądowanie w 2024 roku
.Japońska Agencja Badań Kosmicznych (JAXA) podała, że rakieta wystartowała z Centrum Kosmicznego Tanegashima w południowej Japonii. Startem zajmowała się firma Mitsubishi Heavy Industries.
Rakieta przenosi statek kosmiczny Smart Lander for Investigating Moon (SLIM) firmy JAXA, nazywany „księżycowym snajperem” ze względu na eksperymentalną technologię precyzyjnego lądowania. Lądowanie SLIM na Księżycu zaplanowano na początek przyszłego roku.
Japonia próbuje dogonić Indie
.Start japońskiej rakiety z lądownikiem następuje dwa tygodnie po tym, jak Indie stały się czwartym krajem, który pomyślnie wylądował na Księżycu w ramach misji Chandrayaan-3 na południowym biegunie Księżyca.
Dwie wcześniejsze próby lądowania na Księżycu podjęte przez Japonię w ubiegłym roku nie powiodły się. W pierwszej, w listopadzie , JAXA straciła kontakt z lądownikiem niesionym przez rakietę NASA. W kwietniu lądownik rozbił się podczas próby zejścia na powierzchnię Księżyca.
Polska gospodarka kosmiczna
.Profesor nauk fizycznych, Grzegorz WROCHNA w tekście „Polska gospodarka kosmiczna” zaznacza, że: „produkty i usługi wykorzystujące technologie kosmiczne to dzisiaj rynek szacowany na 350–450 mld euro. Nie ma więc cienia przesady w nazywaniu tego rynku nową gałęzią gospodarki – gospodarką kosmiczną. Co więcej, jest to chyba najbardziej dynamicznie rozwijająca się gałąź światowej gospodarki, odnotowująca rokrocznie dwucyfrowe wzrosty. Tylko w latach 2020–2022 przychody branży kosmicznej wzrosły o 20 proc., a zgodnie z przewidywaniami analityków do 2040 r. osiągną 1 bln dolarów. Obserwując tę dynamikę, można zadać pytanie, czy Polska jest krajem na tyle nowoczesnym i silnym gospodarczo, by zapewnić sobie dostęp do tych zdobyczy technologicznych i być istotnym graczem na międzynarodowych rynkach”.
„Kosmos jest dziś domeną intensywnej współpracy, a jednocześnie ostrej rywalizacji międzynarodowej. Trzeba więc dostrzec, że nasze zaangażowanie w technologie kosmiczne oprócz zaspokajania naszych narodowych potrzeb i ambicji oraz budowania krajowego potencjału gospodarczego tworzy pozytywny obraz Polski i buduje ważną rolę naszego kraju na arenie międzynarodowej” – dodaje prof. Grzegorz WROCHNA.
Ważnym przykładem współpracy międzynarodowej jest też wymiana danych z teleskopów śledzących satelity na orbicie. POLSA koordynuje pracę sieci takich teleskopów rozmieszczonych na wszystkich kontynentach i dostarcza najwięcej danych do zajmującego się tym europejskiego konsorcjum EU SST. Aw kwietniu 2023 r. podpisała umowę z MON i Siłami Kosmicznymi USA o wymianie takich danych. W tym zakresie współpracujemy także z Ukrainą i wspieramy ją aktywnie w wejściu do ESA – czytamy w tekście „Polska gospodarka kosmiczna”.
PAP/ Wszystko co Najważniejsze/ LW