Jeśli Ukraina przegra, Polska będzie radykalnie zagrożona - Tomasz Siemoniak

Jeśli Ukraina przegra tę wojnę, to radykalny wzrost zagrożenia dla Polski jest oczywisty, dlatego musimy robić wszystko, żeby Ukraina tej wojny nie przegrała - ocenił podczas wykładu na Uniwersytecie Warszawskim minister-członek Rady Ministrów i koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak.

Jeśli Ukraina przegra tę wojnę, to radykalny wzrost zagrożenia dla Polski jest oczywisty, dlatego musimy robić wszystko, żeby Ukraina tej wojny nie przegrała – ocenił podczas wykładu na Uniwersytecie Warszawskim minister-członek Rady Ministrów i koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak.

Tomasz Siemoniak o bezpieczeństwie Polski

.Tomasz Siemoniak wygłosił w poniedziałek na UW wykład pt. „Dwa lata wojny. Czy Polska jest zagrożona?”. Wykładu, obok studentów, wysłuchali m.in. szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego gen. bryg Jarosław Stróżyk, gen bryg. Radosław Kujawa, gen. dyw. Bogusław Pacek, b. ambasador RP w Malezji Adam Jelonek oraz b. szef MON Janusz Onyszkiewicz.

Rozpoczynając wykład Siemoniak zaznaczył, że dekadę temu, kiedy był ministrem obrony narodowej, mało kto interesował się sprawami bezpieczeństwa. Dodał, że dokładnie w tym czasie, na przełomie lutego i marca, doszło do aneksji Krymu i destabilizacji Donbasu w Ukrainie. Wydarzeń, które zmieniły historię i były pierwszą fazą wojny w Ukrainie.

„Wtedy, na ulicy, w pociągu, zacząłem być pytany o to, czy grozi nam wojna. (…) To, co się zdarzyło, było szokiem, który bardzo dużo zmienił, który absolutnie się pogłębił dwa lata temu. Wtedy już zupełnie wszystko się zmieniło” – mówił.

Zwrócił uwagę, że widok bomb spadających na miasta podobne do naszych to doświadczenie, które wywołało ogromny szok. „Każdy szok ma to do siebie, że jest zjawiskiem chwilowym i nadchodzi taki moment, że warto zapytać – co z tego dla nas wynika” – zaznaczył.

Koszty bycia mieszkańcem Polski

.Dodał, że przez ostatnie dwa lata był pytany o to, czy trzeba się wyprowadzać z Polski, czy kupować mieszkania zagranicą. „Wiele osób takie działania podjęło, to oznacza, że sytuacja jest poważna” – ocenił.

Jego zdaniem, Polska jest zagrożona, ale „to nie jest taki stan spraw od dwóch, czy od 10 lat”. „Jak się urodziło w takim miejscu, jak my (…), to trzeba ponosić tego koszty. Trzeba mieć świadomość tego, że w ciągu ponad tysiąca lat polskiej państwowości mieliśmy do czynienia z tym, że w jedną i w drugą stronę przechodziły tu wojska; czasem pustosząc wszystko, a czasem zmieniając ustroje, zasady funkcjonowania tych terytoriów. W naszym DNA poczucie zagrożenia jest absolutnie umieszczone w początkowej części łańcucha” – wskazał.

Dodał, że pod koniec lat 90, gdy Rosja sama miała ogromne problemy, mało kto podejrzewał, że imperializm rosyjski może się odrodzić. „Mimo to, w 1999 roku, przy absolutnej zgodzie społecznej weszliśmy do NATO” – przypomniał.

Odnosząc się do ewentualnego ataku Rosji na Polskę możliwości w najbliższych latach zaznaczył, że odpowiedzi na to pytanie nie ma. Jednocześnie zwrócił uwagę, że wszyscy eksperci, analitycy przekonali się – zwłaszcza przez ostatnie dwa lata – że opłaca się być pesymistą. „Kto mówi, że będzie gorzej, nigdy na tym źle nie wychodzi” – podkreślił.

Dodał, że jeśli Ukraina przegra tę wojnę, to radykalny wzrost zagrożenia dla Polski jest oczywisty. „W związku z tym musimy robić wszystko, żeby Ukraina tej wojny nie przegrała. Nie ma państwa, może z wyjątkiem państw bałtyckich, dla którego ta sprawa jest bardziej fundamentalna i bardziej żywotnym interesem. W związku z tym rola Polski tutaj jest absolutnie szczególna” – zapewnił.

„Napięcia w relacjach z Ukrainą nie mogą przesłonić tego, że jest pewien fundamentalny interes Polski. Ten interes Polski oznacza robienie tego, co się da, dla wojskowego wsparcia Ukrainy, dla organizacji Zachodu w tym kierunku, dla tego, żeby broń i amunicja tam trafiała, żeby Stany Zjednoczone podjęły właściwe decyzje w tym względzie” – zaznaczył.

Tomasz Siemoniak zwrócił tez uwagę na potrzebę budowania zdolności militarnej przez państwa Europy i NATO, w tym na przeznaczanie odpowiedniej ilości pieniędzy na obronność. „Pewne nadzieje można wiązać z Francją, która w tej chwili jest jedynym państwem dysponującym bronią jądrową, które jest jednocześnie członkiem UE i z rozmaitych powodów utrzymuje potencjał militarny, choć przez ostatnie dziesięciolecia głównie był on kierowany do Afryki. Trzeba przestawić Francję na myślenie o wschodniej Europie, na zagrożenia ze strony Rosji” – zaakcentował.

Rosja zagraża wszystkim

.Dodał, że dobrym sojusznikiem jest Wielka Brytania, która dość szybko przekonała się o tym, że Rosja to zagrożenia. Zauważył ponadto, że z naszego punktu widzenia bardzo ważne jest przystąpienie Finlandii i Szwecji do NATO.

Minister podkreślił także potrzebę stacjonowania wojsk sojuszniczych w Polsce oraz potrzebę budowania własnej obronności.

„Dobro wygrywa, ale dobro nie wygrywa od razu. Może być tak, że na to dobro można bardzo długo czekać. Na niepodległość czekaliśmy 123 lata” – podkreślił. „Wojna w Ukrainie i jej skutki mogą trwać bardzo długo, to nie jest kwestia roku, dwóch, to może być kwestia dużej liczby lat i ogromnych skutków, także dla Polski” – zaznaczył.

Polska i Ukraina bronią bezpiecznej Europy

.„Jeśli Rosja pozostanie agresywna lub wojna z Ukrainą zakończy się niestabilnym kompromisem terytorialnym, rozmieszczenie znacznych sił amerykańskich i sojuszniczych w Polsce i Ukrainie, a także w krajach bałtyckich i innych państwach okaże się niezbędne” – piszą William COURTNEY i Peter A. WILSON.

„W nadchodzących latach Polska i Ukraina będą dysponować znacznie większymi siłami zbrojnymi niż ówczesne Niemcy Zachodnie. Wojska polskie i ukraińskie są modernizowane i należą do najsilniejszych w Europie. Armia ukraińska jest zahartowana w boju i przystosowana do nowoczesnych działań wojennych o wysokiej intensywności.”

„Zwiększona liczba wojsk USA w Polsce i Ukrainie stworzyłaby zapewne nowe możliwości. Ze względu na silną rosyjską obronę przeciwlotniczą Stany Zjednoczone powinny wystawić myśliwce F-35 typu stealth, uzbrojone w pociski nowej generacji. Ponadto siły amerykańskie mogłyby wprowadzić zaawansowane pociski precyzyjnego rażenia dalekiego zasięgu (PrSM – Precision Strike Missile) w miejsce pocisków balistycznych ATACMS, które wkrótce prawdopodobnie zostaną dostarczone Ukrainie” – wyjaśniają eksperci.

„Kwestią wymagającą rozpatrzenia jest rozmieszczenie wojsk amerykańskich i sojuszniczych w Polsce i Ukrainie po zakończeniu wojny. Jeśli Rosja pozostanie agresywna lub wojna z Ukrainą zakończy się niestabilnym kompromisem terytorialnym, rozmieszczenie znacznych sił amerykańskich i sojuszniczych w Polsce i Ukrainie, a także w krajach bałtyckich i innych państwach okaże się niezbędne. Z drugiej strony, jeśli po wojnie Moskwa stanie się mniej niebezpieczna, a jej armia będzie znacznie osłabiona, ponadto jeśli Ukraina wygra wojnę lub dołączy do NATO, może się okazać, że rozmieszczenie znacznych sił Sojuszu i USA w regionie nie będzie konieczne. Prawdopodobnie jednak nie będzie można całkowicie zrezygnować z ich obecności.”

PAP/ Marcin Chomiuk/ Wszystko co Najważniejsze/ LW

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 27 lutego 2024