Jesteśmy o krok od odszyfrowania zagadek i żartów z tablicy Stephena Hawkinga

Jesteśmy o krok od odszyfrowania zagadek i żartów z tablicy Stephena Hawkinga

Należący do wybitnego fizyka Stephena Hawkinga żartobliwy odpowiednik “szkockiej księgi” Stefana Banacha został po raz pierwszy publicznie zaprezentowany w ramach wystawy Stephen Hawking at Work przygotowanej przez Science Museum w Londynie.

.Londyńskie Science Museum zorganizowało wystawę, na której zaprezenowała część z 700 rzeczy należących do fizyka Stephena Hawkinga. Muzeum wraz z biblioteką Cambridge University nabyło je w zeszłym roku.

Obok kurtki, specjalnie przygotowanej dla Hawkinga przez twórców Simpsonów, wózka inwalidzkiego czy kopii jego doktoratu z 1966 r. zwiedzający będą mogli po raz pierwszy zobaczyć tajemniczą tablicę. To na niej fizyk Steven Hawking wraz z kolegami zapisywał niezrozumiałe do dziś stwierdzenia, rysunki i żarty. Juan-Andres Leon, kurator wystawy Stephen Hawking at Work liczy, że uczestnicy konferencji na temat superprzestrzeni i supergrawitacji, która odbyła się 1980 roku w Cambridge pomogą wyjaśnić, co się na niej znajduje. W jej trakcie bowiem powstały zapiski i rysunki, które pozostają zagadką do dziś.

Na pewno spróbujemy wydobyć ich interpretacje, komentuje Juan-Andres Leon, kurator wystawy Stephen Hawking at Work.

Steven Hawking, który był organizatorem konferencji zachował tablicę na pamiątkę. Podczas wydarzenia naukowiec i jego koledzy byli przekonani, że są bliscy opracowania “teorii wszystkiego”. Łączyłaby ona ogólną teorię względności i teorię kwantową.

Tablica Hawkinga

Wystawa „Stephen Hawking at Work”, galeria Exploring Space, Science Museum, Londyn, 2022.
Grupa Muzeum Nauki
© Rada Powiernicza Muzeum Nauki

W przeciwieństwie do “księgi szkockiej” Stefana Banacha zawierającej nierozwiązane zagadnienia matematyczne, tablica Hawkinga jest pełna dowcipnych rysunków i notatek. Wiele żartów odnosi się do nazwiska i narodowości współorganizatora warsztatów z Cambridge, np. Martina Ročka. Przedstawione są na niej różne stwory nawiązujące do grupy operatorów matematycznych “vielbein”, co w języku niemieckim oznacza również “wiele-nóg”. Stąd na przykład Einbein ma jedną nogę, Vierbein cztery. Natomiast Achtbein, najbardziej obiecujący dla tych teorii, ma ich osiem i występuje pod różnymi postaciami.

.Wystawa londyńskiego Science Museum Stephen Hawking at Work potrwa do 12 czerwca. Następnie będzie prezentowana w Science and Industry Museum w Manchesterze, National Science and Media Museum w Bradford. Również będzie można ją znaleźć w National Railway Museum w Yorku i Locomotion w Shildon w hrabstwie Durham.

Oprac. Mikołaj Czyż

Warto przeczytać: Życie jest niespodzianką. Stephen Hawking

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 16 lutego 2022