Jean-Baptiste Andrea z Prix Goncourt 2023
7 listopada w paryskiej restauracji Drouant ogłoszono laureata tegorocznej Prix Goncourt – najbardziej prestiżowej francuskiej nagrody literackiej.
Prix Goncourt 2023: Jean-Baptiste Andrea za „Veiller sur elle”
.Akademia Goncourtów przyznała nagrodę Jeanowi-Baptiście Andrei za książkę „Veiller sur elle”. Autor otrzymał symboliczny czek w wysokości 10 euro, ale książka, za sprawą otrzymanej nagrody, będzie się wysoko znajdowała na liście najlepiej sprzedawanych tytułów. Już przed ogłoszeniem laureata Prix Goncourt, zostało sprzedanych 56 000 egzemplarzy książki.
„Veiller sur elle” jest powieścią o miłości w XX-wiecznych Włoszech w epoce rosnącego w siłę faszyzmu. Jak określiło „Le Figaro”, książka Jeana-Baptisty Andrei jest „powieścią miłosną, powieścią pikarejską, powieścią zemsty jaka nie powstała od czasów Dumasa”.
Listopad jest we Francji miesiącem przyznawania nagród literackich. Tylko na początku tego tygodnia, oprócz Prix Goncourt, przyznano dwie ważne nagrody: 6 listopada Prix Fémina (przyznaną Neige Sinno za „Triste Tigre”, która znalazła się również w finale Prix Goncourt) i 7 listopada Prix Renaudot (dla Ann Scott za „Les Insolents”). 9 listopada natomiast zostanie przyznana kolejna nagroda literacka: Prix Médicis.
Michel Houellebecq: Literatura poprawia ludziom poczucie dobrostanu
.O tym, jak ważna jest literatura, pisał we „Wszystko co Najważniejsze” Michel Houellebecq w tekście „Literatura jest najważniejsza”.
„Literatura nie przyczynia się do rozwoju wiedzy, jeszcze mniej do moralnego postępu ludzkości, natomiast znacząco poprawia ludziom poczucie dobrostanu. I czyni to w sposób, którym nie może się posłużyć żadna inna forma sztuki” – pisze Michel Houellebecq.
„Fundamentalną racją bytu literatury powieściowej jest to, że człowiek na ogół ma umysł zbyt skomplikowany, zbyt bogaty, jak na egzystencję, którą musi prowadzić. Fikcja nie jest dla niego tylko przyjemnością – jest potrzebą. Potrzebuje innych egzystencji, innych niż jego własna, po prostu dlatego, że jego własna mu nie wystarcza. Te inne egzystencje nie muszą koniecznie być ciekawe, mogą być równie dobrze posępne. Mogą zawierać wiele doniosłych wydarzeń lub prawie żadnych. Nie muszą być egzotyczne: mogą rozgrywać się pięćset lat temu na innym kontynencie, a mogą być osadzone w domu obok. Ważne jest tylko to, że są inne”- stwierdził Michel Houellebecq.
Julia Mistewicz
Paryż