
Premier Fumio Kishida ogłosił kolejne 5,5 miliardów dolarów (737 miliardów yenów) zapomogi finansowej na rzecz Ukrainy w ramach działania Banku Światowego. Japonia chce w ten sposób podkreślić swoje zaangażowanie jako lider grupy G7.
Pożyczka z Japonii
.Nowy fundusz Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju (IBRD) ma przekazać Ukrainie 5 miliardów dolarów. W przypadku opóźnień spłat, Japonia zobligowała się do zapłacenia do 5 miliardów dolarów. Jeśli takowe nie nastąpią, Tokio nie zostanie obciążone finansowo.
Teraz istnieje potrzeba wsparcia Ukrainy i jej obywateli, którzy zostali obrabowani ze swojego codziennego życia przez wojnę – tłumaczył Kishida podczas spotkania z prasą.
Decyzja zapadła nie tylko przy okazji rocznicy rosyjskiej inwazji na Ukrainę, ale również z powodu tego, że coraz więcej głosów z grupy G7 nakłada na Japonię presję, by bardziej pokazywała swoje wsparcie. Do tej pory przekazała 606 milionów euro (ok. 87 miliardów jenów) na rzecz Ukrainy – najmniej wśród krajów grupy G7. Kishida to także jej jedyny przywódca, który nie pojechał jeszcze do Kijowa.
Grupa G7
.Dnia 23 lutego przedstawiciele ministerstw finansów oraz prezesi banków centralnych z grupy G7 spotkali się w Indiach. Rozmawiali m.in. o dalszych działaniach w dobie wojny na Ukrainie. Minister finansów Shunichi Suzuki przekazał prasie, że zamierza: „wykorzystać tą szansę, żeby przedyskutować wsparcie na rzecz Ukrainy, jednocześnie tłumacząc stanowisko Japonii na ten temat”.
Jak podkreślił Kishida, „Przywódcy G7 są zdeterminowani, by dalej pomagać Ukrainie. To pozwoli im przygotować się na kolejne zmiany wynikające z nadchodzącego szczytu grupy w maju 2023 w Hiroshimie”.
Wsparcie Ukrainy
.Obecna pożyczka to kolejny przykład niebezpośredniego wsparcia Ukrainy przez Tokio. Japonia skłania się ku wykorzystywaniu organizacji międzynarodowych i kontaktów z sojusznikami, aby pomagać Ukrainie humanitarnie. Ogranicza ją w tym także jej własne prawo, w tym 9. art. jej pacyfistycznej Konstytucji.
Japońska pożyczka na rzecz Ukrainy kłóci się z legislacją związaną z zakazem aktywnego finansowego wspierania państw pogrążonych w konfliktach, które wykracza poza wsparcie humanitarne. Propozycja poprawek została zgłoszona w bieżącym posiedzeniu japońskiego Zgromadzenia Narodowego.
Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju (IBRD) jedną z pięciu instytucji tworzących Bank Światowy i odpowiada za udzielanie pożyczek.
Oprac. Agnieszka Pawnik