Jean-Marc Sauvé o kluczu do odbudowy zaufania do Kościoła Katolickiego we Francji

Jean-Marc Sauvé

Francuski Kościół katolicki w ostatnich latach zmagał się z narastającym kryzysem wywołanym ujawnieniem licznych przypadków wykorzystywania seksualnego. Jean-Marc Sauvé, przewodniczący francuskiej Niezależnej Komisji ds. Wykorzystywania Seksualnego, podkreśla w rozmowie z Dawidem Gospodarkiem, że powołanie komisji było koniecznością, by przywrócić zaufanie społeczeństwa i zapewnić transparentność działań Kościoła.

Dlaczego powołano Niezależną Komisję ds. Wykorzystywania Seksualnego?

.Francuski Kościół katolicki w ostatnich latach zmagał się z narastającym kryzysem wywołanym ujawnieniem licznych przypadków wykorzystywania seksualnego. Jean-Marc Sauvé, przewodniczący Niezależnej Komisji ds. Wykorzystywania Seksualnego, podkreśla, że powołanie komisji było koniecznością, by przywrócić zaufanie społeczeństwa i zapewnić transparentność działań Kościoła.

W 2010 roku francuskie media oraz parlament rozpoczęły intensywne śledztwa dotyczące nadużyć w Kościele, a głośna sprawa w Lyonie doprowadziła do poważnej debaty publicznej. Francuski Kościół, świadomy powagi sytuacji, zdecydował się na samodzielne powołanie komisji, co uznano za krok w stronę większej przejrzystości i odpowiedzialności instytucjonalnej.

Kim jest Jean-Marc Sauvé i jak zapewnił niezależność Komisji?

.Jean-Marc Sauvé, były przewodniczący Rady Stanu oraz sekretarz generalny rządu, został kandydatem do przewodzenia komisji ze względu na swoją reputację osoby uczciwej i bezstronnej. Jego wybór zagwarantował, że raport końcowy będzie rzetelny i niepodważalny. Jak sam twierdzi w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną, aby jednak komisja działała niezależnie Jean-Marc Sauvé uzyskał pełną swobodę w doborze jej członków, zapewnił interdyscyplinarność zespołu, w którym znaleźli się eksperci z zakresu prawa, psychologii, teologii, medycyny oraz historii, sama komisja miała dostęp do archiwów kościelnych oraz otrzymała finansowanie w wysokości 2,6 mln euro, co pozwoliło na skuteczne prowadzenie badań.

Dodatkowo, skład komisji był zróżnicowany wyznaniowo: połowa członków stanowili katolicy, natomiast resztę stanowili protestanci, Żydzi, muzułmanie oraz osoby niewierzące.

Odpowiedzialność Kościoła i rekompensaty dla ofiar

.Komisja pod przewodnictwem Jean-Marca Sauvé jednoznacznie wskazała na odpowiedzialność instytucjonalną Kościoła, który przez lata nie dostrzegał lub ignorował sygnały o przypadkach wykorzystywania seksualnego. Mimo że wiele spraw uległo przedawnieniu, uznano, że Kościół powinien wypłacać odszkodowania i zadośćuczynić ofiarom.

Episkopat Francji przyjął te rekomendacje i wprowadził mechanizm indywidualnego uznawania statusu ofiar oraz system rekompensat, opisuje w rozmowie Jean-Marc Sauvé. Kościół pracuje również nad zmianami w nadzorze nad przypadkami wykroczeń seksualnych, czytamy.

Jean-Marc Sauvé o tym, jakie były skutki prac Komisji?

.Zdaniem Jean-Marca Sauvé praca Komisji okazała się wyczerpująca – jej członkowie przepracowali łącznie 26 tys. godzin, a sam Sauvé ponad 5 tys. godzin. Wielu ekspertów wymagało późniejszego wsparcia psychologicznego ze względu na dramatyczne świadectwa ofiar.

Mimo początkowego sceptycyzmu wobec inicjatywy Kościoła, końcowy raport komisji został powszechnie uznany za przełomowy i bezstronny. Wskazał on konkretne problemy i rekomendacje, które są wdrażane we francuskim Kościele katolickim, co może stanowić wzór dla innych krajów. Powołanie Niezależnej Komisji ds. Wykorzystywania Seksualnego we Francji było krokiem milowym w procesie rozliczania Kościoła katolickiego. Transparentność, niezależność i kompleksowość jej działań sprawiły, że raport Sauvé stał się ważnym dokumentem nie tylko dla Francji, ale i dla całego świata katolickiego.

Francuski model komisji może stanowić przykład dla innych krajów, pokazując, że otwartość, uczciwość i gotowość do przyjęcia odpowiedzialności to kluczowe elementy budowania nowego wizerunku Kościoła w XXI wieku.

KAI / Dawid Gospodarek / WcN / Michał Kłosowski

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 11 marca 2025